7.12.2013
Kategorie: Politika, Společnost

Mandelův odkaz žije, bohužel ale v černém rasismu a vraždění bílých obyvatel JAR

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 07|12|2013

Nekritický obdiv zesnulého Nelsona Mandely rozhodně není na místě. Lukáš Lhoťan na svém blogu vcelku výstižně charakterizoval jeho působení a vliv na společnost JAR následovně:

 

 

“Media a levicově orientované neziskové organizace opěvují již po desetiletí Nelsona Mandelu jako symbol odporu proti bělošskému apartheidu a rasismu. Jaksi už zapomínají na to, že Mandela umožnil v Africe postupnou legitimizaci černošského rasismu vůči bělochům. Nejde jen o zprávy o beztrestném násilí páchaném gangy černochů na bílých ženách, které bohužel nejdou ověřit z nezávislých zdrojů, ale s určitostí vedou k nárůstu rasistických postojů bělochů vůči černochům v Evropě.

 

Jde také o to, že Nelson Mandela nebyl žádny mírumilovný bojovník za svou věc, po vzoru Václava Havla nebo Dalajlámy, ale naopak se neštítil využívat terorismu a podpory těch nejhorších diktatur světa. Mezi jeho přátele a podporovatele nepatřili pouze palestinští teroristé, ale také Kuba či Čína, jež v té době vraždila statisíce vlastních občanů.
Černošské organizace pod vedením Mandely spáchaly první teroristický útok v roce 1961. Mandela sám trval na tom, že je třeba vraždit lidi kvůli docílení zájmu Afrického národního kongresu a je tedy osobně odpověděný za smrt nevinných civilistů. Vůči obětem terorismu je tedy více než urážlivé dnes Mandelu opěvovat jako mírotvůrce.

 

Jihoafrická vláda se snažila s Mandelou dohodnout na politickém řešení konfliktu, ten to však odmítal a trval na násilí. Mandela dokonce přiznal, že jeho Africký národní kongres používá brutální mučení vůči lidem podezřelým ze zrady a spolupráce s protivníkem. Ano, tak se choval vůdce, jehož například Amnesty international opěvuje jako mírumilovného bojovníka. Byl to masový vrah a je hnusné, že je opěvován jako symbol nenásilí, i když sám se násilí neštítil.”

 

Jaké důsledky pak mělo toto jeho konání pro současnost Jihoafrické republiky? Mandelovy vize se ale nenaplňují. Země, v níž by měli pracovat bílí a černí, Indové a míšenci, společně pro blaho národa, je v mnoha směrech rozervaná.

 

A z úst bílých je stále častěji slyšet, že se cítí jako občané druhé třídy. Že se bojí. Například práce bílého farmáře v JAR je občas bez velké nadsázky označována za nejnebezpečnější povolání na světě. Stačí uvést některá čísla, třebaže se podle  zdrojů dost liší.

 

 

Od roku 1991 byly na farmách patřících bílým zavražděny nejméně tři tisíce lidí. Z části šlo o pracovníky na polích a v domácnostech, ale zhruba 1900 mrtvých jsou bílí farmáři, uvádí AgriSA, zájmové sdružení komerčních farmářů. Policie uvádí cifry o něco nižší, ale i tak jsou v jejích statistikách údaje o 12 tisících útocích na farmy, na kterých hospodaří bílí. Nemine týden, aby někoho z nich nezamordovali.

 

Symbolem hrůzy pro bílé a Asiaty se stal Julius Malema, vůdce mládežníků vládnoucího Afrického národního kongresu (ANC). I v zahraničí neblaze proslul třeba tím, jak si na veřejnosti rád zanotuje (zakázanou) písničku “Kill the Boer”. Přeloženo  “Zabij Búra”, tedy bílého farmáře. Malema chce zestátnit doly i banky a bez náhrady vyvlastnit farmy bílých. V tomto směru je mu vzorem prezident Robert Mugabe v sousedním Zimbabwe.

 

Další příklad: špatné školství. Aby se bílé dítě dostalo na univerzitu, musí mít o zhruba čtvrtinu lepší výsledky než jeho černý spolužák. Důsledky této vzdělávací politiky pro intelektuální a sociální strukturu země jsou fatální.

 

Bílí a barevní jsou na důležitých pozicích nahrazování černými, kteří na to nemají dostatečnou kvalifikaci. Či nemají vůbec žádnou kvalifikaci. V zemi chybějí tisíce inženýrů. Část kvalifikovaných sil Jižní Afriku opouští.

 

V uplynulých letech drasticky ochladl předchozí nadějný hospodářský růst. K hlavním viníkům patří sami černí vládci v čele s prezidentem Jacobem Zumou. Vládnou nejen neschopně, ale vyznačují se í nepřátelským postojem vůči hospodářství. Na gigantické reformy, které země potřebuje, Zuma spol. nestačí.

 

Velkým problémem je značné nepřátelství mezi zaměstnanci a zaměstnavateli, což se projevilo i v řadě krvavých stávek. Nikde na světě nejsou ekonomické ztráty způsobené stávkami tak velké jako na jihu černého kontinentu.

 

Politické klima v JAR je stále surovější. Příčinou jsou velké sociální rozdíly, které nezmizely ani s koncem apartheidu. Naopak. Příjmové nůžky mezi chudými a bohatými se dále a dále rozevírají. Americký politický institut Council on Foreign Relation došel k závěru, že JAR je zemí s největší sociální nerovností na světě. Rostoucí politické násilí lze zdůvodnit chudobou černé většiny.

 

Zklamání mnoha lidí je živnou půdou radikalizace. Zoufalství, to je to, co určuje každodenní život mnoha Jihoafričanů. Jejich stát je sice potenciálně bohatý, ale stále se mu nedostává peněz. Ze zhruba 50 milionů Jihoafričanů platí daně jen milionů šest. Bílých platičů daní je 3,9 milionu, černých pouze jeden milion!

 

Více než 40 procent černých živoří ve slumech s denním příjmem v přepočtu necelých čtyřicet korun.

 

Státní sociální pomoc nebo příspěvky na děti drží nad vodu zhruba 14 milionů černých. Existuje většinová shoda v názoru, že jihoafrická politika selhala v sociálních otázkách. Nehledě na masivní sociální podporu, třeba stavbu čtyř milionů domů, se téměř nezdařilo zvýšit šance neprivilegovaných.

 

JAR sužuje ohromná korupce, byrokracie a rasismus. Podle Paula Hoffmana, ředitele politického institutu Ifaisa v Kapském městě, ztrácí země kvůli korupci 675 miliard randů ročně (asi 1,73 bilionu Kč).

 

A mizí hranice mezi zčásti zkorumpovanými politiky a sílící kriminalitou. Vládnoucí černá elita se nestoudně obohacuje.  

 

 

ZDROJE: Lukáš Lhoťan, týden.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Vladimír Menšík 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Richard Kovaříček 250,- Kč

Celkem za měsíc: 20 505,00 Kč
Vybráno 58.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 131 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.