news-media-coverage-335x180
27.7.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Mediální parní válec

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

 Začátkem letošního července zveřejnil Evropský parlament seznam médií a organizací, které od něj v minulém roce obdržely finanční dotace. Přesněji a natvrdo řečeno, v Bruselu vydali soupis spolků, ke kterým přesměrovali vaše peníze. Katalog organizací, kterým darovali část Vašich daní, odvodů a poplatků. Protože žádné vlastní prostředky nemají.

Je to velice zajímavý seznam. Obsahuje hlavně veliké mediální podniky a provozovatele, zhusta „veřejnoprávní”, z nejrůznějších zemí Únie. Jedno však mají společné. Hlásají dobro z Brusele, stále těsnější Únii a plédují za předávání dalších pravomoci ve směru od států k moudrému Centru.  Za naši republiku jsou v tomto seznamu uvedeni tři příjemci Europarlamentní štědrosti: Česká tisková kancelář, vydavatelství Economia a Media marketing service a.s.

Pokud jde o ČTK, je důvod nasnadě. Jde totiž o hlavní mediální „vstupní filtr” České republiky, který zpracovává „syrové” informace od světových agentur jako Reuters, AFP, AP, TASS, DPA a dalších. „Četkou” předžvýkané zprávy pak čtenářům a divákům až pod nos servírují ostatní média. Nejde tu jen o to, co „Četka”  propustí dál, k distribuci. I když tady se dá také vhodně čarovat a pootočit úhel pohledu. Mnohem důležitější je to, co zamlčí. Protože to jako by nebylo. Málokdo z běžných lidí má totiž čas a možnost, prohrabávat se tisíci a tisíci zpráv ze světa, jestli mu ti mediální kujóni zas něco nevhodného nezatajili.

Nakladatelství Economia je vydavatelem deníku Hospodářské noviny a týdeníků Respekt a Ekonom. K tomu provozuje také zpravodajské servery iHned, Aktuálně a Centrum. K jejich zaměření asi není třeba nic dodávat. Člověk si jen řekne, jaké má ten Bakala v životě štěstí! Nejen, že se vypracoval z prostého vyučeného krejčíka na miliardáře. Ale ještě mu Evropské únie sanuje ztráty jeho notoricky prodělečných, propagandistických projektů. I když, upřímně, tomu štěstíčku je třeba jít taky aktivně a cílevědomě naproti. Což ovšem hlavnímu mecenáši Knihovny Václava  Havla a Aspen intitute Prague není třeba připomínat…

Poslední z oceněných spolků je o něco méně známý, než oba předchozí. Jde o agenturu, zaměřující se na rozhlas. Na svých stránkách nabízí zájemcům reklamní prostor na 51 rozhlasových stanicích, které týdně osloví 3,5 milionů lidí. Tedy také slušný, propagandistický potenciál.

Samozřejmě, že v seznamu uvedené částky jsou v podstatě drobné. Jde tu jen o názorný, modelový příklad. O náhodně vybranou, ukázkovou kapku, v moři podpory „proevropských médií”. Další praménky peněz vyvěrají z Eurokomise, z Norských fondů, od určitých západních ambasád a také, bohužel, velice hojně prosakují z nejrůznějších, netěsnících rozpočtů ministerstev, kde je pod nic neříkající názvy kapitol skrývají aktivističtí úředníci. Kapka ke kapce, pramének k praménku a potůčky peněz se postupně slévají v řeku, v mohutný, nedohledný proud stamilionů na financování pro-unijní propagandy.

Proti nám, běžným občanům ČR a proti našim zájmům, se tak valí obří, zdánlivě nezastavitelný parní válec profesionální a skvěle finančně promazané propagandy. A my mu čelíme jen s amatérskou, doma stlučenou dětskou tříkolkou sociálních sítí, řetězových mailů, diskusních fór a hrstkou „desinformačních webů”, které ještě nezničili.

V přímém střetu nemáme šanci. Tak, jako ta tříkolka proti parnímu válci.  Ale naše trumfy jsou ve vynalézavosti a v rozptýleném množství. V nápadech, úskocích a vzájemné podpoře. Šikovně kličkující tříkolka může parní válec vymanévrovat, navést do slepé uličky či na hranu jámy… Nebo jen prostě uštvat a vyčerpat.

K tomu ovšem potřebuje zdroje. Aspoň nějaké. Je sice úsporná a vystačí s málem, ale náš nepřítel dělá, co může, aby i poslední zbývající prostředky vyschly. Prostřednictvím účelových a ze zahraničí řízených neziskovek, jako třeba Nelež, nebo organizací, zevnitř aktivisty obsazených, jako například Asociace komunikačních agentur, vyvíjí tvrdý, systematický nátlak na firmy, aby neinzerovaly na tak zvaných „konspiračních webech” a „fórech šířících nenávist”. Cílem je vyhladovění alternativy a uzavření i těch posledních skulin, kterými by do veřejného prostoru mohla pronikat fakta, informace a názory, neladící s jednotným hlasem bruselského mainstreamu.

Poslat proto jakýkoli, byť malý finanční příspěvek těm tak zvaným „desinformačním platformám” a „konspiračním webům” je tím nejmenším, co může člověk pro svou zemi a národ udělat. Dokud ještě je koho podporovat…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 375 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)