LIDE
8.1.2020
Kategorie: Společnost

Mám rád, když jsou na sebe lidi hodný

Sdílejte článek:

MISANTROP

Ne, dělám si legraci, patetický to nebude. Jen takový jako ze života, konkrétně z mého.
Jezdím autem. (Ano, jsem nepřítel všeho pokroku, bílý tlustý plešatý heterosexuální muž v SUV.) A na silnicích si všímám jedné věci, ve které se mnou leckdo nebude souhlasit: lidi se k sobě chovají výrazně lépe, než třeba před dvaceti, třiceti lety. Fakt.

Jistě pamatujete na scénku ze Samoty u lesa, kdy Svěrák odbočuje z vedlejší na hlavní a říká Kolářové v roli manželky-spolujezdkyně: „Pros!“ Tak třeba s tím jsem se už hodně dlouho nesetkal, že bych potřeboval takto vyjet a čekal víc než minutu. Naposledy teda v Břeclavi u Lidlu, když nešly semafory, ale připisuju to místním zvykům.

Prostě mě jiní řidiči pouští a já pouštím jiné. A vždycky, když ten akt proběhne, tak si poděkujeme. Mávnutím, bliknutím, pokývnutím. Já poděkuju, ten druhý odpoví, nebo on poděkuje, já pokynu… A mám v tu chvíli takový pocit, že je svět vlastně v pořádku.

Pravděpodobně je to na mně i vidět, jak jsem spokojený, protože přítelkyně v tu chvíli vždycky říká: „Zas na sebe byli lidi hodní, tak jsi šťastný, že?“

Jsem.

Občas mi poděkuje i tramvaják, a před nedávnem jsem pustil policajty, tak mi mávnul i policajt. Ještě někde musím pustit soupravu metra, a budu to mít komplet.

Na poště se s pošťačkama vždycky srdečně zdravím, prohodíme pár slov, s úsměvem, občas zavtipkujeme, teď už když si jdu pro uloženou zásilku, tak otevřu dveře a paní G. hlaholí: „Dobrý den, jsem vás viděla, jak jdete, tak jsem pro to hned doběhla…“ a já jdu z pošty opět s úsměvem spokojeného člověka, který žije ve světě milých lidí, co jsou k sobě slušní.

Na úřadech totéž.

Jen mi to trochu kazí pokladní. V Lidlu měli dlouho takové velice milé, slušné, ohleduplné a komunikativní, a teď tam občas narazím na megeru, co celou dobu čučí do blba a hází s tím zbožím za sebe, čas od času to zatlačí rukou… Před pěti lety tam bývali pokladní, co pozdravili a první věc vám do tašky dali sami. Nevím, kam to zmizelo. Od té doby, co jim přidali…

V Makru trefit na dobrou pokladní je taky čím dál těžší. Při posledním nákupu jsme narazili na exemplář, který řešil s kolegyní u druhé kasy peripetie nějaké třetí kolegyně. A hezky se u toho zasekla, v pracce naši aviváž, opřenou o scanner, my čekali na další položky od pásu, a ona krafala a krafala. Na decentní zakašlání nereagovala, problémy nepřítomné kolegyně v lázních ji zajímaly víc než nějaký zákazník… Asi třikrát to udělala. Rozhlížel jsem se, kde je někdo s nápisem „Manager“, infostánek neobsazený, řvát jsem na ni nechtěl, abych si nekazil den pičou…

Tuhle kolega Vilém popisoval jakéhosi udatu, který vysvětloval blbým zákazníkům, že až bude brát ty peníze, co bere jeho kolega na stejné pozici v Irsku, tak se taky bude smát, ale za tuhle mzdu, to na plný servis zapomeňte, naivové… Chtít po takových lidech, aby pochopili souvislost mezi zákazníkem, co přišel vopruzovat a nezaslouží si plný servis, zákazníkovou útratou a svojí mzdou, to je nadlidský úkon.

Jestli chcete, připište si do seznamu hříchů socialismu to, že pomohl v myslích mnoha lidí úplně zamlžit a odstranit vědomí souvislosti mezi „zákazník platí firmě“ a „firma platí zaměstnanci“…

Ne že by tam byla nějaká jasná souvislost, ale víc nakupuju na Rohlíku poslední dobou. Ti kurýři jsou vždycky, bez výjimky, milí.

Až vám zase někdo takový otráví den, vzpomeňte si, že většinou máte na výběr. Vsadím se, že tak šedesát procent, možná i tři čtvrtiny nepříjemných nerudů ve svém okolí můžete vyeliminovat. Můžete začít klidně kultivací svého okruhu známých na sociálních sítích.

Jasně, můžete mi psát doaleluja, jak tam ty negativní zachmuřené prskouny máte coby trenažér reality, jenže za a) moje zkušenost je naprosto jiná a za b) — vážně si myslíte, že kdybyste je a jim podobné vytěsnili, že byste podlehli dojmu, že neexistují? Nebo že byste byli málo připraveni na okolní svět?

Prozradím vám jeden trik: okolní svět se, čert ví, jak to dělá, většinou začne po čase podobat tomu, co si o něm myslíte. Když čekáte, že budete potkávat samé nabručené kretény, splní se vám to, a jako bonus se jim začnete podobat. Když ale očekáváte lidi milé, začne vám je osud stavět do cesty. Nebo lidi ochotné…

Ptal se mě tuhle nadřízený nejnadřízenější, jestli cítím v práci nějaké překážky. Že ví, jak těžké je něco prosadit, když je všude spousta lidí, co na všechno mají „nejde, nelze, neděláme…“ Odpověděl jsem:

„Je to prosté: chodím za těmi druhými.“

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 378,00 Kč
Vybráno 23.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 001 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
politicon.cz
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.