O estébácích kandidujících na různých úrovních ve volbách nemluvě. Opakovaně vzpomínám na tátův bonmot. Synu, neboj. Jednoho krásného dne půjdou komunisti do prdele. Tak si říkám, jakpak bude v pondělí, 25 let poté. Bojím se, že škaredě. A pojďme na titulky.

 

V Oxfordu odhalili Havlovu lavičku, bude místem debat i setkávání. Univerzita v britském Oxfordu se stala dalším místem, kde odhalili lavičku Václava Havla. Slavnostní ceremonie se zúčastnil místopředseda české vlády Pavel Bělobrádek i rektor Oxfordské univerzity Andrew Hamilton. “Je to pro nás obrovská čest,” uvedl rektor na krátké ceremonii v jednom z univerzitních parků. Odhalení lavičky přihlížel i autor jejího návrhu architekt Bořek Šípek. Kromě odhalení lavičky se na univerzitě v Oxfordu v rámci Sametového dne rovněž otevřelo nové studentské centrum Sekyra House s posluchárnou Tomáše Halíka, českého kněze a filozofa.
Doba se mění. Opravdu nevím, jak to bylo s Františkem Mrázkem a Kmentovou knihou Kmotr Mrázek. Každopádně jméno Luďka Sekyry se v ní objevuje 707krát (http://jandur.cz/Beletrie/Kmotr_MrazekII.pdf).   Kdyby si před pár lety některý ministr za ODS zaletěl vládním speciálem do UK a na palubě s ním seděl Luděk Sekyra (s nímž by pak v klídku pózoval před fotografy), udělala by z toho média vládní krizi, která by možná skončila pádem vlády.  Rok se sešel s rokem a ze Sekyry je ctihodnej občan. Stačilo málo: koupit si přízeň Tomáše Halíka, poslat nějaký love do Oxfordu a KDU-ČSL a hlavně citovat na každým kroku Václava Havla. Vše je zapomenuto. Mrázek je mrtev, ať žije Sekyra.

 

 

ÚOOZ obvinil bývalé zastupitele Prahy 11 ze zneužití pravomoci. Čtyři desítky bývalých zastupitelů Prahy 11 obvinil ve středu Útvar pro odhalování organizovaného zločinu z nevýhodného prodeje obecního majetku v letech 2010 a 2011. Zastupitelé ve spolupráci s ještě jedním zaměstnancem radnice napáchali podle policie škodu ve výši téměř 20 milionů korun. Podle informací iDNES.cz jde o zastupitele za ODS, ČSSD, KSČM a Pražané za svá práva, kteří hlasovali pro prodej. Mluvčí pražského městského zastupitelství Štěpánka Zenklová uvedla, že byl schválen v rozporu se zákonem o hlavním městě Praze.
Jak komentoval jeden zastupitel:  zrušme zastupitelstva a nahraďme je policejní správou. Fakt si někdo myslí, že 41 zastupitelů bylo podmáznutých nebo jednalo úmyslně s cílem poškodit městskou část? Kde to proboha žiju? Máme tady ještě zastupitelskou demokracii, nebo policejní stát? Ostatně, není nic jednoduššího, než  hlasovat každou blbinu tajně.

 

noviny_26_08_03

 

EU si přeje vznik palestinského státu, uvedla v Gaze ministryně zahraničí EU. Všechny členské státy Evropské unie si přejí, aby vznikl stát Palestina. V Gaze to v sobotu řekla vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Federica Mogheriniová, která byla na návštěvě Izraele a palestinských území. Navštívila i pásmo Gazy, kde vládne radikální hnutí Hamás považované za teroristickou organizaci. „Je třeba, aby existoval palestinský stát. To je náš cíl a tento názor sdílí celá Evropská unie,” řekla Mogheriniová. Svět podle ní nestrpí, aby se v Gaze znovu bojovalo, jako tomu bylo letos v létě. V EU Palestinu nedávno uznalo Švédsko, před ním také Malta a Kypr. List The Wall Street Journal v pátek napsal s odvoláním na americké a evropské představitele, že k uznání Palestiny jako státu se připravují i další evropské země. „Nebudeme čekat věčně,” sdělil listu nejmenovaný evropský zástupce. Izrael jednostranné kroky tvrdě odsuzuje. Letní válka propukla poté, co bylo území Izraele ostřelováno z pásma Gazy. Do Gazy ovládané radikálním hnutím Hamás se vydala Mogherinová navzdory pátečnímu incidentu, při němž vzplála auta a domy členů Fatahu. Jeho vedení z útoků obvinilo Hamás, s nímž nedávno sestavil společnou vládu.
Milá soudružko Mogheriniová, bývalá komunistko. EU možná chce samostatnou Palestinu, ale občané Evropy nikoliv! Protože Palestinský stát to je v očích obyčejných lidí ten, jehož obyvatelé najíždí v současnosti v Izraeli do civilů autama, když jim došlo, že za rachejtle přichází drtivá odplata.

