EBEN
8.6.2021
Kategorie: Politika

Marek Eben for president!?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMarek Eben byl hostem u Karla Šípa v pořadu Minišou a řeč se točila o všem možném, z počátku pak o tom, že by si 16 % českých voličů přálo Ebena za prezidenta.

Karel Šíp našel krásný útvar pro pořad nahrazující velmi populární Všechnopárty. Bez diváků, zato s velmi populárními hosty, odvysílala Česká televize již několik dílů. Posledním hostem Šípa byl Marek Eben, bezesporu jeden z nejlepších, ne-li zcela nejlepší moderátor zábavných programů. Šíp připomněl jeho moderování pořadu TýTý – nejpopulárnější tváře televizních obrazovek podle časopisu Týdeník Televize.

Nicméně, začátek rozhovoru nasměroval Šíp na zcela jinou parketu. Našel výsledek průzkumu popularity mezi možnými kandidáty na českého prezidentaPříštím prezidentem by podle Čechů měl být herec, moderátor a hudebník Marek Eben. Ukázalo to šetření agentury STEM/MARK, která v březnu a dubnu zjišťovala, jak Češi vnímají současnou hlavu státu, i to, kdo by měl Miloše Zemana na Hradě nahradit.

Ovšem pozor, už samotný text v odkazu, na který odkazuji, je zavádějící. Jak průzkum STEM/MARK ukázal, Ebena by si přálo za prezidenta 16 % populace, což je stále jenom necelá pětina respondentů. Přetavit tyto preference do zvolení více jak 50% voličů, by bylo zcela jistě poněkud složitější.

Eben v rozhovoru se Šípem možnost, že by kandidoval na českého prezidenta, vyloučil. Šíp to komentoval vtipně tím, že „prozatím“. Nicméně, laťka je podle Šípa „nízko“ s narážkou na současnou hlavu státu. Eben se pak rozhovořil o tom, že pokud by se stal prezidentem, musel by na sebe „zapomenout“ a vykonávat tuto funkci v souladu s přáním voličů. Připomněl i Václava Havla, tj. dobu, kdy bylo ve světě jeho jméno známo a spojováno s takovými ideály, jako byla „láska“ a „pravda“. V Česku jsme pak podle Ebena ze dvou „nezpochybnitelných“ hodnot udělali nadávku- „pravdoláskař“.

Tady si dovolím s Ebenem nesouhlasit. Už představa o tom, že v prezidentském úřadu nemohu jednat jinak, než jaká je „vůle lidu“, je chybná. V Česku jsme, dle mého soudu chybně a ukvapeně, zavedli přímou volbu prezidenta, a výsledek se dostavil. Vyhrál obratný řečník a možná i „manipulátor“ Miloš Zeman. Z hlediska „noblesy“ výkonu funkce je laťka fakt nízko, zvláště po Zemanově usednutí na invalidní vozík. Na druhou stranu, moderní společnost nechce nikoho diskriminovat a vytváří podmínky pro život i lidem s vážnými hendikepy. Zeman pak jedná v duchu „vítěz bere vše“ a reprezentuje právě tak, jak to jeho voliči chtěli a chtějí.

Musím se ale vrátit právě do časů prezidenta Václava Havla. Ten byl sice původem autor několika her, nicméně, a to nelze ignorovat, byl to politik. Charta 77 byla bezesporu významným politickým činem v časech komunistické totality a zvolení Havla prezidentem, dokonce komunistickými poslanci tehdejšího federálního shromáždění, bylo výrazem pádu totality. Havel ale byl politik a za své politické přesvědčení si odseděl pár let v komunistickém kriminále za „podvracení republiky“.

Marek Eben ale na rozdíl od Havla politikem není a nebyl. Šíp připomněl, že například dnešní Ukrajinu reprezentuje Volodymyr Zelenskyj – dřívější herec, dabér a televizní moderátor. Fakta jsou ale taková, že právě Zelenskyj vstupoval do úřadu s obrovskou podporou, aby jeho popularita klesla na minimum právě proto, že ve vztahu k Rusku se mu nepodařilo vůbec nic prosadit. Vsadil na USA po nástupu Joea Bidena a dnes protestuje proti tomu, že USA „změnily politiku“ a už nechtějí uvalit sankce na firmy stavějící Nord Stream 2.

Marka Ebena si vážím jako člověka s nelehkým osudem. Doufám, že jeho rozhodnutí neúčastnit se prezidentského klání je definitivní a neskočí na mámení „progresivních sil“. Už jednomu umělci se jeho kampaň na prezidenta nevydařila – Michalovi Horáčkovi. Takový úděl bych Ebenovi nepřál a věřím, že nám, televizním divákům, přinese ještě hodně radosti v profesi, která mu stoprocentně sedí – v moderování zábavných pořadů.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 840 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 2,54 out of 5)
Loading...
59 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)