44932452_10210765559408766_5514824336906649600_n
29.10.2018
Kategorie: Politika

Merkelová s Macronem se drží za ruce s Putinem a Erdoganem

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Ze schůzky čtyř států o budoucnosti Sýrie vzešla výzva, aby se předešlo bojům o severosyrský Idlíb. Formálně jde o jednání čtyř států o státu pátém, kterému bude výsledek jednání oznámen.

Státníci v závěrečném komuniké uvedli, že řešením syrského konfliktu musí být celistvý stát, na jehož obnově se budou pod záštitou OSN podílet všechny syrské strany. Obnova země bude podle nich plně v rukou Syřanů, přičemž syrský režim musí umožnit návrat uprchlíků, kteří budou chtít přijít zpět do své země. Téma běženců je zvláště citlivé pro evropské země, kterým se pomocí dohody s Tureckem podařilo omezit příliv přistěhovalců mířících do Evropy ze Sýrie.

„Z našeho pohledu musí být zaručeno, že nedojde k žádnému pronásledování či zatýkání, že budou splněny určité základní humanitární podmínky,“ prohlásila po jednání německá kancléřka Angela Merkelová. Předběžné podmínky návratu běženců by podle ní měly být koordinovány v rámci OSN. Francouzský prezident Emmanuel Macron zdůraznil, že návrat uprchlíků musí být dosažen prostřednictvím politického procesu.

Když se jedná o státu bez jeho faktické přítomnosti, vždycky to zavání něčím podezřelým. Paralela s Mnichovskou dohodou o Československu se přímo nabízí. Na rozdíl od ní však v Turecku zastupovalo faktické zájmy syrského režimu Rusko. Jak vyplývá ze zpráv, o budoucnosti syrského režimu Bašára Asada se nejednalo. Nicméně, požadavky na to, aby syrský režim umožnil návrat uprchlíků a navrátilce netrestal, se Asadova režimu přeci jen týkají. Rovněž tak další zpráva, že právě Turecko bude dohlížet či dokonce vytvářet demilitarizovanou zónu kolem Idlíbu, je dalším důkazem toho, že Sýrie je vazalský stát, který bez ruské podpory a souhlasu není schopen jakékoliv existence.

Přesto mne na záběrech ze schůzky čtyř států zaujala taková „drobnost“. Státníci, kteří se jí zúčastnili a kteří po sobě jinak plivají jenom špínu, jsou na jedné fotografii zachyceni, jak se drží za ruce.

Nedávno se část českých politiků tvrdě opřela do údajného „lokajství“ a „podlézavosti“, kterého se měl dopustit předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček svou cestou do Ruska. Kritika se týkala i toho, že Vondráček jednal s lidmi na sankčním seznamu EU (což jsou většinou politici „druhé ligy“). Naopak, ruský prezident i premiér na tomto seznamu nejsou a přesto musí být každému jasné, že právě oni zosnovali okupaci a následnou anexi Krymu.

Hraje se tu tedy velmi obludná hra. Vondráčkovi se vytýká „podlézavost“ a lídři dvou největších zemí EU, Francie a Německa, si s Vladimirem Putinem a Recepem Erdoganem podávají ruce v gestu „držíme pospolu“. Nečekám, že by některý z českých politiků na tuto demonstraci „dobré vůle“ jakkoliv reagoval. Možná uslyšíme zase něco o „naději pro Sýrii“. Jenom bych si dovolil upozornit, že Angela Merkelová a bývalý francouzský prezident Francois Hollande podepsali s Putinem tak zvané Minské dohody o řešení situace na východní Ukrajině. Už dávno měla podle těchto dohod získat Ukrajina kontrolu nad celými rusko-ukrajinskými hranicemi. A jak víme, několik set kilometrů je stále pod kontrolou Ruska a separatistů. Na skutečný pokrok v řešení otázky Sýrie bych nevsadil ani korunu i po této schůzce.

article_photo

Pro ilustraci obrázek z jednání v Minsku 2015. Tady stáli politici dále od sebe a za ruce se nedrželi. Pat na východě Ukrajiny už trvá přes tři roky.

 

 

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 100,00 Kč
Vybráno 17.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 116 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...