 

A ještě jeden listopadový. Problémy jsme řešili, do toho ale přišli skřekové jako Havel, řekl Jakeš.  „Pochopte nás, připravovali jsme se na sjezd strany, a pak přišli skřekové jako Havel.“ Takto na 17. listopad 1989 v exkluzivním rozhovoru pro Lidové noviny zavzpomínal tehdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. 

V něm také mluví o tom, že Sametová revoluce šla zastavit, kdyby se vedení KSČ rozhodlo poslat proti demonstrantům tanky. „Jako to zastavil v Číně Teng Siao-pching. Jistě, rozstřílel to za použití tanků, ale byl pokoj. A byla to správná cesta, protože on Čínu zachránil před hroznými věcmi,“ prohlásil Miloš Jakeš. Jenže Sověti byli podle Jakeše pasivní a čeští komunisté krveprolití nechtěli. Zhroucení Sovětského svazu a 17. listopad označil Jakeš za obrovskou škodu. „Představte si: pět set milionů lidí jde zpět ke kapitalismu – vrací se, nejde dopředu. To je něco strašného!“ uvedl Jakeš.
To nechápu. Zaprvé, že někdo tomuto brojlerovi dává slovo, zadruhé proto, že na Václaváku volal dav Jakeše do koše. Jak to, že v tom koši neskončil a sere tu do novin? Nesouvisí to tak trochu s úvodníkem? Napsala kamarádka: V posledních letech před listopadem jsem byla přesvědčená, že zase takoví slepí idioti to už přece nemůžou být. Hajzlíci, to jo, vypočítaví, mocichtiví zmetci, ale že to byli přesvědčení stalinisti, to se mi tenkrát zdálo být nemožné. A byli. A jsou. Nakonec co se divíme. Takový generál Lorenc dostal dokonce na Slovensku pozvánku od prezidenta. Slovy citátu z Černých baronů: chce se mi zvracet.

 

 

A trocha bulváru: Lidé s modrýma očima lépe odolávají alkoholu, zjistili vědci. Experti zjistili, že existuje přímá souvislost mezi barvou vašich očí a rezistencí vůči alkoholu. Vědci z Georgijské státní univerzity v Atlantě zjistili, že lidé s modrýma očima mají větší šanci úspěšně odolávat alkoholu než ostatní. Badatelé zpracovali výsledky od 12 tisíc mužů a žen. Původním předmětem jejich zkoumání ale nebyla souvztažnost barvy očí a sklonu k alkoholismu, nýbrž melanin – tedy látka, ovlivňující pigmentaci naší pokožky, duhovky a vlasů, která ale hraje důležitou roli i v dalších orgánech.  Zjištění, že jednotlivci se světlýma očima mohou vypít bez následků více alkoholu než tmavoocí, bylo spíše jedním z vedlejších produktů jejich výzkumu. Tmavoocí lidé jsou podle výzkumu vůči alkoholu méně rezistentní. A taky zjistili, že alkohol v nadměrné míře mozkové buňky nevratně likviduje. Důležitý je ale význam slova nadměrné – jiné vědecké výzkumy prokázaly, že alkohol podávaný v pravidelných malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství. Z vlastních výzkumů vím, že největší vliv na zdraví mají boty. Kdykoliv se ráno probudím v botách, bolí mne celý den hlava. A taky to bude proto, že nemám ty modrý voči. Ta holka na demonstračním obrázku asi taky ne.

 

A na Fejsbůku napsali:

