masinove_drabek_paumer
28.5.2018
Kategorie: Historie

Mašínové nebyli jediní

Sdílejte článek:

SM

Příběh bratrů Mašínů, kteří po roce 1948 založili diverzní skupinu a nakonec se prostříleli přes Německo až k Američanům, zná každý. Málo se ale ví, že podobných skupin v historii III. odboje, které neváhaly vzít v boji s komunistickým systémem do ruky zbraň a bojovat s otevřeným hledím u nás bylo více.

Skupina, o ktBendaeré bude řeč, se začala tvořit na počátku 50. let na Ostravsku. Jejími zakladateli byli mladíci Bedřich Benda a Jan Musiol, kteří plánovali získat přepady hlídek Lidových milicí (LM) zbraně, s nimi provádět diverzní a sabotážní odbojové akce a v případě vypuknutí války se Západem odejít do Beskyd, odkud by partyzánským způsobem bojovali v týlu komunistických ozbrojených sil.

K první akci se odhodlali v květnu 1952, když vykradli auto komunistickému funkcionáři a sebrali mu aktovku s dokumenty. V polovině července 1952 se vydali v noci do podniku Prefa v Bohunicích, odkud ukradli dva psací stroje, baterku a telefonní přístroj. Do třetí akce, vykradení bytu jiného komunistického funkcionáře, odkud si odnesli špičkové rádio, aby mohli lépe poslouchat Hlas Ameriky, BBC a Svobodnou Evropu, a přibrali pro sebe i gramofon. Do této akce s nimi už šel i nový člen skupiny Oldřich Vajda.

Gasior

Po tomto „zahřívacím“ kole přešla skupina, ke které se posléze přidal další člen Ferdinand Gasior, k akcím na získání zbraní pro potřeby přímých odbojových akcí (zatím měli jen jednu pistoli). V srpnu 1952 spáchali sabotáž v pískovně, kde v noci odřízli 20 metrů napájecího kabelu. Do pískovny se pak ještě vrátili, aby se pokusili odzbrojit tamní hlídku Lidových milicí. První pokus nevyšel, ale druhá akce byla úspěšná a trojice odbojářů Benda, Musiol a Gasior přepadli a odzbrojili milicionáře, kterému se při tom představili jako partyzáni. Také mu sebrali uniformu.

V té samé sestavě v březnu 1953 přepadli hájovnu v Šumperku, odkud si odnesli lovecké pušky a munici k nim. V domě v té době byla jen manželka hajného, která se pokusila před nimi utéci, ale chytili ji dříve, než stačila spustit poplach.

Do další akce se už vybavili nejen zbraněmi ale také uniformami LM, díky kterým se chtěli dostat k průmyslovým výbušninám, s nimiž chtěli vyhodit do vzduchu dvojici komínů firmy BŽSK. Při akci jim ale nepřálo štěstí: při plížení k objektu se jich všiml strážný, vyzval je k zastavení, a když se dali na útěk, začal po nich střílet. Mladíci palbu opětovali, načež pro změnu utekl strážce a útočníkům se tak podařilo zmizet. Přepadli aspoň restauraci v Rychvaldově, kde vyslýchali hospodského, zda není členem KSČ a pak ho okradli o peníze.

V té době už ale mladí Jánošíci pochopili, že vést partyzánskou válku z Beskyd bude těžší, než si původně mysleli. Uvědomili si totiž, že žádní partyzáni nemají šanci přežít bez podpory místního obyvatelstva, a to československé v té době většinově komunisty podporovalo, ať se dnes neoliberálům líbí, nebo ne. Prosto se rozhodli v sestavě veteráni Benda s Musiolem a nováčkové Bělošický a Staněk odejít přes sovětskou okupační zónu v Německu na Západ a vstoupit do zahraničního čs. odboje (mimochodem měli prakticky stejný nápad jako Mašínové, jen s tím rozdílem že s ním přišli ještě před nimi).Na cestu do exilu se vydali 9. srpna 1953, vyzbrojeni dvojicí pistolí. Z Bohumína dojeli vlakem do Děčína, ale nedokázali se shodnout, zda bude lepší to vzít přes skály, nebo údolím Labe. V hádce se od skupiny odpojil František Bělošický a zbývající trojice se rozhodla zalézt do vlaku, který jel přes hranici.

Tu skutečně šťastně přejeli, ale ještě před Drážďanami začali východoněmečtí policisté vlak prohlížet. Jeden z nich Čechy objevil, ale ti na něho vytáhli pistole a donutili ho dát ruce nahoru. Když ale začali od vlaku utíkat, Němec po nich začal pálit. Benda střelbu opětoval, ale neúspěšně. Trojice se rozprchla a každý si hledal cestu dál na vlastní pěst. Benda si stopnul náklaďák, ale na kraji Drážďan vůz zastavil i policejního check pointu. Když Čech věděl, že nemá šanci se prostřílet, schoval pistoli pod sedačkou a snažil se Němcům vysvětlit, co zde dělá připravenou ,,cover story”. V tu chvíli ho ale zradil německý šofér, který své krajany v policejních mundúrech upozornil na to, že měl u sebe pistoli. Benda byl okamžitě Němci zatčen a pak předán do Československa.

Jan Musiol se po boji na nádraží ztratil ve skalách a jimi skrytě postupoval směrem na Berlín. Pistoli se rozhodl zakopat a dál šel neozbrojený, ale byl po čase zadržen německými policisty. Protože neměl v pořádku doklady, skončil i on v poutech a po krutém mučení byl také on předán československé bezpečnosti. Jako jedinému se podařilo dostáhnout Západního Německa neozbrojenému nováčkovi Staňkovi, který měl možná více štěstí než schopností.

Československá Státní bezpečnost se samozřejmě nespokojila s výpověďmi odbojářů získaných mučením německé policie (ve které koneckonců sloužili i bývalí příslušníci gestapa) a zatčené mladíky podrobila vlastním tvrdým výslechům. Následkem toho byli v Československu postupně zatčeni prakticky všichni spolupracovníci „partyzánské“ skupiny. Soud s celkem sedmi odbojáři, během jejichž akcí na rozdíl od skupiny bratrů Mašínů nikdy netekla krev, proběhl v Ostravě ve dnech 17. – 18. 2. 1954. Benda jako vůdce skupiny dostal 12 let, Musiol o rok méně. Gasiol (který zůstal doma) vyfasoval sedm let, Karel Franecký a Oldřich Vajda pět let,  ale třeba další útěkář František Bělošický jen 14 měsíců a Stanislav Lapšík jen 12 měsíců.

Ačkoliv tedy jejich činnost ani zdaleka nedosahuje výkonů Mašínů, zaslouží obdiv, že se neváhali postavit přesile zločinného režimu.

ZDROJ: securitymagazin.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 18 855,00 Kč
Vybráno 53.87%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 497 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,56 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.