harrymeghan
24.1.2020
Kategorie: Společnost

Megxit a únos prince

Loading...
Sdílejte článek:

ALEXANDER TOMSKÝ

Britská královna má za sebou tolik rodinných krizí svých dětí, až to vypadá, jako by královskou rodinu snad pronásledoval zlý osud. Princové a princezny mají sloužit národu, což znamená být příkladem řádného rodinného života, zastupovat královnu i státní moc a svým vystupováním udržovat etiketu a ceremoniály monarchie. Zatímco Alžběta II. za svého dlouhého panování 68 let vykázala přímo heroické sebeovládání dle nepsaného motta aristokratické tradice, nikdy si nestěžuj, nikdy nic nevysvětluj, a stala se nejoblíbenější královnou, co sahá paměť, jejím dětem se to nikdy nedařilo, vyrůstaly v uvolněné době a důstojně se pohybovat na otevřeném jevišti veřejného zájmu vyžaduje nadlidskou sílu.

Královskou rodinu si lidé platí, a proto se nachází pod každodenním drobnohledem médií, která přísně komentují nejen etiketu a každý přešlap v protokolárním vystupování, ale také nedostatky charakteru, často bulvárem přifouklé či dokonce v honbě za skandálem napůl vybájené. A co teprve kontroverze ohledně každého názoru, jenž by mohl zavánět politikou.

V pasti reprezentativní role se královniny děti nikdy necítily dobře, toužily po větší samostatnosti a po větším soukromí, ale najít si přiměřené zaměstnání dost dobře nelze, vždy by na nich ulpělo podezření z protekce. Také by to znamenalo opustit nákladný život v palácích, jež platí stát a vyžaduje protislužbu, často otravnou a namáhavou. Po mnoha konfliktech s královnou Alžbětou si naprostou nezávislost vymohla její sestra Margaret a zemřela v bídě.

Je možné, že si sebevědomá asertivní Američanka Meghan Markleová, která se provdala za Harryho, nejoblíbenějšího z princů královské rodiny, plně povinnosti spojené s britskou monarchií neuvědomovala, jako cizinka dost nevěděla a teprve post factum zjistila, že na řeholi reprezentace nestačí. Možná ji život v ponuré cizí zemi s tak záhadnou aristokratickou rodinou a ve stísněném prostředí zlaté klece deprimoval. Nemluvě o tom, jak anglosaské bratrance rozděluje jazyk. Možná příliš důvěřovala svému hereckému nadání. Jedno je jisté. Od počátku své kariéry v Anglii dávala na odiv své ego, svou individuální výjimečnost a média usilovala upoutat svou samostatností a porušováním královského protokolu, jako by chtěla modernizovat samu monarchii, která dnes ve své konstituční, čistě formální roli naplňuje především lidskou potřebu rituálů státních oslav. Okázalé ceremoniály královského majestátu mají pro anglické monarchisty, kterých je stále ještě většina, téměř náboženský význam. Oslavují tradici, kontinuitu a ducha národa, jsou výrazem patriotismu – slavného výroku o vládě mrtvých a živých, která rozhoduje o dosud nenarozených. „Bože chraň královnu” mi vždycky připomínalo český národní hymnus „Kníže náš, nedej zahynouti nám, ni budoucím”.

Neuplynul ani rok od svatby míšenky Meghan a prince Harryho, která vyvolala u Angličanů euforii, že jejich oblíbenec na rozdíl od svého otce si směl vzít za ženu dámu svého srdce a navíc cizinku, hezkou, milou a usměvavou. Mnozí doufali, že tím dokazují hloupým Američanům, jak i ta nejkonzervativnější britská, kdysi imperiální instituce je tolerantní a absolutně prosta nejmenšího náznaku rasismu. Angličané umí skrývat svůj despekt k cizincům, ale rozhodně to nesouvisí s barvou pleti. Když se novopečená vévodkyně ze Sussexu počala označovat za „barevnou ženu” v zemi, kde rasismus vpodstatě neexistuje a rozhodně ne v médiích, bylo to urážlivě. A když si na šéfredaktorovi módního časopisu Vogue vymohla (což by vévodkyně neměla), aby mohla připravit záříjové číslo, tak dala na titulní stranu patnáct žen, většinou feministek, prý velkých osobností, a deset z nich bylo „barevných”. Tím si koledovala o tvrdou reakci, protože se zařadila do kulturní války „uvědomělých” (woke), čili obhájců menšin, žen a boje s klimatem, jak ji známe z divočejší Ameriky. Meghan nedokázala ustát ani sebemírnější kritiku médií, která ji už delší dobu nabádala k pokoře (v Americe neznámý pojem) a kritizovala za pokrytectví (v pokrytecké Anglii nejtěžší hřích), protože kázala o „uhlíkové stopě” a pak letěla s manželem soukromým letadlem Eltona Johna. Nic lepšího její prázdnou hlavu nenapadlo, než ovinit britský národ z rasismu a misogynie.

Dne 8. ledna bez konsultace s královnou oznámili Harry s Meghan, že se častečně osamostatní a budou žít v Kanadě a Británii. Vypukla bouře. Zradili královnu. Dva kariéristi nám chtějí změnit pravidla královské rodiny. Nepotřebujeme uvědomělou progresivní monarchii. Chudák Harry pod pantoflem, všimli jste si, jak nešťastně vypadá? Královský dvojdomek? Monarchie není na poloviční úvazek. Proč bychom to měli platit? Láska médií se překlopila v nenávist.

Po deseti dnech vydala královna prohlášení o podmínkách rozchodu. Žádné povinnosti, žádná gáže. Mladý pár ztrácí právo na oslovení Vaše královská výsost a musí vrátit náklady na restauraci domku v zahradě windsorského hradu (2,4 miliony liber). Nevyřešené zůstávají jen náklady na ochranku, bez níž nemohou v dnešním světě šílenců a teroristů přežít. Ještě před rokem tolik milovanou Meghan dnes média očerňují a považují za bezcharakterní kariéristku, jež oblouznila prince, aby se stala globální celebritou a získala obchodní značku @sussexroyal, jistě vydělá miliony. Chudáka Harryho přiměla k exilu. Kdo by si nevzpomněl na Edwarda VIII., kterého také unesla Američanka.

A britská monarchie? Lidé milovanou královnu a oba korunní prince, Harryho otce Karla a bratra Williama, litují, vyjadřují jim podporu, protože dobře vědí, jak je rodinný rozkol zarmoutil.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč


Celkem za měsíc: 17 270,78 Kč
Vybráno 49.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 665 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.