6.6.2013
Kategorie: Politika

Marné čekání na zázrak

Sdílejte článek:

IVO VAŠÍČEK 06/06/2013

Systém přerozdělování prostřednictvím trhu a státu přestává v Evropě i USA fungovat. Klesá životní úroveň a narůstá nespokojenost lidí.

 

Současné schopnosti ekonomiky i pracujících jsou lepší, než byly dříve, přesto je společnost v krizové situaci. Stále více lidí je nuceno omezovat svoji spotřebu. Přibývá lidí bez práce a bez zdrojů. Státům, lidem i firmám chybí peníze. Prosperita skončila.

 

Ve stabilizované prosperující společnosti roste životní úroveň ve shodě s rostoucí produktivitou. K prodeji více produkce je nutný i větší objem peněz. Množství peněz v ekonomice zvyšuje centrální banka prostřednictvím komerčních bank (půjčují peníze na základě finančního multiplikátoru). Banky (investoři) ohodnocují schopnost subjektů platit úroky a dluhy. Dokud „bankéři“ nacházeli nové dlužníky, rostlo i množství peněz na trhu. Rostla produkce, dovoz i spotřeba.

 

Přestože je v Evropě poptávka po penězích obrovská, hledají zde banky bezpečné zhodnocení peněz obtížně. Po několika letech intenzivního půjčování je trh úvěrů nasycen. V ekonomikách mnoha evropských států přestalo přibývat peněz.

 

Úbytek peněz je do značné míry umocňován splácením úroků a úvěrů. Věřitelé příjmy z Evropy většinou stahují a investují v jiných lokalitách. Na evropských obyvatelích už nelze snadno vydělávat. Investoři reagují zcela v souladu se zákonitostmi trhu. Investují za účelem maximálního zisku. Globální investice zvyšují produkční kapacity po celém světě nejrychleji v lidské historii.

 

Rostoucí produktivita a snadný dovoz práce snižují lokální poptávku po práci. V limitní situaci robotizace nebudou vlastníci výrobních prostředků téměř žádné zaměstnance potřebovat. Vývoj je přirozeným důsledkem vývoje trhu. Způsob přežití „nepotřebných“ bez majetku a zdrojů však trh neřeší. Ti lidé však reálně existují.

 

 

Nevyužitá pracovní kapacita vyvolává náklady pro společnost jako celek. Z ekonomického nadhledu vyvolávají všichni lidé fixní náklady ekonomiky. Všichni lidé se nakonec musejí ke zdrojům nějak dostat. Vysoké fixní náklady snižují ekonomickou výtěžnost celku. Region přestává být pro „investory“ atraktivním.

 

Současné vládnoucí elity se snaží snížit „fixní náklady na lidi“ a zvýšit tím ziskovost regionů z hlediska kapitálových investic. Jejich strategie bude úspěšná pouze, když se jim podaří snížit „fixní náklady na lidi“ na světový průměr, který do značné míry definuje svojí lidskou kapacitou Čína.

 

Úspory snižují celkovou poptávku na trhu a umocňují růst nezaměstnanosti. Prodej na místním trhu vázne a problémy firem narůstají. Roste poptávka po penězích a zisky bank a spekulantů dále rostou.

 

Krize a boj s krizí jsou mediálním zdůvodněním zhoršení životní úrovně, které se vládnoucí elity snaží prosadit. Chtějí „investorům zachránit splácení úroků a dluhů. Chtějí zachovat prostředí umožňující vytvářet zisky z investic.

 

Lidé jsou mediálně chlácholeni prohlášeními o blížícím se „oživení“. Při zachování existujících pravidel a existujících majetkových práv k žádnému „oživení“ dojít nemůže (neexistuje příčina). Naopak, tlak na další úspory a snižování životní úrovně většiny bude neustále sílit.

 

Čekání na zázračné oživení vytváří pocit dočasnosti negativních změn, což zlepšuje akceptaci obyvatelstvem. Lidé si proto většinou vůbec neuvědomují, že pokles životní úrovně teprve přichází. V rámci existujícího systému, který slouží „investorům“ žádné jiné řešení není.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 44 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.