AUTOBUSHYBR
31.7.2020
Kategorie: Ekonomika

MHD v Praze bude pro bohaté?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝHlavní město Praha má mezi ostatními českými městy výjimečné postavení. Důvodů je k tomu více. Především svou rozlohou a počtem obyvatel výrazně převyšuje všechna ostatní. Množství státních úřadů, sídel významných firem, umístění řady vysokých škol a kulturních stánků nabízí solidní spektrum pracovních míst. Na počet lidí je navázáno i plno služeb a obchodních aktivit. Navíc je město napěchováno historickými památkami, což do něj přivádí plno návštěvníků a výsledkem je tak značný turistický ruch, hustá hotelová síť a množství pohostinství, barů a dalších podobných zařízení. Praha je prostě komplexní město, k němuž patří i vysoká míra možnosti využití sportovních areálů, stadionů a hal. Kdysi i bylo dost průmyslové, to pomalu ale platit přestává.

Vzhledem k tomu, že historické jádro Prahy vznikalo již za raného středověku, kdy potřeba širokých magistrál nebyla v hledáčku tehdejších architektů, je vcelku pochopitelné, že především střed města trpí jistým nedostatkem místa. S postupujícími roky se město vzhledem ke své důležitosti postupně rozrůstalo a jeho stavitelé již byli poněkud prostorově velkorysejší. Takže se jeho součástí staly bulváry, širší ulice a volné plochy. Ovšem s nárůstem počtu úřadů, firem a turistů došlo k zastavování volných ploch, občas k zbourání dosud stojících budov a nahrazení modernějšími a rozlehlejšími. Tam, kde si dříve hráli děti či byly zelená prostranství, stojí nyní betonové monolity. Příkladem může být oblast Pankráce. Trendem moderní doby bylo využít každé místečko k zastavění a ceny těchto pozemků vzrostly závratnou rychlostí. Ostatně o tom nás přesvědčuje i snaha postavit další komplex na minimálním prostoru na konci Pařížské ulice kousek od Vltavy, případně stavební činnost v blízkosti Nádraží Střed přímo v srdci Prahy. To vše samozřejmě přivedlo do Prahy mnoho tzv. náplav, tedy mimopražských Novopražanů.

S vcelku nelogickou přeměnou centra z obydlených částí na kancelářské a úřední prostory se komplikuje dopravní situace ve městě. Ta se zhoršila po odchodu ODS z postu primátora a vedení města, protože po této kdysi v Praze tak úspěšné straně je město vedené politickými amatéry. Primátorka Krnáčová byla alarmující předzvěstí vstupu Pirátů do vedení města a nynější koalice je skutečnou katastrofou, podporovanou navíc i neschopným vedením řady dalších městských částí. Nelze však Piráta Hřiba vinit ze všeho, nynější situace, kdy je Praha plná především kanceláří, je důsledek rozhodnutí předchozích vedení. Město se díky tomu rozrostlo jak počtem obyvatel, tak i rozlohou. Kdysi výletní místa na kraji metropole už patří neoddělitelně k jejímu území a chcete li v sobotu navštívit okrajové části, musíte de facto dále do Středočeského kraje. Snad s výjimkou Šárky už takové místo v Praze nenajdete.

Velká rozloha města vyžaduje určitá dopravní řešení. Ideálním bylo zapuštění části MHD pod zem, takže má Praha vcelku hustou síť metra, která se navíc plánuje rozšířit. Podzemní vlaky mají své výhody a pro řadu Pražanů jsou řešením. Ne však pro ty, kteří se při pohybu městem musí zabývat i tím, že něco převáží. Platí to jak pro náklad, tak i třeba pro rodiny s malými dětmi. Pro ty není úplně vždy vhodná ani autobusová a tramvajová doprava, takže je třeba používat osobní dopravní prostředky. To samé platí i pro ty, kteří úplně centrum nepotřebují a rádi by využívali při přemísťování se okruh kolem města. Jedete li z Vysočan na Chodov, nemáte potřebu jet přes centrum. Jenže to by musela být z hlavního města vytěsněna kamionová doprava. Neustále se opakujeme, když říkáme, že to vedení města, které nepostaví ani metr obchvatu, nemá na radnici co dělat. A když se podíváme zpět, jak dlouho se neudělalo v tomto směru vůbec nic, pak je jasné, že ODS i přes všechny možné aféry pro Prahu pořád udělala nejvíce. Bohužel se přeměnila v nevolitelný ancábl vedený Fialou a prezentovaný Novotným, takže u moci bylo poté nejdříve ANO a poté Piráti, vždy v koalici s dalšími neschopnými.

O všech aktivitách posledních dvou vedení v oblasti zneprůjezdňování města už bylo napsáno mnohé. Začalo to speciálními pruhy pro MHD a taxislužbu. Omezují se ve světě využívané elektrokoloběžky, staví se nevyužívané cyklostezky, přibyly retardéry, zvětšily se ostrůvky a nejnovějším počinem koalice je nápad zdražit MHD. A to v nejbližších letech razantně, kdy by cena měla vzrůst o 100%. Což je pro rodiny s dětmi jezdícími do škol a pro Pražany využívající tento způsob dopravy brutální. Započítávat zvýšení platů a inflaci je de facto úsměvné. Platy se mají zvyšovat proto, aby se zlepšila životní úroveň obyvatel. Inflace je ekonomická nástroj vedoucí k tomu, aby se z lidí ,,vyrazily‘‘ peníze zpět. Pokud Praha doplácí na MHD, je to logické, nemůže chtít vydělávat na všem. Levnější MHD je úlitba Pražanům za to, že nepoužívají soukromá vozidla. Pokud bude chtít magistrát navýšit cenu jízdného, řada lidí nyní jezdících metrem, autobusem a tramvají se vrátí k autům. A protože propustnost Prahy je záměrně snižována, čas trávený v autech se prodlouží. Takže jsou na místě dvě otázky. Proč si Pražané volí do svého vedení idioty? A opravdu mají Hřib a spol dojem, že jsou pro město přínosem?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 255,00 Kč
Vybráno 9.30%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 307 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz
56 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.