13.4.2013
Kategorie: Historie

Masakr na Dukle aneb Ludvík Svoboda válečným zločincem

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER 13/04/2013

Je to jeden z mnoha odporných komunistických zločinů. Konkrétně způsob vedení Dukelské operace, která na podzim 1944 měl pomoci Slovenskému národnímu povstání. Vinou nesmyslných rozkazů sovětského a československého velení však zbytečně zemřely tisíce rudoarmějců a našich vojáků.

 

Tuto problematiku hezky rozebírá časopis Reflex v čísle 20 v článku Svoboda nás nechal vykrvácet. Jedná se vlastně o vzpomínky kapitána Bohumila Svačiny zaznamenané v knize spisovatele Oty Filipa Osmý životopis.

 

Svačinova obžaloba Svobody je tvrdá. „Ale, že náš československý armádní sbor nechal československý generál vykrvácet, že nás v tom svinským terénu hnal na dobře opevněné německé pozice bez dělostřelectva, bez tanků a podpory ze vzduchu do útoku, to mu nezapomenu,“ vzpomíná Svačina.

 

Generál Ludvík Svoboda je v Svačinových očích pouhou loutkou velení Rudé armády, slepým vykonavatelem idiotských zločinných rozkazů, jejichž výsledkem byli pouze zbytečně padlí českoslovenští vojáci. Svačina vzpomíná konkrétně na dobývání koty 716, tedy hory Čergové a lituje, že tehdy své nadřízené poslechl.

 

Píše, jak ráno dostal sto dvacet chlapů s cílem dobýt horu, bez jediného tanku, bez jediného děla, a večer se do výchozích zákopů vrátilo dvacet živých. Dobře opevnění Němci kosili naše vojáky z kulometů jako králíky. K večeru dostal stovku nových vojáků – volyňských Čechů a výsledek byl po dvou útocích stejně tragický, naživu zůstalo třiadvacet našich vojáků a kóta v rukou Němců.

 

 

Proč vlastně sovětské velení vydávalo tak šílené rozkazy, když Svačina sám řekl, že ta „z…..á“ kóta se dala obejít zprava a jeho vojáci mohli žít? Pan kapitán se stejně jako někteří historici domnívá, že to Rusové udělali schválně. Stalin a komunisté prý neměli zájem na tom, aby čeští vojáci řekli lidem pravdu o tom, že Sovětský svaz je zaostalá země a většina jeho obyvatel žije v hrozné bídě.

 

Tomu by napovídala skutečnost, že ty rozkazy byly úplně nesmyslné. Každý, kdo jen trochu válce rozumí, ví, že bez dělostřelecké nebo letecké podpory a bez tanků, jenom s pěšáky vyzbrojených puškami a samopaly prostě nedobudete nepřátelské opevnění s děly, minomety a kulomety. Takový útok je od toho, kdo jej vydal, rozsudkem smrti a nebojím se říct úmyslnou masovou vraždou.

 

Přesto si však myslím, že tak to být nemuselo. Komunistický Sovětský svaz pokračoval v neblahé tradici carského samoděržaví, do které patří i absolutní pohrdání lidskými životy. Velitelé rudé armády včetně maršálů Žukova, Koněva, Jeremenka a dalších byli necitelní k vlastním vojákům a často je posílali na jistou smrt. Oni vysoké ztráty svých lidí nijak neřešili, pro ně byli padlí nebo zranění pouhou statistikou. Proto za vysoký počet zemřelých rudoarmějců v bojích II. světové války si mohou ve velké míře Rusové kvůli šíleným rozkazům, které vojáky vědomě obětovaly, sami. Je tedy pochopitelné, že když maršálové a generálové Rudé armády nešetřili vlastní lidi, stejně se chovali i k vojákům československým.

 

Vina generála a pozdějšího československého prezidenta Ludvíka Svobody je jasná, slepě plnil nesmyslná nařízení velení Rudé armády, která způsobila smrt jeho bojovníků. aniž se jich nějak zastal. Z toho důvodu byl válečným zločincem.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 105 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.