theresa may
21.3.2019
Kategorie: Politika

Mayová není „Železná lady“ ani omylem

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonBritská premiérka podle tamního tisku „tápe“ a po druhém odmítnutí dohody mezi EU a Británií parlamentem se „sesypala“. Nyní Británie zažila „ponížení“ poté, co vedení EU dalo Británii „ultimátum“.

Předseda Evropské rady Donald Tusk i předseda Evropské komise se vyjádřili k žádosti Velké Británie o posunutí termínu Brexitu tak, že malý posun termínu je možný, nejdéle do voleb do Evropského parlamentu v druhé polovině května. EU však bude podle vedení EU souhlasit s posunem pouze za předpokladu, že ještě před koncem března projde britskou Dolní sněmovnou dohoda mezi EU a Británií. Podle mluvčího Evropské komiseby při posunutí termínu odchodu Británie z EU do 30. 6. 2019 musela Británie volit své zástupce do Evropského parlamentu.

Zpravodaj ČT v Událostech citoval poslední „bleskový průzkum“ mezi Brity a podle něj za „ponížení“ Velké Británie posledním vývojem Brexitu nese hlavní vinu britská vláda (přes 60%), asi 25% respondentů za něj viní jak EU, tak Británii a pouze méně než 10% klade vinu pouze na EU. Jistý „zmatek“ vnesl do dalšího procesu hlasování o dohodě mezi Británií a EU předseda Dolní sněmovny, když se odkázal na tradici, že se o stejných věcech nesmí v Dolní sněmovně hlasovat vícekrát za sebou. I přes toto stanovisko chce britská premiérka nechat znovu hlasovat o dohodě s EU někdy v blízké době.

Před jednáním Evropské rady v Bruselu prosakují navíc informace z Francie, že se francouzský prezident Emmanuel Macron chystá vetovat žádost Velké Británie o odklad Brexitu na konec června. Odklad brexitu z března na červen, o který žádá britská premiérka Theresa Mayová, hodlá francouzský prezident Emmanuel Macron vetovat, napsal ve středu list Le Point. Předseda summitů EU Donald Tusk také naznačil, že odklad nebude možný, ledaže Londýn včas odsouhlasí již dvakrát odmítnutou dohodu.

Zatímco se britská premiérka doslova v zoufalství snaží o naplnění hlasování Dolní sněmovny Britského parlamentu, a sice že Británie neopustí EU bez dohody, je stále pravděpobnější, že se jí to nepodaří. Nedaří se jí totiž přesvědčit zastánce odchodu Británie z EU z řad Konzervativní strany, aby hlasovali pro dohodu, kterou s EU podepsala. „Irská pojistka“, která slouží EU jako prostředek nátlaku na Velkou Británii, je významnou částí Konzervativní strany zcela odmítána. Mayová se navíc dopustila jedné zásadní chyby – nejen že s tak zvanou „irskou pojistkou“ dohodu s EU podepsala, ale trváním na odchodu Británie s dohodou se jí velmi omezil manévrovací prostor. EU trvá nekompromisně na zachování celní unie s Británií a Mayová nemá v ruce nic, čím by mohla EU podobným způsobem „tlačit ke zdi“.

Někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová si totiž na EU, tehdejším EHS, dokázala vymoci různé výjimky. Mayové se ve vztahu k EU zdaleka tak nedařilo. Byla totiž představitelkou té části Konzervativní strany, která si odchod z EU nepřála. Ačkoliv po nástupu do úřadu slíbila, že bude respektovat vůli britského lidu a Británie z EU odejde, v praktické politice zůstala slabou premiérkou, která na EU nic podstatného nevymohla a podřídila se. Neustále se oháněla tím, že Británie může natrvalo zůstat v EU v případě, že jí vyjednaná dohoda s EU Dolní sněmovnou neprojde, přesto jí dojednaná smlouva byla velkou částí Konzervativní strany odmítnuta, a to hned dvakrát. Strašení setrváním v EU prostě na konzervativní poslance nezabralo.

Z výše uvedeného je zřejmé, že pokud politik či politička zařizuje něco, co si sám/sama nepřeje, není to dobré a nevede to k cíli. Mayová tak v obtížné pozici, v níž se ocitla, zůstala opuštěna i významnou částí své strany a spekuluje se o tom, že v tomto roce odejde z úřadu britské premiérky. Británii a EU tak čeká spíše rozvod „bez papírů“ než „s papírem“.

Co se “škod” při neexistenci dohody týče, Mayová neomylně vede svou stranu k velkému poškození právě díky své politice. Tím, že opustila politiku “odejdeme 29.3. 2019 ať už s dohodou či bez dohody” přináší své straně jenom minusové body. Krásně “proevropsky” se navíc vyjádřil k brexitu i Andrej Babiš. Ten vyslovil přání, aby Británie z EU vůbec nevystupovala. I to je důkaz naprosto chybné politiky britské premiérky, pokud umožňuje takové “interpretace” její politiky.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 814 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.