Merkel_waving-800x450
14.12.2020
Kategorie: Společnost

Merkelová prosadila drastická opatření

Sdílejte článek:

RICHARD SEEMANN

Od středy 16. prosince německá spolková vláda rozhodla zavést lockdown pro veřejný život v zemi, aby čelila stále sílící koronavirové pandemii. Podle slov Merkelová dosavadní opatření, platná od listopadu, „nestačí“. Zdravotní systém se blíží k přetížení, kterému je třeba se vyhnout.

Podle  Institutu Roberta Kocha jen za neděli přibylo dalších  20200 nových infekcí, což je o 2433 více než před týdnem. Dalších 321 lidí s Covidem-19 zemřelo. Sedmidenní výskyt dále vzrostl na 169,1 a stále více se  tak vzdaluje od cílové hodnoty 50, o kterou usiluje spolková a zemské vlády.

Podle německé kancléřky částečné zablokování, které platí od začátku listopadu, „nestačilo“. Exponenciální růst nových infekcí   mohl být na chvíli zastaven, uvedla Merkelová na nedělních konzultacích s premiéry zemských vlád v Berlíně. Pak však došlo k „pohybu do strany“ a několik dní opět  k exponenciálnímu růstu. Cílem vždy bylo zabránit přetížení zdravotního systému, řekla Merkelová.

Bavorský ministerský předseda Markus Söder  vyhlásil, že již neexistují žádná polovičatá omezení, protože korona je katastrofa. Pokud nebudeme opatrní, z Německa se rychle stane problémové dítě v celé Evropě a proto  musíme rozhodně jednat.

Čas diskusí je u konce, řekl  saský premiér Michael Kretschmer. Německo musí být uzavřeno  – pouze tak máme šanci omezit kontakty, kterých se zdálo  na jaře v některých částech příliš mnoho, ale dnes se ukazuje, že jsou naléhavě nutné, uvedl. 

Veřejný život v Německu bude proto od středy uzavřen z důvodu  akutní korona virové krize. Maloobchod, s výjimkou provozoven pro každodenní potřeby, bude uzavřen do 11. ledna. Omezeno bude i vyučování a školáci a děti ve školkách zůstanou zpočátku  doma tři a půl týdne. Vydaný dokument konkrétně stanoví, že o děti mezi 16. prosincem a 10. lednem by se rodina   měla postarat doma, pokud to bude možné. V některých spolkových zemích tato opatření platí již od pondělí.

S výjimkou období od 24. do 26. prosince zůstane počet kontaktů omezen na maximálně pět osob ze dvou domácností. Na 24. až 26. prosince můžete kromě své domácnosti pozvat další čtyři lidi z nejbližšího rodinného kruhu. Pro Silvestra a Nový rok neexistují žádná zvláštní pravidla, řekla Merkelová. Prodej zábavní pyrotechniky je  zakázán a alkoholické nápoje navíc od středy již nesmí být konzumovány na veřejnosti. Kadeřníci a další poskytovatelé „osobních služeb blízkých tělu“ budou mít své provozovny uzavřeny.

V domovech důchodců a pečovatelských zařízeních, které jsou obzvláště ovlivněny koronavirem, se zavádějí povinné testy. Budou probíhat „několikrát týdně,“ uvedla Merkelová po dohodě se šéfy spolkových zemí.

Vicekancléř a spolkový ministr financí Olaf Scholz oznámil, že po dobu jednoho měsíce přijde stát na dobrých jedenáct miliard eur, aby bylo  pokryto až 90 procent fixních nákladů uzavřených podniků z nichž až 500000 euro může být pro jednu společnost.

Podruhé se tak během jednoho roku Německo úplně uzavře. Toto rozhodnutí je také ale přiznáním neúspěchu předchozí strategie. Nyní jde všem politikům   o znovuzískání ztracené důvěry, jak upozorňuje analytička veřejnoprávní televize ARD Wenke Börnsenová. To se také proto odrazilo na raním nedělním jednání odpovědných politiků o situaci v zemi.. Žádná již tvrdá jednání, která trvala celé hodiny, žádná teatrální  kritika předkládaných vládních návrhů, žádné spory o kompetence spolkových zemí.  Jediné odlišné názory byly, zda by lockdown měl začít v pondělí, středu nebo po Vánocích. Tolik solidarity bylo naposledy na jaře, kdy Německo poprvé uzavřelo veřejný život. Situace je vážná.

Pondělní tisk varuje před ztrátou důvěry občanů v případě problémů  při nastávajícím očkování. Mnoho občanů vydrží tvrdé blokování, protože doufají, že se od ledna situace opravdu zlepší. Země potřebuje pozitivní perspektivu. Pokud však bude prováděno pomaleji než se očekává, a to kvůli organizačním problémům, nakonec však občané ztratí trpělivost, varuje celoněmecký list  Die Welt.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 901 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,19 out of 5)
Loading...
politicon.cz
69 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.