moscow-863531_960_720
15.1.2016
Kategorie: Společnost

Maria London: Proti případu Čajka jsou sicilští mafiáni jen trapní amatéři

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MARIA LONDON 15|01|2016

Přinášíme vám výbušný dokument „Čajka“ s českými titulky včetně komentáře ruské liberální novinářky Marie London.

Začátkem prosince 2015 představil ruský “Fond pro boj s korupcí”, jehož zakladatelem je ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, dokumentární film o “podnikání” generálního prokurátora Ruské federace Jurije Čajky a jeho synů. Rozsah mafiánské sítě, kterou generální prokurátor Čajka se svými nejbližšími vybudoval,  šokoval i Rusy, kteří jsou jinak na korupční skandály svých úředníků běžně zvyklí.

Jak jeden z největších korupčních skandálů Ruska posledních let dopadl? Vlastně nijak. Prezident Putin se během své každoroční show s novináři odpovědi vyhnul, generální prokurátor Čajka obvinil z objednání “diskreditačního” dokumentu vlivného finančníka a ruský komunistický předák Zjuganov obvinil rovnou CIA.

Racek (rusky Čajka) se snadno adaptuje k okolnímu prostředí a sám na něj působí. Je to například horlivý popelář. Hlasitý, haštěřivý, agresivní racek krade kořist a krmí se vejci jiných ptáků. Je velmi žravý. Aby se dostal k jídlu, projevuje velkou vynalézavost.

Vše výše řečené byly citace z encyklopedie. Ale všimněte si, jak moc jsou tyto citace ve shodě se zjištěními nedávného vyšetřování Fondu pro boj s korupcí věnovaného rodině generálního prokurátora Ruské federace, Jurije Čajky.

Během několika dnů tento film vidělo více než 2 miliony lidí. Rusové jsou v šoku. Reakce naprosté většiny je stejná – hrůza. Zdálo by se, že korupce nás jen tak nepřekvapí. O Serdjukovovi víme (někdejší ministr obrany RF, trestně stíhán kvůli korupci při prodeji armádních nemovitostí), kauzu Vasiljevové sledovala celá země (šéfka Správy majetku Ministerstva obrany RF, Serďukovova spolupachatelka, navíc souzená za machinace, zneužití služebního postavení a praní špinavých peněz – pozn. překladatele), zlatá záchodová mísa Chorošavina zas tolik nepřekvapila (sachalinský gubernátor zatčený za korupci. Při domovní prohlídce byla u něj nalezena velká suma peněz – pozn. překladatele), ale do jaké míry může být někdo tak drzý, aby bez obav kradl miliardy, přičemž ve společnosti nejkrvavějších zločinců soudobého Ruska a pod ochranou generální prokuratury?

Pokud má Navalnyj pravdu v obviněních Jurije Čajky, jeho „mimořádně nadaných“ potomků a dalších vysoce postavených úředníků tohoto nezávislého orgánu státní moci, tak sicilská mafie jsou jenom trapní amatéři.

Kdo film neviděl, vysvětlím. Fond pro boj s korupcí tvrdí, že nejluxusnější hotel řeckého poloostrova Chalkidiki, který podle různých odhadů stál mezi 25 a 29 miliony eur, patří staršímu synovi Jurije Čajky, Artjomovi Čajkovi a exmanželce zástupce generálního prokurátora, Olze Lopatinové.

Podle Fondu paní Lopatinová podniká společně s manželkami Sergeje Capka a Vjačeslava Cepovjaze. A už tyto grázly si pamatuje celé Rusko. Vůdcové zločinecké skupiny Capků, odsouzení za tzv. Kuščovský případ. Gang naháněl hrůzu celému Krasnodarskému kraji. Znásilnění, vraždy, krádeže podniků. Jenom během jednoho dne bylo zavražděno 12 lidí. A tito vrazi se, podle Fondu, ocitli ve stejné „podnikatelské“ skupině s rodinnými příslušníky nejvýše postavených úředníků generální prokuratury.

O továrnách, lodích, švýcarských vilách a dalších životních potěšeních prokurátorských rodin je už i mluvit odporné. Fond Navalného tvrdí, že je připraven u soudu obhájit veškerá tvrzení z filmu. A já mu věřím. Žádný novinář při smyslech by nikdy nepublikoval podobná zjištění, pokud by neměl nezvratné důkazy.

A jak reagují mocní tohoto světa? Kreml film neviděl, a tak se zdržel komentářů. Hlavní hrdina filmu, generální prokurátor, to dlouze rozdýchával, načež prohlásil, že jde o film na zakázku a že brzy možná řekne, kdo si jej objednal (následně v polovině prosince obvinil významného finančníka Billa Browdera a “za ním stojící zpravodajské služby” – pozn. překladatele).

Státní duma byla zpočátku nejednotná, Josif Kobzon neopatrně prohlásil, že pokud se obvinění potvrdí, musí Čajka rezignovat. Pozor! Ne jít si sednout, ale jenom rezignovat!Následně se poslanci Státní dumy zamysleli a nakonec vymysleli – prohlášení na podporu generálního prokurátora.

Poslance lze chápat. Co když Fond pro boj s korupcí začne řešit i jejich „rodinné podniky“? Rajčaty to neskončí (narážka na výrok Putina, že zákaz dovozu rajčat nebude jediný trest proti Turecku za sestřelení ruského bombardéru – pozn. překladatele). Zůstaneme bez vlády.

A propos, o počasí. V Novosibirsku, kde podle tvrzení Fondu vlastní syn generálního prokurátora rovněž továrničku, to hodně klouže.

Opatrujte se.

ZDROJ: Maria London 

Maria London je komentátorkou pořadu “A propos, o počasí” novosibirské regionální televize NTN. Každý týden břitce komentuje vnitropolitické dění v Rusku. Známou se stala poté, co se její pořady dostaly na Youtube. Pro Rusy představuje jednu z mála výjimek, která nezapadá do světa Kremlem kontrolovaných médií.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
13 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.