theresa may
28.5.2019
Kategorie: Politika

Mayová odešla s pláčem – zaslouženě!

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonNikdy bych nevěřil, že předsedkyně britské vlády Theresa Mayová dohraje svou hru s Brexitem až do tak hořkého konce. Obětovala svou stranu za své ambice prosadit dohodu s EU za jakoukoliv cenu.

Ihned po volbách do europarlamentu, které se ve Velké Británii konaly již ve čtvrtek 23. května, oznámila britská premiérka ochotu rezignovat na počátku června na svou funkci. Neobešlo se to bez slz a leckomu mohlo být Mayové až líto. Je však holou skutečností, že na Mayové leží vina za volební výprask ve volbách. Současně se jí „podařilo“ oživit někdejšího vůdce UKIP (strany pro nezávislost Spojeného království) Nigela Farage, který se svou Brexit Party dosáhl jasného vítězství. Konzervativci dopadli ze vše zavedených britských partají nejhůře a teprve tento fakt donutil Mayovou k abdikaci. Ihned po oznámení výsledků voleb v Británii Farage oznámil, že se chce podílet na novém jednání o podmínkách odchodu Británie z EU.

Účast Británie v eurovolbách však nepomůže ani EU. Pokud snad někdo naivně sázel na to, že Británie si to nakonec „rozmyslí“ a v EU zůstane, nasadil si „do kožichu“ alias europarlamentu opět nejhlasitější kritiky fungování EU. Teze o tom, že nakonec Británie z EU neodejde, byla ostatně předsedou Evropské komise Jeanem Claudem Junckerem a zejména předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem z Polska neustále omílána. Farage však má velmi silné argumenty pro Brexit, neboť dokázal jak konzervativcům, tak labouristům dokonale vyluxovat jejich elektorát. U konzervativců byl skutečně „krutý“ a sebral jim bezmála dvě třetiny voličstva.

Nová Evropská komise tak bude mít ihned na počátku své činnosti zamotanou hlavu, zda přistoupit či nepřistoupit na revizi již sjednané dohody s Británií. Tvrdý postoj narazí právě v europarlamentu na Farage, který očividně posílen nenechá na komisi nitku suchou.

Jasně se tak ukázalo, že svěřit Brexit do rukou člověka, který si odchod nepřál, jakým byla Theresa Mayová, bylo pro konzervativce smrtící. Ještě na počátku roku 2019 se konzervativci těšili přízně i více než 30% voličů. Zmařený termín odchodu Británie z EU na konci března pak vedl doslova k úprku voličů od Mayové a zbylo jí nakonec „tvrdé jádro“ těch, kteří si jako Mayová odchod z EU nepřáli.

Již po prvním odmítnutí smlouvy v britské Dolní sněmovně měla Mayová opustit křeslo premiérky a mohla svou stranu zachránit od krutého výprasku. Británie pak měla EU opustit bez dohody v polovině dubna a Británii by pak čekaly zřejmě nové volby. Mayová však svou hru „přehrávala“ o dva měsíce a způsobila doslova z mrtvých vstání Farage a ten již navrhuje konání předčasných voleb s tím, že se chce vyvézt k moci na brexitové vlně. Na toto řešení konzervativci sotva přistoupí a budou hledat svého nového vůdce. Zatím jsou anglická média zaměřena silně proti možnosti, aby se předsedou konzervativců stal někdejší ministr zahraničí Boris Johnson. Pokud by si ale konzervativci vybrali opět do svého čela nějakou prounijní figuru, prohrají drtivě i další volby. Situace je proto nyní nakloněna spíše pro volbu někoho z brexitářů v konzervativní straně. Další lavírování kolem Brexitu by bylo jen vodou na mlýn Farageovi, který by pak skutečně mohl vyhrát i volby do Dolní sněmovny.

Mayová se tak zapíše do dějin jako premiérka, které Dolní sněmovna drtivým způsobem neschválila jí dojednanou smlouvu s EU a jako vůdkyně, která se svou stranou spáchala politické harakiri. S takovým výsledkem jako v eurovolbách by totiž do Dolní sněmovny proniklo jen torzo poslanců za tuto stranu.

Mayová byla špatnou kartou konzervativců i proto, že hrála s naprosto otevřenými a špatnými kartami a neměla v rukávu ani jednoho žolíka.


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 390,11 Kč
Vybráno 26.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 499 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.