 • Matěj Hollan, nový náměstek pro kulturu v roli experta na dopravu: Kruhový objezd na Vaňkově náměstí je myslím takový hezký symbolický epitaf Libora Šťástky. Dopravně velmi zbytná stavba byla patrně naprojektována, určitě však postavena tak, že ní bez narážení či najíždění na obrubník neprojede autobus/trolejbus. Odbočení z kruháče na Lipovou má tak malý poloměr, že i když se tím sune autobus rychlostí 0 km/h, po decimetrech, tak se tam nevejde a bez najetí na obrubník neprojede. Delší soupravy pak už nebudou mít absolutně šanci. Představa, že bychom tuhle stavbu měli přebírat už jako nově ustavené zastupitelstvo/rada, mě tedy moc nerajcuje. Třeba to pude reklamovat…
  Prosím vysvětlete někdo tomu chlapci, jaký je rozdíl mezi státní správou a samosprávou! Taky by nebylo od věci mu vysvětlit, jak funguje proces vydávání ÚR a SP a že samosprávný orgán o podobě křižovatky fakt nerozhoduje. Opravdu se na to jeho řízení města těším. BTW. V diskuzi někdo napsal, že by se měl odstran it z náměstí ten šulin. Tak proti tomu taky protestuji, protože v zimě nabývá nezvyklou poetiku a to by nový náměstek pro kulturu měl ocenit.
 • Mezi vítězi mužské čtyřstovky bez překážek by mělo být minimálně 40% žen.
 • stát, kde je zdeněk troška uznávaným režisérem, láďa hruška kulinářskou hvězdou a milouš zeman prezidentem, ten opravdu nemůže být v pořádku
 • Když starej Dienstbier stříhal dráty na hranicích tekly mi slzy že jsem to dožil. Když poslouchám jeho synka, tečou mi slzy, že něco takovýho zplodil.
 • A pár k tématu “pussy”
  Novinářka Tereza Spencerová:  “Osobně si myslím, že Pussy Riot je spíš Kundí vzpoura, ve smyslu pouličních nepokojů, ale ono je to vcelku jedno. Baví mě na tom, že dokud se to vyslovuje anglicky, tak jsou všichni náramně spokojení a demokraticky bohabojní, protože když ta slova vyslovují, tak jako by nemluvili sprostě, ale jakmile se to přeloží, nastává problém. Tedy problém až neuvěřitelný, který vypovídá o českém maloměšťáctví víc, než bychom asi rádi věděli. A argumenty typu „kníže říká hovno nonšalantně“, zatímco Zeman říká „kunda“ vulgárně, to už je naprosto špičkové. Jako bychom se tu už úplně zbláznili.”
 • Jak je vlastně přesně definovaná tzv. “pražská kavárna”?  Víme jen, že Havel pro ně není popleta a opilec, Kalousek není zloděj, Schwarzenberg není restituční podvodník a prodloužená ruka USA …a Pussy Riot nejsou porno-punkerky, ale disidentky.  Není ta “pražská kavárna” náhodou nějaké oddělení Bohnické léčebny, kde jsou hospitalizováni pacienti s poruchou vnímání reality?
 • Nelíbí se vám, jak Miloš Zeman vykonává úřad, do kterého byl zvolen? Realistická cesta ke změně je jediná. Věnovat zájem věcem veřejným i jindy než ve dnech, kdy prezident řekne „hovno“.
 • Pokud by mělo být pravdou konstatování časopisu Forbes, že nejvlivnější ženou Česka je nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová, pak je to s touto republikou ještě horší, než se domnívám. Neboť nejvyšší státní zástupkyně by přece měla jednak vždy jen a jedině v rámci platné legislativy, tedy předem zcela jasně daně, omezeně a svázaně, což žádný velký vliv neumožňuje.
 • Naprosto nechápu, že takové Norsko odebere děti slušné civilizované evropské rodině, ale přitom tamní vládu nevzrušuje halda muslimských imigrantů, jejichž rodiny žijí dle kulturních zvyklostí raného středověku v Orientu…
 • Jen se opakuji v souvislosti s Filipovou aktuální cestou na Východ. Je to vlastně docela legrační. Komunisté se dál modlí směrem k Moskvě, ačkoli tam Putin buduje dravý kapitalismus a zavedl komunisty nenáviděnou rovnou daň. A naši antikomunisté se pro změnu klaní Bruselu, ačkoli socialismus se všemi svými regulacemi, zákazy a nařízeními se na nás valí nikoli z Ruska, nýbrž z EU. Pozoruhodné!
 • Koukaje na Wagnerovou jsem si vzpomněl na starý vtip. Co je to ropucha a 40 žabiček. Tchyně věší záclony.

 

 

A něco veselého :  

A fór na konec: Povídají si dva informatici:
„Představ si, včera jsem se seznámil s nádhernou blondýnkou.“
„No nekecej!“
„Pozval jsem ji k sobě, trochu jsme pili, objal jsem ji…“
„A co dál?!“
„No, najednou mi řekla: Svlíkni mě!“
„Téééda! A…?“
„No, sundal jsem ji teda sukni, kalhotky, pak jsem ji posadil na stůl vedle notebooku.“
„Nekecej, ty sis koupil notebook? Co má za procesor?“

 

A to je dneska všecko.