stropnickym
24.1.2016
Kategorie: Společnost

Matěj Stropnický: Nový zelený předseda

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ 24|01|2016

Matěj Stropnický je sice poměrně známou osobou, ale o faktických činech tohoto mladého levičáka se příliš mnoho neví. Ony totiž žádné nejsou. Ať pátrám, jak pátrám, nenacházím nic pozitivního. Nacházím jenom několik demonstrativních skutků, které vyvolávají oprávněnou obavu.

V parlamentních volbách roku 2006 Matěj Stropnický neúspěšně kandidoval za Stranu zelených, vystupoval jako ostrý kritik tehdejšího vedení SZ, zejména Martina Bursíka.

V roce 2007 se vyslovil pro odstoupení bývalého místopředsedy vlády Jiřího Čunka. Pak se zapojil do tažení proti umístnění americké vojenské základy systému protiraketové obrany v Česku. Požadoval také stažení českých jednotek z Iráku či odsouzení představitelů zahraniční politiky USA v 70. letech.

Na komunální úrovni patří k trvalým kritikům ODS a TOP 09. V listopadu 2014 byl zvolen za Stranu zelených, která je v Praze součástí Trojkoalice (Strana zelených, Starostové a KDU-ČSL), náměstkem primátorky hlavního města Prahy. Ale už počátkem roku 2015 žádali koaliční partneři Trojkoalice hnutí ANO a ČSSD Stropnického odchod z funkce náměstka primátorky. To se však Straně zelených podařilo odvrátit.

Spory opětovně eskalovaly na konci léta 2015 kvůli pražským stavebním předpisům a vypsání tendru na svoz komunálního odpadu. Nakonec byl Stropnický spolu s dalšími třemi radními odvolán na zasedání Zastupitelstva v říjnu 2015, které se protáhlo až do noci z 22. na 23. října 2015. Od té doby je vedení hlavního města zcela ochromeno. Rada funguje jen v provizorním složení. O novém složení rady hlavního města se od té doby intenzívně diskutuje. Napětí v pražském zastupitelstvu ještě zvýšily rozepře uvnitř pražské ANO, která vyslovila vlastní primátorce Adrianě Krnáčové nedůvěru.

Jako náměstek primátorky Stropnický nesouhlasil se změnami územního plánu a organizoval odpor ke zbourání Nákladového nádraží Žižkov.

Výrazně se také angažoval v podpoře vydání budovy bývalé polikliniky v Jeseniově ulici na Praze 3 squatterům. Vznikla jakási iniciativa Klinika, která požadovala bezplatné předání objektu pro vlastní projekty. Objekt squatteři nakonec v listopadu loňského roku obsadili. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale budovu nechal vyklidit a vypsal výběrové řízení na její využití. Na místě se pak několikrát proti rozhodnutí ÚZSVM demonstrovalo. Do debaty se zapojil i Matěj Stropnický, který si budovu prohlédl spolu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a squatterům sliboval, že si město budovu pronajme a následně ji poskytne aktivistům.

Shrneme – li, Matěj Stropnický má velký potenciál bořit, nikoliv tvořit. To je vlastní všem rudozeleným radikálům. Je otázka, zda současná Česká republika je v situaci, kdy si může dovolit naslouchat destruktivním nápadům „zelených melounů“ (navenek zelený, uvnitř rudý). Jak to charakterizoval šéf pražských zelených (jistě ví, o čem mluví) Ondřej Mirovský: „Stropnický se neumí dohodnout s nikým, zatímco Štěpánek (Stropnického protikandidát) se naopak dohodne s každým.“

Trojici zelených kandidátů na předsedu doplňoval ještě středoškolský pedagog Jan Šlechta, který svůj program shrnul do prosté věty: „Když nevyhrajeme v krajích, jsme v pr….“   

Kéž by tam už byli. Ono totiž působení zelených není jen v úsměvných výstupech někdejší „biomasy“ Kateřiny Jacques, ale reálné škody jdou nakonec do miliard.  

ZDROJ: Ivan Bednář

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 5 519,00 Kč
Vybráno 15.76%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

PRAVÝ PROSTOR BYL OPĚT ZABLOKOVÁN NA FACEBOOKU. VELMI TÍMTO PROSÍME O SDÍLENÍ NAŠICH ČLÁNKŮ, NEBOŤ SAMI TO NYNÍ NEMŮŽEME UDĚLAT. DĚKUJEME
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
45 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.