stropnickym
24.1.2016
Kategorie: Společnost

Matěj Stropnický: Nový zelený předseda

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ 24|01|2016

Matěj Stropnický je sice poměrně známou osobou, ale o faktických činech tohoto mladého levičáka se příliš mnoho neví. Ony totiž žádné nejsou. Ať pátrám, jak pátrám, nenacházím nic pozitivního. Nacházím jenom několik demonstrativních skutků, které vyvolávají oprávněnou obavu.

V parlamentních volbách roku 2006 Matěj Stropnický neúspěšně kandidoval za Stranu zelených, vystupoval jako ostrý kritik tehdejšího vedení SZ, zejména Martina Bursíka.

V roce 2007 se vyslovil pro odstoupení bývalého místopředsedy vlády Jiřího Čunka. Pak se zapojil do tažení proti umístnění americké vojenské základy systému protiraketové obrany v Česku. Požadoval také stažení českých jednotek z Iráku či odsouzení představitelů zahraniční politiky USA v 70. letech.

Na komunální úrovni patří k trvalým kritikům ODS a TOP 09. V listopadu 2014 byl zvolen za Stranu zelených, která je v Praze součástí Trojkoalice (Strana zelených, Starostové a KDU-ČSL), náměstkem primátorky hlavního města Prahy. Ale už počátkem roku 2015 žádali koaliční partneři Trojkoalice hnutí ANO a ČSSD Stropnického odchod z funkce náměstka primátorky. To se však Straně zelených podařilo odvrátit.

Spory opětovně eskalovaly na konci léta 2015 kvůli pražským stavebním předpisům a vypsání tendru na svoz komunálního odpadu. Nakonec byl Stropnický spolu s dalšími třemi radními odvolán na zasedání Zastupitelstva v říjnu 2015, které se protáhlo až do noci z 22. na 23. října 2015. Od té doby je vedení hlavního města zcela ochromeno. Rada funguje jen v provizorním složení. O novém složení rady hlavního města se od té doby intenzívně diskutuje. Napětí v pražském zastupitelstvu ještě zvýšily rozepře uvnitř pražské ANO, která vyslovila vlastní primátorce Adrianě Krnáčové nedůvěru.

Jako náměstek primátorky Stropnický nesouhlasil se změnami územního plánu a organizoval odpor ke zbourání Nákladového nádraží Žižkov.

Výrazně se také angažoval v podpoře vydání budovy bývalé polikliniky v Jeseniově ulici na Praze 3 squatterům. Vznikla jakási iniciativa Klinika, která požadovala bezplatné předání objektu pro vlastní projekty. Objekt squatteři nakonec v listopadu loňského roku obsadili. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale budovu nechal vyklidit a vypsal výběrové řízení na její využití. Na místě se pak několikrát proti rozhodnutí ÚZSVM demonstrovalo. Do debaty se zapojil i Matěj Stropnický, který si budovu prohlédl spolu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a squatterům sliboval, že si město budovu pronajme a následně ji poskytne aktivistům.

Shrneme – li, Matěj Stropnický má velký potenciál bořit, nikoliv tvořit. To je vlastní všem rudozeleným radikálům. Je otázka, zda současná Česká republika je v situaci, kdy si může dovolit naslouchat destruktivním nápadům „zelených melounů“ (navenek zelený, uvnitř rudý). Jak to charakterizoval šéf pražských zelených (jistě ví, o čem mluví) Ondřej Mirovský: „Stropnický se neumí dohodnout s nikým, zatímco Štěpánek (Stropnického protikandidát) se naopak dohodne s každým.“

Trojici zelených kandidátů na předsedu doplňoval ještě středoškolský pedagog Jan Šlechta, který svůj program shrnul do prosté věty: „Když nevyhrajeme v krajích, jsme v pr….“   

Kéž by tam už byli. Ono totiž působení zelených není jen v úsměvných výstupech někdejší „biomasy“ Kateřiny Jacques, ale reálné škody jdou nakonec do miliard.  

ZDROJ: Ivan Bednář

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Radek Mrňa 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 4 705,00 Kč
Vybráno 13.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 7 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
45 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.