manila-slums
10.11.2019
Kategorie: Společnost

Město postavené podle utopie klimatické změny musí vypadat přesně jako lágr bezdomovců, vyplývá ze studie na World Economic Forum

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Spousta dřeva a recyklovaných materiálů použitých ke stavbě, spousta sdílených zařízení, omezené použití elektřiny, snížené vlastnictví soukromých vozů a soukromě vlastněných věcí, tak to bude ve městě pokrokové budoucnosti.

Guest essay by Eric Worrall

Povinné sdílení jakékoliv jízdy, zmenšení životního prostoru, víc sídlení zařízení, méně vlastnictví zařízení, žádná auta, daleko méně soukromí.

Tak by to mělo vypadat v roce 2030, až zvítězíme ve válce s klimatickou změnou:

31 Oct 2019
Ida Auken, poslankyně dánského parlamentu (Folketinget)

Do roku 2030 se tvé emise CO2 značně zredukují. Maso na svém talíři už moc neuvidíš. Ale voda a vzduch, co dýcháš, bude čistší a příroda se konečně zotaví. Prachy v tvé prkenici budeš utrácet na to, abys byl se svou rodinou a přáteli, ne za nákupy zboží. Záchrana klimatu znamená ohromnou změnu, ta nás však zároveň učiní daleko šťastnějšími.

Zatím boj s klimatickou změnou bohužel prohráváme – jak ale to krásné vítězství bude vypadat? Jaký je život v krásném, novém, zeleném světě?

Tady je jedna verze „Karbo-topie“:

Vyjdeš ráno ze svých předních dveří do zeleného a vitalitou bujícího města, kde byl beton omezen, ale vším prorůstají zelená průčelí a parky. Rozhodneš-li se zažádat si o svezení autem, tak pro tebe spravedlivý přídělový algoritmus vypočte nejchytřejší trasu, počkáš si a pak cestou nabere dostatek lidí, aby bylo dostatečně nacpané.

Od té doby, kdy pokroková městská rada konečně progresivně ve městě zakázala soukromá auta, nadekretovala spoustu nových mobilitních služeb. Nevlastnit auto je pro tvé dobro mnohem levnější, sníží to zácpy na silnicích, takže až pro tebe přijede, doveze tě po prázdných silnicích snadněji a po dočkání rychleji a vůbec nebudeš už mít vlastní starosti s hledáním parkování. Rozhodnout se budeš moci i pro cestu na jedině zapůjčeném kole, skútru nebo veřejnou dopravou.

Vzduch, co budeš ve městě dýchat, bude čisťoučký, jelikož v ulicích bude jen málo aut a ta, co zbydou, budou elektrická – přičemž všechna ta elektřina bude zelená. Nebude moc hluku a všude bude místo pro parky a ulice jen pro chodce a všechno to místo bude pro parky. K obědu si budeš moci vybrat z několika tuctů schválených úžasných pokrmů – kdy většina bude bejlopasným krmivem, takže budeš vykrmován zdravěji a ekologicky přívětivěji, než když se cpeš masem zamořenými Burgery.

Plasty na jedno použití už budou jen dávnou vzpomínkou na zlé časy. Pořád si budeš moci dát kafe z automatu, ale vyšplíchne ti to do znovupoužitelného pohárku, který vrátíš v další kavárně, abys dostal zpátky zálohu. To samé bude platit pro plastové lahve a ostatní krabice. Vše, co budeš mít doma jako vybavení domácnosti, bude jen v servisním pronájmu od licencovaných poskytovatelů. Takže když se ti rozbije myčka, nebude to už tvůj problém, jen počkáš, až na tebe vyjde v pořadníku řada. Poskytovatel už o tom, jako o všem u tebe doma, bude vědět a někoho pošle, aby to opravil. Až už stroj přestane fungovat, poskytovatel ti spotřebič odebere a instaluje novější.

