LIBERIECERNOSI
16.7.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Město v Severní Karolíně si odhlasovalo reparace pro černochy

Sdílejte článek:

FILIP VÁVRA

Asheville je město v americkém státě Severní Karolína, což je tzv. Hluboký Jih Ameriky. Má možná až 100 tisíc obyvatel a před 20 lety zde ve sčítání obyvatel běloši tvořili necelé tři čtvrtiny. Dnes to zřejmě bude úplně jinak. Jistotu máme jen o tom, kdo v tomto městě, které právě odsouhlasilo reparace pro své černošské občany, sedí na radnici.

 

Starostkou je Esther Manheimer. Právnička. Demokratka. V radě pak sedí Brian Hayenes, běloch a Demokrat bez vyznání. Vijay Kapoor, který je, jak jméno napovídá, indického původu. Julie Mayfield, bělošská křesťanka a bojovnice za sociální spravedlnost. Sheneika Smith a Keith Young, oba černoši a Demokraté. A Gwen Wisler, která je stejně jako Esther Manheimer víry židovské.

Všech sedm členů rady schválilo reparace pro černošské občany města, a jejich potomky. Co to znamená v praxi? Že jste se do USA mohl jako černoch přestěhovat v roce 1966, tedy 100 let po zrušení otroctví a 1 rok po de jure konci Bílé Ameriky, a přesto dostanete, stejně jako vaši potomci, odškodnění, pokud jste občanem města Asheville. Jak takové odškodnění bude vypadat?

To zatím není jasné. Nemá jít o přímé platby, ale o investice. Tedy jako černoch v Asheville se můžete dostat k obecnímu domu, získáte příspěvek na podnikání, dostanete od města práci a zakázky, lepší vzdělání, zdravotní péči, a bude se okolo vás našlapovat tiše, jako myška. Konečná podoba se ale teprve rozhodne po rozhovorech se “zástupci komunity”. No a pokud běloši ve městě stále ještě tvoří většinu, zaplatí to ze své kapsy oni.

Někteří z nich se dovolili zeptat, proč by to měli dělat, a černošská radní Smith jim odpověděla:

“Otrokářství je instituce, která slouží jako stavební kámen pro vybudování silného ekonomického zázemí Bílé Ameriky, zatímco se snaží udržet černé navěky v podřízenosti.” Že od konce otrokářství, na kterém se podílelo asi jen 10 procent amerického Jihu, již uplynulo 155 let, paní radní asi nikdo neřekl.

Indický radní Kapoor krok podpořil prý z morálních důvodů. Mezi černými a bílými obyvateli města prý existují mezery, a tento krok ty mezery má vyrovnat, aby “byl každý úspěšný”. Jakoby snad socialismus jakéhokoliv typu někdy a někde fungoval.

Druhý černý radní Keith Young pak doplnil, že prý “nestačí jen odstranit sochy. Černí lidé v této zemi řeší problémy, které jsou systémové.”

Zůstává otázkou, co budou moudří radní dělat, když se jim z města začnou stěhovat ti, kdo pracují a platí daně, ze kterých si rada města sestavuje svůj rozpočet. Ale pokud si lidé ve městě takové zástupce zvolili, možná nové rozhodnutí rady přijali s nadšením a stejně nadšeně budou i platit.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 711,00 Kč
Vybráno 30.60%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 442 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
politicon.cz
45 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.