virus3
13.4.2020
Kategorie: Společnost

Malý rozbor Velkého moru

Sdílejte článek:

NAUTILUS

To okolo není hollywoodský film, ale šílená realita. Následující text je skromný pokus na základě jednoduše přístupných dat si setřídit myšlenky a pochopit, co se vlastně děje a co nás a okolní státy asi čeká. Vše je negativně ovlivněno nedostatečnými daty ale i nedostatkem potřebné kvalifikace. Kritika vítána.

A začneme pěkně odprostředka. Dnes je 11. 4. 2020 a já si stahuji světová data za minulý den. Omezuji se jen na státy, které mají dostatečně dat pro mé účely, ty mají dohromady okolo 5,6 miliardy lidí. Budu však sledovat většinu evropských zemí + USA, jejichž zdravotnictví je alespoň teoreticky kompatibilní.

1. Rozdílná smrtnost

To, co je na datech velmi zvláštní, je diametrálně odlišná smrtnost. Ukazuje se, že většina sledovaných států má smrtnost velmi podobnou, tak do 5 % a to bez ohledu na počet nakažených (vztaženo na 1 000 000 obyvatel, dále jen jednotka ppm). Ale je zde šestice těžce zasažených států Británie, Belgie, Itálie, Holandsko, Francie a Španělsko, v nichž je naměřená smrtnost více než dvojnásobná. K nim se blíží pouze Švédsko.

image001.png

Smrtnost/počet nakažených

2. Vliv kvality zdravotnictví a zpoždění úmrtí

K předchozímu grafu dodejme, že použitý údaj o smrtnosti není zcela správně. Mnoho lidí, kteří jsou dnes v kritickém stavu, ještě zemře. Jsou to také lidé, kteří by bez moderního zdravotnictví zcela jistě zemřeli. Sečteme-li tedy zemřelé a pacienty v kritickém stavu, získáme fiktivní smrtnost, která je oproštěna od vlivu zdravotnictví a částečně od vlivu pozdějších úmrtí.

Vidíme, že provedená úprava jen zvětšila odstup druhé skupiny a jen se k ní přiřadilo Švédsko.

image003.png

Fiktivní smrtnost

3. Poměr pozitivních testů

Velmi důležitým, ale opomíjeným údajem je poměr pozitivních testů k celkově provedeným. I v tomto parametru se státy výrazně liší. Kdybychom prováděli výběr jedinců pro testy náhodně či v počtu, blížím se počtu obyvatel, blížil by se tento údaj celkové promořenosti. Jenže zdravotnictví provádí předvýběr, který zvyšuje zastoupení nakažených, takže se dá pouze říci, že celková promořenost je menší, než tento poměr.

Vysoký poměr tedy znamená pravděpodobně vyšší počet nezachycených nakažených než menší. Všimněme si, že vpravo nahoře se nám opět objevují již notoricky známé státy plus USA, Švýcarsko, Irsko a Turecko.

image005.png

Poměr pozitivních testů

4. Smrtnost a pozitivní testy

Všimneme si také závislosti mezi dosavadní smrtností a počtem pozitivních testů. Čím větší poměr pozitivních textů, tím vyšší smrtnost

image007.png

Smrtnost na pozitivní testy

5. Úvaha o skutečném počtu nakažených

Je několik teorií, vysvětlujících velmi rozdílnou smrtnost, jen co si vzpomínám:

 • Etnická (rozdílná senzitivita etnik)
 • Sociální struktura společnosti (hodně starých, snadné nakažení v rodinách)
 • Rozdílné zdravotnictví
 • Různá očkování v různých státech
 • Rozdílné množství nezachycených nakažených

Z výše uvedených tabulek a grafů soudím, že rozdíl je způsoben převážně tím, že v některých státech nebyla podstatná část nakažených testována a jejich počty tak jsou výrazně vyšší.

6. Extrapolace rakouské studie promořenosti

Rakušané provedli první dostupnou studii promořenosti populace. Její výsledky nemusí být obecně platné, nepřesné, zkreslené, ale nic jiného v ruce nemáme.

Základním údajem je, že promořenost Rakouska je 0,33 %, což odpovídá přibližně dvojnásobku oficiálně prokázaných nakažených (cca 29 000). Je-li tomu tak, pak je smrtnost cca 1,1 %.

Použijeme-li tento údaj i pro ostatní země, vypadá to následovně

image009.png

Promořenost při smrtnosti 1,1 %

Současná promořenost sledovaných zemí se pohybuje ve zlomcích procenta až procent. Země jako Španělsko a Itálie by pak měly více než 10× více případů, než je vykazováno. Ve sledovaných zemích by pak nebylo 1,3 milionu nakažených, ale přes 8 milionů.

image011.png

Skutečné počty nakažených při smrtnosti 1,1 %

7. Promořovací plán Angely Merkelové

Byl založen na dvou předpokladech:

 • Nakažení si vytvoří protilátky — imunitu
 • Nakazí se asi 70 % populace

První předpoklad byl v médiích zpochybněn, ale pomiňme to. Pokud by se skutečně mělo nakazit 70 % populace, zemřelo by ve sledovaných zemích přes 8 milionů občanů a celosvětově okolo 50 milionů lidí. Tím by byla tato epidemie srovnatelná se španělskou chřipkou.

image013.png

Promoření dle Merkelové – absolutní počty obětí

8. Závěry

Bez ohledu na nedostatečná vstupní data a metodiky, proti kterým bych sám uměl vznést plno námitek, a omezenou platnost rakouského měření promořenosti, považuji za velmi pravděpodobné:

 • Počty skutečně nakažených mohou být až o řád větší, než jsou zjištěné
 • 6–7 ze sledovaných zemí stojí akutně před opravdu vážnými problémy, možná většími, než byly ty italské
 • Promoření populace je v zásadě malé, zlomky procent či maximálně procenta. A již při těchto číslech došlo ke zhroucení zdravotních systémů některých států
 • Na příkladu plánu Merkelové je vidět, že řízené promořovaní je lidsky i politicky nepřijatelné
 • Velikost problému je zcela jistě srovnatelná se španělkou chřipkou
 • A jestli se ukáže, že velké procento vyléčených nemá dostatek protilátek, bude jediným řešením nalezení léku/vakcíny

Co bude do té doby s ekonomikou, lze si jen těžko představit.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 221 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)