jihadiste
15.1.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Měla by Evropa přijmout zpět džihádisty, kteří odešli bojovat za ISIS?

Sdílejte článek:

ALAIN DESTEXHE

  • Tato debata o repatriaci je dalším příkladem toho, jak je dnes Západ při uplatňování svých morálních zásad zmatený. Skutečnými oběťmi jsou lidé, kteří byli ISIS zavražděni, zmrzačeni, znásilněni, mučeni nebo vysídleni. Jejich děti, pokud jsou naživu, budou muset žít s následky terorismu ISIS po celý svůj život.
  • Pokud se evropské vlády budou muset rozhodnout, zda mají podporovat přeživší znásilněnou Jezídku a její nechtěné dítě nebo ženu, která ochotně opustila Evropu, aby Západu a jeho hodnotám naplivala do tváře, tím že se připojila k ISIS, měly by si vybrat tu první. Dobrotrusové, promiňte. Těmto zrádcům a zrádkyním by návrat do Evropy neměl být umožněn.

Po turecké ofenzívě v Sýrii jsou evropské vlády opět konfrontovány s ožehavým problémem, co dělat se zahraničními bojovníky.

“Zahraniční bojovníci” jsou muslimští extremisté, kteří opustili země, ve kterých žili, aby se připojili k Islámskému státu (ISIS) a bojovali proti západní civilizaci a jejím hodnotám. Většina z nich jsou muži, ale připojilo se k nim i mnoho žen, které tak vyjádřily svou podporu Chalífátu vyhlášenému teroristickou skupinou ISIS. Tyto ženy se staly manželkami a partnerkami teroristů a mnoho z nich má s teroristy děti.

Od pádu Mosulu a Rakky je většina přeživších bojovníků ISIS v současné době zadržována v iráckých a kurdských vězeních. Někteří jsou také ve vazbě v severní Sýrii, na území, jehož budoucnost je nejistá. Většina žen žije se svými dětmi v uprchlických táborech, často ve velice mizerných podmínkách.

Evropské vlády se dosud zdráhaly hromadně přijmout své státní příslušníky zpět a pouze organizovaly repatriaci – případ od případu – jednotlivých žen a dětí. V současné době však sílí požadavek, aby byli všichni evropští státní příslušníci, ať už uvěznění nebo ne, vráceni zpět do Evropy.

Ke konci října 2019 iniciovala v Belgii skupina 300 univerzitních osobností petici, která požaduje “bezodkladný návrat Belgičanů ze Sýrie”.komentáři publikovaném ve vlivném belgickém deníku De Standaard obhajovali dva spolupracovníci belgického Královského institutu pro mezinárodní vztahy repatriaci belgických džihádistů jako “správné rozhodnutí”. Rada pro zahraniční věci EU podpořila tu samou myšlenku v dokumentu nazvaném “Mimo dobro a zlo: Proč by měla Evropa přivést své zahraniční bojovníky domů?” Dokonce i belgický generální prokurátor Frederic van Leeuw zodpovědný za boj proti terorismu naléhá na vládu, aby provedla repatriaci vězněných teroristů a jejich trestní stíhání v Belgii.

Argumenty podporující repatriaci džihádistů jsou různé, ale shodují se v tom, že vzhledem k tomu, že irácké i syrské soudy a věznice nesplňují mezinárodní standardy, je návrat džihádistů Islámského státu do Evropy tím nejlepším způsobem, jak zajistit, aby zůstali pod kontrolou. V Evropě by potom mohli absolvovat programy deradikalizace a stát se umírněnými muslimy. Ženy jsou často zobrazovány pouze jako nevinné oběti a jejich děti jako nezletilí, kteří jsou v táborech v regionu Středního východu ohroženi radikalizací.

Všechny tyto výzvy k repatriaci džihádistů mají společné to, že se nikdy nezmiňují o obrovském utrpení, které Islámský stát způsobil Evropě, Střednímu východu a celému světu.

