theresa may
28.5.2019
Kategorie: Politika

Mayová odešla s pláčem – zaslouženě!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNikdy bych nevěřil, že předsedkyně britské vlády Theresa Mayová dohraje svou hru s Brexitem až do tak hořkého konce. Obětovala svou stranu za své ambice prosadit dohodu s EU za jakoukoliv cenu.

Ihned po volbách do europarlamentu, které se ve Velké Británii konaly již ve čtvrtek 23. května, oznámila britská premiérka ochotu rezignovat na počátku června na svou funkci. Neobešlo se to bez slz a leckomu mohlo být Mayové až líto. Je však holou skutečností, že na Mayové leží vina za volební výprask ve volbách. Současně se jí „podařilo“ oživit někdejšího vůdce UKIP (strany pro nezávislost Spojeného království) Nigela Farage, který se svou Brexit Party dosáhl jasného vítězství. Konzervativci dopadli ze vše zavedených britských partají nejhůře a teprve tento fakt donutil Mayovou k abdikaci. Ihned po oznámení výsledků voleb v Británii Farage oznámil, že se chce podílet na novém jednání o podmínkách odchodu Británie z EU.

Účast Británie v eurovolbách však nepomůže ani EU. Pokud snad někdo naivně sázel na to, že Británie si to nakonec „rozmyslí“ a v EU zůstane, nasadil si „do kožichu“ alias europarlamentu opět nejhlasitější kritiky fungování EU. Teze o tom, že nakonec Británie z EU neodejde, byla ostatně předsedou Evropské komise Jeanem Claudem Junckerem a zejména předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem z Polska neustále omílána. Farage však má velmi silné argumenty pro Brexit, neboť dokázal jak konzervativcům, tak labouristům dokonale vyluxovat jejich elektorát. U konzervativců byl skutečně „krutý“ a sebral jim bezmála dvě třetiny voličstva.

Nová Evropská komise tak bude mít ihned na počátku své činnosti zamotanou hlavu, zda přistoupit či nepřistoupit na revizi již sjednané dohody s Británií. Tvrdý postoj narazí právě v europarlamentu na Farage, který očividně posílen nenechá na komisi nitku suchou.

Jasně se tak ukázalo, že svěřit Brexit do rukou člověka, který si odchod nepřál, jakým byla Theresa Mayová, bylo pro konzervativce smrtící. Ještě na počátku roku 2019 se konzervativci těšili přízně i více než 30% voličů. Zmařený termín odchodu Británie z EU na konci března pak vedl doslova k úprku voličů od Mayové a zbylo jí nakonec „tvrdé jádro“ těch, kteří si jako Mayová odchod z EU nepřáli.

Již po prvním odmítnutí smlouvy v britské Dolní sněmovně měla Mayová opustit křeslo premiérky a mohla svou stranu zachránit od krutého výprasku. Británie pak měla EU opustit bez dohody v polovině dubna a Británii by pak čekaly zřejmě nové volby. Mayová však svou hru „přehrávala“ o dva měsíce a způsobila doslova z mrtvých vstání Farage a ten již navrhuje konání předčasných voleb s tím, že se chce vyvézt k moci na brexitové vlně. Na toto řešení konzervativci sotva přistoupí a budou hledat svého nového vůdce. Zatím jsou anglická média zaměřena silně proti možnosti, aby se předsedou konzervativců stal někdejší ministr zahraničí Boris Johnson. Pokud by si ale konzervativci vybrali opět do svého čela nějakou prounijní figuru, prohrají drtivě i další volby. Situace je proto nyní nakloněna spíše pro volbu někoho z brexitářů v konzervativní straně. Další lavírování kolem Brexitu by bylo jen vodou na mlýn Farageovi, který by pak skutečně mohl vyhrát i volby do Dolní sněmovny.

Mayová se tak zapíše do dějin jako premiérka, které Dolní sněmovna drtivým způsobem neschválila jí dojednanou smlouvu s EU a jako vůdkyně, která se svou stranou spáchala politické harakiri. S takovým výsledkem jako v eurovolbách by totiž do Dolní sněmovny proniklo jen torzo poslanců za tuto stranu.

Mayová byla špatnou kartou konzervativců i proto, že hrála s naprosto otevřenými a špatnými kartami a neměla v rukávu ani jednoho žolíka.


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 541 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.