Lidé se pokouší objevovat nové typy kolektivního soužití s daleko větším kolektivismem se sdílením funkčnosti a prostoru. To znamená, že život ve městech vyjde levněji. Více ubikací bude postavených ze dřeva, takže se v nich bude snadněji žít a klimaticky to bude daleko lepší, než betonové budovy.

Když si něco koupíš, tak si koupíš jen něco, co vydrží, koupíš si to, protože to opravdu potřebuješ a chceš se o to starat. Ale protože si budeš kupovat daleko méně věcí, budeš mít možnost vybírat si jen lepší kvalitu a konstrukci. Nový způsob, jak budeš na všechny produkty pohlížet, bude, jak „vydržím náklady na odstranění, k čemu budu moc znovu použít vrak už nepoužitelného krámu, jak omezit jakékoliv pomůcky a jak nějakou recyklací přebastlit už nepoužitelné,“ neboť takový bude nový způsob pohlížení na produkty, jehož průkopníky jsou dnešní bezdomovci: když to už nepotřebuješ, tak tak si vyděláš ve sběrně, když už si něco koupíš, budeš to používat tak či onak zas a znova a pak ti bude stát za to vydat se do sběrny. Všechna balení budou zhotovena jen ze tří typů licencovaných plastů nebo jiných nových materiálů lepších než ty staré, jako jsou lepší auta na baterky než diesely, takže recyklace už bude v krásném novém světě krásně snadná.

Pokrokovost změny zemědělství bude dramatická, jelikož ty nové bejlopasné alternativy k nezelenému masu a antiklimatickému mléku způsobí, že tradiční živočišná výroba progresivně zkrachuje. Většina půdy, která byla dříve zneužívána k uživení stád dobytka, bude k dispozici k lepším věcem. Jelikož lidé z měst se začnou vyžívat v procházkách přírodou, v pěší turistice, lovu a rybářství (jelikož jinak se k masu nedostanou), tak se z placených procházek lesem stane nový typ obživy venkovských oblastí. Lesy a divočina začnou pohlcovat celou planetu. Lidé budou daleko více cestovat jen za svými humny a to vlakem, takže letecká doprava začne krachovat. Většina aerolinek přejde na elektro-letadla a letadla poháněná řepkou.

Bude to nejlepší pro všechny, protože občané si přestanou kupovat tolika věcí, lidé tedy peníze utratí za lepší užitky. Ten nový ještě zbylý disponibilní příjem utratí za spoustu služeb: samé čištění, zahradničení, využití prádelen, předpisově zdravá a předpřipravená jídla, tu správnou zábavu, pokrokově poučné zážitky a restaurace dle odvážných nových fantazií. Všechny tyto věci běžnému novému člověku přidělí více lepších možností a spoustu volného času k trávení v kolektivu svých přátel a rodin, robotě venku, nácviku nových dovedností, k hraní sportů a tvorbě umění – vybereš si to a bude ti přidělena spousta času, abys nacvičoval.

Když uvážíme, jak skvělá budoucnost by mohla přijít, když si jedině správně vybereme spasitelské vůdce, co nás povedou k válce proti klimatické změně, tak nás nečeká vůbec nic špatného, jako když jsme prodali své duše všem těm rudým, hnědým aj. spasitelům před těmi zelenými.

Takže si shrňme, co nám pokroková politička slibuje: Spousta dřeva a materiálu z recyklovaných krámů použitých ke stavbě, více kolektivně sdílených zařízení, nízké náklady na bydlení, malé použití elektřiny, žádné vlastnictví soukromých aut a méně věcí v soukromém vlastnictví.

To, co pokroková autorka Ida popisuje, je slum čili lágr bezdomovců.

Tady mám pro Idu námitku, většina lidí, i když má možnost, se ze své vlastní vůle nerozhoduje k životu ve slumu.

Eric Worrall

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč

Celkem za měsíc: 13 000,00 Kč
Vybráno 37.14%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 293 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.