31.7.2013
Kategorie: Společnost

Manipulativní bezcitné matky mohou být příčinou zla

Sdílejte článek:

JITKA GOTTEROVÁ 31|07|2013

Je zvyšující se počet matek, které ubližují svým dětem příčinou stupňujícího se násilí ve společnosti, nebo je naopak stupňující se násilí ve společnosti příčinou vysokého počtu matek (případně otců či obou rodičů), kteří ubližují svým dětem?

 

 

Zamyslet se nad tímto tématem mne přiměl včerejší zážitek v čekárně gynekologické ordinace:

 

Do čekárny vstoupily dvě ženy, matka s dcerou, matka s úsměvem mile pozdravila a posadila se na lavičku vedle. Dcera, zhruba dvacetiletá, ji následovala. Nikdo jiný v čekárně nebyl (naštěstí pro dceru).

 

“Sundej si tu bundu!” pravila matka velmi panovačným hlasem. Dcera odpověděla, že jí není vedro. “No jistě, tři už tady zmrzli,” pravila matka a pokukovala po mně, zda jsem její rádoby vtipnou poznámku zaregistrovala a pravila: “Vyndej si kartičku!” Dcera se na mě útrpně podívala a nadále sledovala špičky svých bot.

“A jak si to teda představuješ, za co chceš koupit kočárek a postýlku a výbavičku?”

“Já nevim,” špitla dcera.

“Nevíš? Tak jak si to chceš nechat? Z čeho budeš živa? Myslíš, že s tím dítětem budeš bydlet u mě? Tak na to zapomeň.”

“Mami prosím,” pravila dcera rudá v obličeji.

“No tak mi to vysvětli, jak si to představuješ! Jestli si to necháš, tak si rovnou sbal kufry a pojedeš do Ústí k babičce. Já tě doma s dítětem nechci. Dyk já ten třípokojovej byt pro nás kupovala jen kvůli tobě, abys měla svůj pokoj, ale jestli si to necháš, tak ho prodám a koupim si malej jen pro sebe. No tak, z čeho chceš to dítě živit, za co teda koupíš ten kočárek?”

“Mami, prosím, nech toho,” žadonila dcera. Matce bylo patrně úplně jedno, jak moc svoji dceru ponižuje už jen tím, že takovou citlivou záležitost řeší před cizím člověkem.

 

“Žádný nech toho, tak co necháš si to? Jestli jo, tak si rovnou sbal kufry! A víš co, já zavolám rovnou babičce, že se k ní stěhuješ,” dodala matka, vytáhla z kabelky telefon a simulujíc, že vytáčí telefonní číslo, naléhala na dceru: “Tak co, jak ses rozhodla, jo nebo ne? Rozhodni se hned! Do špitálu nastoupíš ráno a večer jsi doma, tak co?”

Pak přišly na řadu další výčitky typu, že jí minulý týden dala pětistovku, a že když si to nechá, bude ji chtít vrátit, když ne, může si ji nechat a koupit si za ní třeba nové rifle.

Bylo mi té holky tak líto, že jsem chtěla vykřiknout té ženské (slovo matka se snad ani použít nedá) do obličeje: “Tak já jí ten kočárek a postýlku koupím.”

V tu chvíli jsem byla pozvána do ordinace, vlezla jsem tam se slzama v očích a vysvětlila lékaři příčinu svého rozrušení. Vytáhla jsem svoji vizitku s tím, aby ji té dívce dal, že jsem ochotna jí ten kočárek koupit.

 

“To je strašný, pravil doktor a pokračoval “když to máte těžké, nevíte s kým to má a někdy to pro tu holku může být lepší….”

 

 

Uvědomila jsem si, že kočárek by té holce problém opravdu nevyřešil, protože to co jí chybělo nejvíc, byla láska a ochota její matky podpořit rozhodnutí své dcery, pomoci jí v situaci, do níž se dostala a dát jí najevo, že je tu pro ni, ať se děje cokoli, dát jí najevo, že její dítě bude milováno i když přijde na svět v ne zrovna vhodnou dobu a za ne zrovna příznivých okolností. Možná tu skutečně byl důvod, proč by ta mladá žena své dítě mít neměla, ale zcela určitě tu byl důvod, proč se raději odstěhovat k babičce do Ústí (nebo kamkoli jinam), než žít s takovou matkou.

S největší pravděpodobností dosáhne matka svého – dcera “to” dá pryč a budou spolu nadále spokojeně žít v třípokojovém bytě, který matka pořídila kvůli ní, dcera po zbytek života s výčitkou – v tom lepším případě, v horším případě s nemožností mít děti, ale bude mít nové rifle za pětistovku, kterou nebude muset své matce vrátit.

Na světě je mnoho dětí týraných svými rodiči. U mnohých přetrvává týrání (především psychického rázu) i v dospělém věku. Ti, kteří se nedokážou od svých rodičů tak zvaně včas odpoutat a snáší manipulaci, vydírání, vyhrožování, zastrašování, a mnoho dalších forem psychického týrání po mnoho let se, zcela logicky, stávají, nějakým způsobem, narušenými jedinci.

Bible praví: “Cti otce svého i matku svou, abys dlouho byl živ a dobře ti bylo na zemi.”

Mnoho lidí však, jen proto, že ctí své rodiče a donekonečna jim odpouští, prožívá na zemi peklo.

Když jsem se prvně vdávala a měla jsem v úmyslu následovat svého muže a odstěhovat se do jeho služebního bytu vzdáleného cca 100 km, začala mne moje matka vydírat, že jí lékař řekl, že je na tom zdravotně tak špatně, že do roka skončí na vozíčku a že odstěhuji-li se, pánbůh mne dozajista potrestá jako nevděčnou dceru. Zůstali jsme. Až později jsem u lékaře zjistila, že mi matka lhala. Několik let jsme s mužem čelili jejím intrikám, vyhrožování a vydírání. Mému dvouletému synovi, kterého vzbudila z odpoledního spánku, protože trvala na tom, že si chce se svým vnukem hrát právě teď, a který byl přirozeně protivný, řekla, že je debilní. Mně moji matku připomíná několik jizev na těle, ale především na duši. Již mnoho let jsem se s ní neviděla, a teprve od té doby je mi dobře na zemi. Zůstaly jen noční můry. Nikdy nedělám nic, jako moje matka.

Jedna moje kolegyně reagovala od dětství na matčinu péči tím, že se opakovaně řezala nožem a pokoušela o sebevraždy. Stal se z ní negativní člověk, který vydírá a manipuluje své blízké a okolí.

Mnoho sériových vrahů vraždilo ženy, jako reakci na dlouholetou manipulaci či týrání svoji matkou.

Týrání některým z rodičů může člověka narušit natolik, že obrátí po mnoho let nahromaděnou agresi proti sobě či druhým. Stejným důvodem k agresi může být šikana ve škole, práci, dlouhodobý neúspěch či pocit beznaděje.

 

Jak se říká, všechno souvisí se vším. Už tady je třeba zamýšlet se nad příčinami zla ve společnosti.

 

Co já vím, třeba mi taky jednou rupne v kouli a vybiju si své nahromaděné křivdy třeba tím, že zrubu nějakého revizora za to, že po mně chtěl jízdenku, nebo dám příště matce, co bude přemlouvat svoji dceru k interrupci rovnou pěstí. A nebo ještě hůř. Člověk nikdy neví, kdy to na něj přijde, byť má zrovna duši plnou slunce.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 971 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...