16.7.2014
Kategorie: Kultura a tipy

Máme vůbec ještě z řízení automobilu nějaký požitek?

Sdílejte článek:

MAGDA P. 16|07|2014

Automobilový průmysl udělal v posledním desetiletí velký technologický pokrok dopředu. Nadšenci v oblasti technologií se přímo rozplývají nad tím, co všechno jsou schopni konstruktéři narvat pod kapotu auta a tím zvýšit jeho efektivitu a komfort. Pravdou ale je, že některé novoty běžný řidič ani nevyužije a klidně by se bez nich obešel. Kam mizí klasický požitek z jízdy?

 

Jakými nesmysly je moderní auto naplněné?

Nejprve bych chtěla zdůraznit, že ne všechny prvky moderního vybavení na autech jsou úplně zbytečné. Vývojáři a konstruktéři, kteří se zabývají větší bezpečností řidičů a ostatních osob v automobilu odvádí svou práci dobře. Zdraví je přece jenom jedno. Pokud ho tihle chlapi dokážou zachránit svými inovacemi, klobouk dolů. Ale dost chvály a jdeme se zaměřit na to, jak výrobci automobilů dělají z řidičů tupé ovce, které by si bez jejich inovací nemohly ani sednout za volant. Kde jsou ty časy, kdy v autě byl jen volant, pedály a možná autorádio?

 

 

Parkovací senzory, automatické osvětlení, čidla na tohle i na tamto

Výčet největších zbytečností u nových aut by se měl asi začít už otevíráním auta. Na co dálkové otevírání, když stejně auto otevřeme až v momentě, kdy k němu dojdeme? Proč se světla pro denní svícení zapínají samy a nemůžeme je zapnout my? Upozornění na klíček v zapalování je další hloupost. Když nechám klíček v zapalování, musím na to přijít, když budu chtít auto zamknout a nepotřebuji, aby na mě pípala nějaká červená kontrolka. Světla se zapnou automaticky, parkovací senzory zajistí správné zaparkování bez naší pomoci. Jistě, že parkování dělá někomu z nás problémy. Až donedávna ale platilo, že pokud něco neumím, tak se to musím naučit a ne že to za mě udělají nějaký parkovací senzory. Co je to za dobu?

Sami si určitě pamatujeme na jedny z prvních science fiction filmů, kde auta řídila sama pomocí autopilota. Brali jsme to jako budoucnost, která se nikdy nestane. Ale k té budoucnosti máme sakra blízko. Až budou jezdit auta sama, co budou dělat taxikáři, řidiči tramvají, MHD a autobusů? Zaměstnají je snad automobilky, které jim vezmou práci? Jako by nestačilo to, že skoro každý občan v republice má vlastní telefon do kapsy. V případě moderních telefonů má v kapse celý počítač.

 

(Visited 205 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 2,63 out of 5)
Loading...