Všechny tyto výzvy zametají pod koberec podstatu problému. Vstupem do ISIS si džihádisté a jejich ženy vybrali svůj osud. Rozhodli se opustit své životy v Evropě, zahodit svá evropská občanství a připojit se ke “státu“, jehož základní hodnoty jsou zcela neslučitelné s hodnotami západních společností. Tito muži a ženy se rozhodli připojit se k teroristické skupině, jejímž cílem bylo nemilosrdně vraždit své spoluobčany ve svých domovských zemích, jako tomu bylo v Nice, Berlíně, Bruselu, Paříži a na mnoha dalších místech; teroristické skupině, která v kleci upálila zaživa zajatého jordánského stíhacího pilota a znásilnila stovky Jezídek. A to se zde zmiňujeme jen o části ukrutných zločinů spáchaných Islámským státem. V době, kdy se připojili k ISIS, věděli tito muži a ženy velice dobře, co dělají. Povahu a brutální zločiny této teroristické skupiny nemohli ignorovat. Západní země by jim měly odebrat jejich občanství, protože se koneckonců sami vzdali svého občanství tím, že se připojili k teroristické organizaci ISIS.

Dotčené osoby patří k první, častěji však k druhé nebo třetí generaci imigrantů a ve většině případů si stále zachovávají státní příslušnost země, z níž jejich rodiny pocházejí: Maroka, Alžírska, Tuniska nebo Pákistánu. Ztrátou západního občanství by se nestaly osobami bez státní příslušnosti.

Zásadou mezinárodního práva je, že zločiny mají být souzeny v zemi, kde byly spáchány. Není důvod prokazovat milosrdenství lidem, kteří se snažili masově vraždit své spoluobčany a zničit společnosti, ve kterých žili. Ženám džihádistů a jejich dětem narozeným v Iráku nebo Sýrii by také nemělo být dovoleno vrátit se do Evropy. Pokud mají stále občanství zemí, ze kterých původně přišli, tak tyto země si je mohou vzít zpět, ale evropské vlády nemají žádnou povinnost ani odpovědnost jim pomáhat.

Zastánci repatriace džihádistů a jejich rodinných příslušníků se obvykle odvolávají na “morální důvody”. Podle nich nejsou děti narozené v Chalífátu zodpovědné za zločiny svých rodičů a měli bychom se o ně postarat. To je určitě pravda. Proč by ale měli mít nárok na lepší zacházení než ostatní děti narozené v Iráku nebo Sýrii? A co děti Jezídek znásilněných džihádisty ISIS? A co syrští, kurdští a iráčtí sirotci, jejichž rodiče byli džihádisty ISIS zavražděni? Nezaslouží si tyto matky a děti naši pomoc a podporu daleko více než ženy, které žily v Evropě, a nyní fňukají, že “udělaly chybu”, když se připojily k ISIS? Byla to opravdu zatracená chyba: jsou teď přinejmenším spolupachatelkami zločinů a krutostí spáchaných ISIS. Jak napsal britský komentátor Piers Morgan:

“Jsou to ženy, které opustily své domovy, rodiny, přátele a země, aby se vdaly za nejhorší teroristy světa. Mají s nimi sex, mají s nimi děti, vaří pro ně, starají se jim o domácnost, milují je a uctívají je. A mezitím jsou jejich manželé zaneprázdněni znásilňováním, mučením, kamenováním, stínáním a vražděním nevinných lidí.”

Tato debata o repatriaci je dalším příkladem toho, jak je dnes Západ při uplatňování svých morálních zásad zmatený. Skutečnými oběťmi jsou lidé, kteří byli ISIS zavražděni, zmrzačeni, znásilněni, mučeni nebo vysídleni. Jejich děti, pokud jsou naživu, budou muset žít s následky terorismu ISIS po celý svůj život. Jen v Iráku bylo po pádu ISIS a jeho “Chalífátu” objeveno více než 200 masových hrobů. Oběti teroristů ISIS jdou na celém světě pravděpodobně do milionů.

Pokud se evropské vlády budou muset rozhodnout, zda mají podporovat přeživší znásilněnou Jezídku a její nechtěné dítě nebo ženu, která ochotně opustila Evropu, aby Západu a jeho hodnotám naplivala do tváře, tím že se připojila k ISIS, měly by si vybrat tu první. Dobrotrusové, promiňte. Těmto zrádcům a zrádkyním by návrat do Evropy neměl být umožněn.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 19 771,00 Kč
Vybráno 56.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 983 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,35 out of 5)
Loading...
politicon.cz
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.