school
26.5.2018
Kategorie: Politika

Maturita na draka

Sdílejte článek:

HELENA VLACHOVÁ

Andrej Babiš umí bezesporu hospodařit, divím se proto, že nechává jako bývalý ministr financí utíkat tolik peněz ze státního rozpočtu

Motto “Kdo hřeší proti mně, činí násilí své duši, všichni, kdo mě nenávidí, milují smrt.” (Přísloví Šalamounova, První sbírka, Moudrost byla při stvoření, 8.36)

Andrej Babiš umí bezesporu hospodařit, divím se proto, že nechává jako bývalý ministr financí utíkat tolik peněz ze státního rozpočtu. Jeho slova o tom, že vláda maká, bych si dovolila poopravit. Vláda především plýtvá, až je to nehorázné. Mám na mysli rezort školství.

Ze všech politických stran to byla právě sociální demokracie, která zasadila pořádné rány do školství. Snad nejhorší ministryně školství byla Kateřina Valachová, mnozí učitelé na ní nenechají nit suchou. Inkluze nebo státní maturity, naštěstí nedošlo na kariérní řád pro učitele.

Proč si děláme život složitější, když jde vše tak snadno. Z přijímacích zkoušek na SŠ se stal výhodný byznys pro Cermat, platí totéž i o maturitních zkouškách. Cermat vše vymýšlí, vše opravuje, má na starosti i maturitní vysvědčení. S jakou láskou vzpomínám na časy, kdy se maturitní témata posílala na školy v zapečetěných obálkách, ty se v den zkoušek otvíraly před očima studentů, učitel zapsal témata na tabuli a studenti se pustili do písemné práce. Jednoduché a funkční. V den ústních maturitních zkoušek bylo povinností třídního učitele psát i maturitní vysvědčení.

Dnes je tomu jinak. Studenti píší z českého jazyka i cizího didaktické testy, které se posílají na školu. Vypracovává je Cermat, zároveň je i opravuje. Kolik to vše musí stát, nikoho nezajímá. Zvláště učitelé českého jazyka si stěžují na tyto testy, jejichž obsah bývá sporný s ohledem na odpovědi na některé otázky. K tomuto se má v horizontu dvou let přidat i maturita z matematiky, která může být pro mnohé studenty smrtící. Na ministerstvu školství se to lidmi jen hemží a stále jich přibývá, dá se očekávat, že i papírů bude přibývat. Už takhle toho mají ředitelé škol, jejich zástupci i zkoušející učitelé u maturit nad hlavu. Jak to vypadá, není ještě všem dnům konec. Přemnožený státní aparát, který parazituje na soukromých firmách, je až hanebný. Když už nic nevyrábím, měl bych alespoň cítit určitou solidaritu s těmi, kteří do státního rozpočtu přinášejí finance. Státní zaměstnanci to bezpochyby nejsou.

Přitom by stačilo tak málo. Vrátit se k osvědčenému, co tu bylo po mnoho let a neslo své výsledky. Pokud jde o gymnázia, dříve se tam studium dělilo do dvou větví. Přírodní a humanitní, tomu odpovídaly i maturitní zkoušky. Studenti přírodního zaměření mohli skládat maturitu z fyziky, chemie, biologie, matematiky, pominu-li povinný český jazyk. Studenti humanitních oborů si volili humanitní obory, jakými byly dějepis, občanská nauka, latina a cizí jazyky.

Znalosti studentů SŠ jsou, dá se říci, vetché. Velmi vetché. Cermat ani podobně vykutálená firma na tom nic nezmění, protože se školský systém neodbornými zásahy politiků úplně rozložil. Zvídavého a pilného studenta aby jeden pohledal. Jistou zárukou stále zůstávají gymnázia a některé úzce výběrové školy. Ale jinak je to děs a bída. A to vše stojí pořádný ranec peněz, což, jak se zdá, nikomu z těch, kteří to mají na triku, nevadí. A tak se plýtvá ostošest a národ hloupne čím dál víc…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 89 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...