20.4.2015
Kategorie: Multikulturní soužití

Masový příliv běženců neděsí jen Itálii

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

EVA VALERIE MAXOVÁ 20|04|2015

Poté, co ve Středozemním moři zahynulo téměř 700 běženců, směřujících na rybářské lodi do Itálie, vystoupil italský premiér Renzi s požadavkem mimořádného summitu EU. Situace kolem přílivu uprchlíků z Libye a Sýrie je pro Itálii neudržitelná.

Uprchlické lodě jsou převážně zaplněny mladými muži, kteří se do Evropy vydávají za vidinou lepšího a snadnějšího života, a údajně prchají ze svých původních zemí severní Afriky a Blízkého východu kvůli občanské válce. Libyjské břehy pak slouží zločineckým gangům, jako místo k pašeráckému obchodu, kde běžence naloží na vratké bárky a jejich další osud je nezajímá. Lodě s mladými muži obvykle zachytí italská pobřežní stráž a agentura Frontex, která má na starosti vnější ochranu hranic. V případě nebezpečí uprchlíkům pomůže a následně zajistí jejich vylodění na pevninu.

Ač nerad, musel Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připustit, že letos při pokusu o překonání Středozemního moře na cestě do Evropy za první tři měsíce zahynulo kolem 950 azylantů. Teď k nim navíc přibylo téměř 700 dalších lidí. Za loňský rok bylo takových obětí na 3500. Žalostná bilance na cestě za vidinou snadnějšího a lepšího života v Evropě.  Italské úřady byly loni nuceny přijmout přes 170 tisíc ilegálních uprchlíků a v souvislosti s nimi podniknout další kroky pro jejich integraci v zemi. Letos jich už přijali 20 tisíc. Tato situace je pro Itálii nadále nezadržitelná.

Představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová sice připustila, že povinností Itálie je každý den zachraňovat lidské životy, nicméně že EU má 28 států, které by se měly do řešení tohoto problému zapojit. Němečtí vysocí představitelé se  vyjadřují v obdobném duchu jako premiér Renzi, tj. především stabilizovat situaci v Libyii a tvrdě zakročit proti africkým pašerákům lidí. Podle předsedy Evropského parlamentu Schulze musí Evropa změnit migrační politiku, která by na základě evropské solidarity umožnila legální možnosti, jak se do Evropy dostat. Jinak se dají další tragedie předpokládat.

imigrants

Italové se ve své zemi cítí vážně ohroženi, zvlášť co ředitel Mezinárodní organizace pro migraci William Lacy Swing předpověděl, že migrační proudy z Libye budou pokračovat.  Agentura EU pro ochranu hranic Frontex očekává v tomto roce až 1 milion migrantů, kteří přes Libyi dorazí do Evropské unie.

Stranou vyjádření nezůstal ani papež František, který ve Vatikánu po setkání s italským prezidentem Mattarellou vyhlásil, že by Evropa opravdu měla víc podporovat Itálii ve zvládání uprchlického náporu. Proč nemluví o tom je vůbec nepřijímat?!

Tohle je opravdu vážné! Evropa je ve velkém nebezpečí. Každodenní problémy s muslimy, které si na svých prsou hřeje pár desetiletí a které si dobrovolně pozvala v očekávání, že buď odejdou, nebo se stanou součástí zemí, do nichž přišli, tady jsou a budou. Multikulturní nadšení už dávno opadlo, zametat islámský problém pod koberec a usmívat se nejde donekonečna. Politici, kterých se to týká, začínají nahlas mluvit o selhání multikulturalismu a integrační politiky v jednotlivých západních zemích. Po tragédii s utonulými běženci se pohledy všech evropských států obrátí do Bruselu v očekávání, co bude.

A Evropská unie musí začít rázně jednat. Ukázat Evropě, že není jen spolkem suchých úředníků, který je schopen pouze šikanovat členské země prostoduchými nařízeními a vyhláškami. O pomoc ji teď žádá jedna její země, ke které se ale nahlas připojují další s podobnými zkušenostmi. Z malého problému může být postupně velký a neřešitelný.

Evropa nemůže a nesmí být tím věčným zachráncem, kohokoli přijímajícím, musí chránit především sama sebe, ekonomicky, politicky, lidsky. Humanita vůči běžencům může brzy znamenat ztrátu humanity k vlastním původním národům.

A k tomu v Evropě nikdy nesmí dojít!

ZDROJ: Eva Valerie Maxová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč

Celkem za měsíc: 4 273,00 Kč
Vybráno 12.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
15 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.