facebookzena
31.8.2018
Kategorie: Společnost

Mazání na Facebooku

Sdílejte článek:

PETR ZÁVLADSKÝ 

Cenzura masového rozsahu, kterou Facebook a ostatní globální sítě zavádějí poslední měsíce v USA a západní Evropě, dopadla minulé dny i na řadu českých kanálů. Zrušené nebo zablokované účty, stovky smazaných příspěvků a tisícovky odstřižených fanoušků.

Diskutujeme s kolegy, jakou možnost obrany jako občané ČR máme a co může pro zachování svobodné diskuse udělat stát. Vhodnou paralelou by mohl být soukromý dopravce, protože informační a dopravní infrastruktura má pro fungování státu a společenství občanů podobně strategický význam. Představme si, že by cestujícím kvůli jejich politickým názorům vynesl zavazadla ven a donutil je vystoupit.

Je taková diskriminace našimi zákony dovolená? Pokud ano, neměla by být jasně uvedena v pravidlech přepravy? A pokud to tam chybí (jako že FB tam nemá odlišné zacházení s lidmi jiných politických názorů), nemají tito cestující právo na území svého státu reklamovat poskytnutí služby a domoci se zákazu nekalých obchodních praktik? Není ve veřejném zájmu udržet svobodu slova ve virtuálním veřejném prostoru a znemožnit tak ovlivňování politické soutěže a výsledků voleb?

Zatím jediným politikem ve světě, který se proti této diskriminaci ozval, je Donald Trump. Sledujme pozorně, kdo bude mít odvahu to udělat u nás. Tak poznáme politiky, kterým záleží na demokracii a tradičních západních hodnotách. Vzpomeňme si na to v podzimních volbách.

Z FCB:

Je to absurdní! Představte si, že by vám někdo odposlouchával telefon. A odpojil hovor, jakmile by v něm zaznělo nedovolené slovo. A pokud by se to stávalo opakovaně, zabavili by vám na měsíc mobil. Případně z něj rovnou smazali všechny kontakty a data. Zcela nemyslitelné! A nikdo by si nedovolil tvrdit, že operátor je soukromá firma a má právo na takové zásahy. Toto Svobodné slovo jsem ukradl svobodně z jednoho rozhovoru ještě svobodného tisku. Léta Páně 2018.

Tady jde, dle mého názoru, o smíchání tří věcí. Podnikatelské svobody, vlastnických práv a politiky (a také svobody slova). Cukrblik nemaže ze své vůle (omezuje si tím zisky), ale na objednávku. (Merkel mu dala kudlu na krk a on vyměkl.) Tím se z apolitické soukromé platformy stala hlásná trouba jednoho politického směru. Jiné názory jsou nežádoucí.

Představme si to jako ideální soukromou hospodu. Majiteli je jedno, kdo si co kecá, hlavně, že utrácí. Když je nějaký host otravný, hosté si sami odsednou k jinému stolu, ať si tam osamoceně čvaňhá ty svoje otravnosti. (Majitel by neměl důvod zasahovat — stolů má nekonečně mnoho.) Jenže to, co kritizujeme, je to, že jistí nedůtkliví hosté obíhají hospodou, a místo aby se bavili se svými kamarády, tak poslouchají, co se povídá jinde. A když se jim to nelíbí (i když jim do toho nic není), utíkají za majitelem — hospodským, a požadují, aby ty hosty vyházel.

slunickovi-praskaciA protože majitel se bojí, protože ten práskač je dobře zapsán u starosty a kdyby se vzepřel, taky by mu tu hospodu mohla radnice nechat zavřít (důvody se vždy dají najít, když zákony si píše starosta sám, i žandáry a policajty má, navíc má pod palcem zásobování), takže, protože hospoda i tak vynáší, raději vyhodí ty, kteří někomu překážejí. A tiší a nekonfliktní hosté si začnou dávat bacha na hubu, co kdyby je nějaký Bretschneider zaslechl. A nakonec se budou všichni bavit o pejscích a kytičkách (a ještě opatrně).

Jo! A obráceně to nefunguje, protože málokdo má náturu, aby použil stejnou metodu a nechal vyhodit Bretschneidera. (I když by si všichni oddechli.)

Já Zuckerberga neomlouvám. Má nesmazatelnou vinu na tom, že na takovéto praktiky (zřejmě) bábě přistoupil. Popisuji situaci, jak ji já vidím.

To je jistě ještě druhá věc: tady se pořádá hon na čarodějnice kvůli údajným faktům. Kdo je vůbec schopen fakta ověřit? Máme je všichni z druhé, třetí ruky, včetně těch mazačů.

Ale primárně: tady se cenzurují názory, nikoliv fakta (a totéž dělala iDnes). Každý nepohodlný článek požadovali ozdrojovat, přičemž jako autor jsem jen psal, co si myslím. Nedělal jsem žádného válečného zpravodaje, ani překladatele na schůzkách politiků. A ozdrojovat, co si myslím, dost dobře nejde…

Jak to psal před chvílí jeden kolega: dostal se do jakési vyostřené diskuze s někým, kdo požadoval, aby svá tvrzení ozdrojoval (paradoxně šlo o jakousi teokratickou otázku). A když to řádně ozdrojoval, včetně rozsáhlé odborné literatury, ten rozčílený oponent oznámil, že to stejně číst nebude, ale přesto že nemá pravdu, protože to tvrzení nedokáže doložit. Pak je to samozřejmě těžká práce… A s těmi leftardy je to podobné.

Ostatně, za mnoho hovoří i přiložený snímek.

A kdo vůbec dal těm práskačů právo rozhodovat, co je „v souladu“ a co už je mimo? To je totiž věc, kterou by měly rozhodovat soudy. Všichni ti sluníčkoví Cemperové & spol. si totiž osobují právo definovat, co (samozřejmě, jen podle nich) porušuje zákon. Ale pokud to zákon skutečně porušuje, je zde k tomu právě soud, který má rozhodovat míru viny a trestu. A jestliže to zákonu neodporuje (a i dost hnusné názory nemusí být trestné), pak se právě ti bonzáci a udavači a klikači dopouští rozhodování o tom, co jim nepřísluší. Oni si nadefinovali jakousi Nenávist zdarma, míním tím to jejich Hate Free. Že prý proti šíření nenávisti. Jenže co je nenávist, to určují tito samozvaní, novodobí svazáci. A popravdě řečeno (už jsem to před mnoha lety psal): jestliže v této společnosti jsou bezpochyby největšími rasisty Cikáni, pak největšími šiřiteli nenávisti jsou zejména současní leftardi a libertini. A ta jejich Hate Full.

   

Autor: PeTaX (s využitím zdrojů z FCB)

ZAVLADSKY

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 471,00 Kč
Vybráno 47.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 151 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.