studenti9
16.1.2020
Kategorie: Společnost

Maturita z matematiky je “nebezpečná”?

Loading...
Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPoslanecká sněmovna má opět jednat o tom, zda na středních školách bude zařazena matematika mezi povinné maturitní předměty. Ministr Plaga si myslí, že je zatím pro studenty „nebezpečná“.

Mladá fronta Dnes uveřejnila ve svém tištěném vydání 14.1.2020 úvodník s názvem „Matematika se musí změnit“. Otiskuje názory Oldřicha Botlíka (odborník na testování a matematiku) a Aleny Šolcové (Jednota českých matematiků a fyziků). Na jednom z příkladů minulých maturitních otázek z nepovinné matematiky je ukázáno, že maturanti vyřeší spíše rovnici než úlohu, v níž se musí zapojit logické uvažování a trojčlenka. Rovnici dokázala úspěšně vyřešit asi polovina maturantů, onu logickou úlohu jenom 15 %. Uvědomme si, že jde o maturanty, kteří si matematiku vybrali dobrovolně nebo jako „menší zlo“. Postřehy z článku jsou více méně jasné a diskuse o tom, co má vlastně maturita z matematiky prokázat, se vede desetiletí.

 

Maturoval jsem po sovětské okupaci Československa na průmyslovce a mohl si tenkrát ještě vybrat mezi maturitou z ruštiny a z matematiky. Zvolil jsem matematiku. Náš profesor s námi celou přípravu zaměřil na počítání příkladů. Spočítali jsme jich desítky, možná stovky a u maturity jsme obstáli všichni, někteří sice jen tak tak, ale tehdy jsme fakt ruštinu rádi neměli. Vzpomínám, jak mě na potítku nic nenapadalo a šel jsem k tabuli, aniž bych měl cokoliv připravené. Jako mávnutím čarovného proutku jsem byl náhle „osvícen“ a všechno spočítal. Pak jsem na vysoké technické škole pochopil, že naše matematika byla skutečně jenom o počítání příkladů a s „matikou“ jsem zápasil a paměť dostala zabrat.

Domnívám se, že diskuse kolem povinné matematiky u maturity, se neustále otáčí v kruhu. Obavy z toho, že si na maturitě z matematiky vylámou maturanti zuby, jsou jistě oprávněné. Musíme se ale obrátit přímo k povaze našeho vzdělávacího systému. Pokud budeme chtít, aby většina každého populačního ročníku odmaturovala a následně aby se asi polovina každého ročníku pyšnila vysokoškolským titulem, máme „zaděláno“ na problém. V takovém případě je z matematického pohledu statisticky nejpravděpodobnější, že „optimální“ vzdělávací systém za účelem výroby maturantů a vysokoškoláků máme právě teď. Ti studenti, kteří mají jasno v tom, že chtějí studovat technické obory na vysoké škole a „jde jim to“, si jistě bez váhání zvolí matematiku jako maturitní předmět. Ti ostatní, co jim matematika nejde buď z lenosti nebo proto, že na ni nemají buňky, si jí nezvolí. Poté si všichni ředitelé středních škol na konci června oddychnou, že už mají maturanty „z baráku“, většina to „udělala“ a od září se jede nanovo.

Ministr Robert Plaga velmi správně tvrdí, že v této situaci je zavedení povinné maturity z matematiky síto, kterým by možná až polovina studentů neprošla, minimálně na poprvé a řada z nich by měla problémy i u opravných zkoušek. To by „narušilo“ prázdniny většině středních škol s maturitou a u opravných termínů by se to hemžilo propadlými studenty. Samozřejmě, fígl by mohl být v tom, že se sníží obtížnost maturitních příkladů a bude to matematika pro průměrného deváťáka. V takovém to „lhaní do kapsy“ jsme ostatně kabrňáci a umíme to. Gaussovu křivku schopností našich studentů tak sice ošálíme, ale žádná zkouška to fakticky nebude.

Příčinou problémů se zaváděním matematiky, co by povinného maturitního předmětu je tak trend posledních třiceti let. Chceme-li mít většinu středoškoláků s maturitou a polovinu ročníku s vysokoškolským diplomem, v takovém systému je povinná maturita z matematiky nesmysl.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 496 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 3,94 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
81 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.