5209197-muslim-veil
25.2.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Mezi stagnací a salafismem – těžké úkoly prezidenta Macrona

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

0_Marian_KechlibarK prezidentu Macronovi lze mít všelijaký vztah, ale vůle dotýkat se desítky let starých chronických problémů mu podle všeho nechybí. První půlka jeho mandátu byla formována snahou reformovat ekonomiku státu, hlavně ohromně zkostnatělý pracovní trh…
 

V masivním francouzském zákoníku práce žije ještě mnoho ustanovení z druhé půlky dvacátého století. To si ještě nezadlužená a mladší země mohla dovolit být štědřejší, mimo jiné proto, že nemusela bojovat o vývozní trhy s dnešní konkurencí v podobě nově industrializovaných států jihovýchodní Asie. Ale i uvnitř Evropy se konkurenceschopnost Francie za poslední generaci zhoršila – její automobilky se nedokáží účinně bránit expanzi těch německých.

Ekonomické reformy vyvolávaly ve Francii bouře už za Mitteranda, v osmdesátých letech. Nikomu se moc nechce vzdávat dosažených výhod a historicky roztříštěná francouzská odborářská scéna (jen hlavních odborových federací je pět) není schopna vystupovat vůči vládě a zaměstnavatelům jednotně, což znamená, že se skoro nikdy na ničem nedohodnou. Od té doby bojoval s ulicí úplně každý prezident. I budoucnost těch Macronových je zatím nejistá a záběrům násilností, které provázejí demonstrace, se z poklidné České republiky ani nechce moc věřit; je to opravdu západní Evropa, nebo spíš Brazílie? Je to západní Evropa.

Ve věcech ekonomiky a práce odráží Macron hlavně útoky levicové opozice – což v současné době, kdy se podpora tradičních socialistů zhroutila, znamená hlavně Mélenchonovu „Nepokořenou Francii“, stranu víceméně komunistického střihu. Pak je tu ovšem druhá palčivá oblast, a to je národní identita a islám. Tam má Macron konkurenci z opačné strany, od Marine Le Penové a jejího „Národního shromáždění“, kterým se podařilo to, o čem německá AfD jen marně sní: proniknout do širších vrstev populace. Na volební většinu to zatím nevypadá, ale některé departementy na jihu Francie daly Le Penové polovinu hlasů a zatím se zdá, že i v příštích prezidentských volbách se dostane do druhého kola.

Hlavní příčinou problémů, jejichž plody v podobě náboženského extremismu a odcizení mezi muslimy a nemuslimy dnes Francie sklízí, bylo mnohaleté ignorování či podceňování toho, co se v přistěhovaleckých komunitách děje. Ve dvacátém století se představitelé etnických menšin naučili, že „rasismus“ je velmi silná karta, která dokáže umlčet většinové politiky tak efektivně, že se řada z nich neodváží určitých témat ani dotknout. A začali tu kartu hrát. Působila dokonce i na politiky z mainstreamové pravice, která od té doby byla ve Francii několikrát u moci.

O duchovních a společenských, možná dokonce i mocenských, poměrech uvnitř přistěhovaleckých čtvrtí tak čím dál méně rozhodoval vliv sekulární republiky a čím dál více neformální lokální lídři. Někteří z nich jsou imámové vyškolení v cizině, kterým Francie na základě vládního programu umožnila přijet do země a kázat v místních mešitách. Bylo jich v průměru tři sta ročně, ale program běžel přes čtyřicet let, takže celkový součet byl daleko vyšší.

Podle zkušeností, které máme s demontáží komunismu po roce 1989, je zásadní zvrat po čtyřiceti letech skoro nemožný, a to i tehdy, pokud se společnost skutečně rozhodne změnit „přes noc“ celkový kurz. Za čtyřicet let zapustí určité myšlenky kořeny a zformují mentalitu celých generací. Nejstarší nezasažené skupiny obyvatel už jsou v důchodu a mezi rodiči i dětmi zavládla nová norma. Pokud tedy nyní Macron chce zásadně omezit vliv cizích zemí na dění mezi francouzskými muslimy, rozjíždí dlouhou hru, jejíhož případného dobrého konce se nemusí sám dožít, i když je na poměry francouzských prezidentů sám ještě mladý.

Elysejský palác stojí v této záležitosti mezi dvěma silami. Minimálně podstatná část francouzské veřejnosti se s islamizací celých městských čtvrtí nechce smířit, sekularismus je jedním z posvátných principů francouzské modernity; a aby toho nebylo málo, kromě nesnášenlivých náboženských myšlenek se z těch samých čtvrtí obvykle šíří zároveň drogy, zločin a násilí. Tihle nespokojení občané mají hlasy a dávají je převážně Le Penové, takže ignorovat je by pro Macrona znamenalo volební ohrožení.

Na druhé straně ovšem stojí země jako Saúdská Arábie, bez jejichž finanční a institucionální podpory by se tahle mnohaletá expanze radikálních islámských myšlenek do zbytku světa neobešla, a které přitom patří k dobrým zákazníkům francouzských firem, zejména co se nákupu zbraní týče. V roce 2015 podepsala Francie se Saúdy smlouvu, podle které dodá pouštnímu království pro jeho pobřežní stráž lodě za 10 miliard dolarů. To už je hodně peněz a hodně pracovních míst, tudíž hodně dobrý důvod, proč vládce z Rijádu příliš nedráždit. Třeba tím, že byste jimi vyškolené a podporované imámy plošně vypověděli ze země.

Cesta z těchto kleští nebude jednoduchá. Má-li se ale Francie udržet do budoucna pohromadě, nemůže současný stav v muslimských čtvrtích tolerovat. Příliš snadno by se z nich časem mohly stát evropské ekvivalenty pásma Gazy.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 205,00 Kč
Vybráno 37.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 277 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
politicon.cz
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.