babis rouska
16.9.2021
Kategorie: Politika, Volby 2021

Malé zhodnocení epidemie i politických vyhlídek

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Před týdnem a něco jsem psal o tom, jak nám koronavirová epidemie nabrala drajv. Oproti předchozímu týdnu se počet případů zdvojnásobil, což je začátek toho slavného exponenciálního růstu, který pak zahlcuje nemocnice i krematoria, protože když se něco pravidelně zdvojnásobuje, tak i malá výchozí čísla příšerně rychle rostou. Dával jsem si tehdy týden rezervu a teď by bylo myslím vhodné vše vyhodnotit.

 

Takže… exponenciální růst se zatím nekoná. Oproti minulému týdnu žádné velké nárůsty nemáme, ba dokonce reprodukční číslo trochu pokleslo. Skutečné počty pozitivních testů se drží hodně hluboko pod Masterovou predikcí, takže to s epidemií není tak žhavé. Na denní čísla ve stovkách případů jsme si tak nějak už zvykli a nikdo z toho nedělá vědu.

On také není důvod. I když máme denní počty pozitivních testů v řádu stovek tak ani po týdenním zpoždění jsou počty nových případů v nemocnicích pořád v řádu jednotek. Přitom loňské korelace byly zcela přesné – 100:10:1,7. Na sto pozitivních testů připadalo deset pacientů v nemocnicích a cca 1,7 mrtvých. Pokud by epidemie měla stejnou sílu jako loni, měli bychom teď denně zhruba 30 – 50 nových případů v nemocnicích a denně  5 – 10 mrtvých.  Místo toho máme denně v nemocnicích 5 – 6 případů a v posledním týdnu byl jen jeden den, kdy zemřeli dva pacienti na covid naráz. Je i běžné, že máme i dny bez mrtvých.

Nikomu to nevnucuju, ale já prostě vidím úplně jinou situaci než loni. Vidím menší dodržování opatření, běžně vídám i v menších obchodech lidi bez roušky, vidím hlavu na hlavě na turisticky atraktivních místech, samozřejmě bez roušek. Vidím, že lidi cestují, že přespávají v hotelích, baví se v restauracích, chodí na trhy, opatření mají zcela u zádele bez ohledu na to, že lecos je stále ještě povinné. Přesto se epidemie nijak extra nerozebíhá a letošní korelace jsou o řád jinde. Na sto nakažených se do nemocnice dostane jeden až dva.

A jasně, vůbec to není očkováním… to se jen vláda rozhodla, že epidemii ukončí, protože to celé dělal Babiš jen proto, aby se Okamura ztrapnil před volbami. Já si s dovolením budu vidlácky myslet pořád to samé – že jsme dost promoření a i když očkování není tak účinné jak si všichni Fajzrové přáli, je účinné dost. Bez ohledu na situaci v Izraeli, bez ohledu na situaci v USA, bez ohledu na situaci v Německu. A ano – hladina protilátek po očkování postupně klesá. U různých lidí klesá různě rychle, ale všeobecně má covid stále větší problém si v populaci najít někoho, koho by ještě zabil. Prostě letošní zimu ponesou veškeré riziko neočkovaní důchodci, kteří statistiku covidových úmrtí naplní z 95%. Nikdo kvůli nim opatření dodržovat nebude.

A já včera jel z Brna na Znojmo a co nevidím… obrovský bilbórd s Okamurou na kterém je napsáno: “Ne povinnému očkování (nebo možná testování), ne šikaně”.  Fakt si jako u SPD myslí, že to zabere na někoho jiného než Vlastimila? Žádné povinné očkování není. Ve skutečnosti už nikdo nekontroluje dodržování protiepidemických opatření. A testování? Když jsem byl v létě na dovolené v Děčíně, trvalo asi minutu, aby mi můj tamní kamarád zařídil testy pro všechny moje děti, aby nás pustili do Aquaparku.  Jen jsem nafotil jejich kartičky pojištěnce a vzápětí jsem měl na mobilu certifikát. Nikam jsme nešli, nikdo se jim v nosu nešťoural. Po této zkušenosti si troufám tvrdit, že větší půlka všech testů se dělá takhle od stolu. A jak vidno, na epidemickou situaci to nemělo vliv.

Všimněte si – Babiš o covidu prakticky vůbec nemluví. Naopak dělá zvolna kroky, které opatření omezují. Ne rychle, ne naráz. A je zapotřebí koukat ne na novinové titulky, ale na rozhodnutí vlády. A najednou vidíte, že se nepočítá s dalším testováním školáků. Že manuály pro obvoďáky při diagnóze covidu se stále více podobají manuálům na chřipku. Včera vláda dementovala vyjádření statistika Duška, že v případě nárůstu případů budou testováni i očkovaní. Nebudou. Babiš není blbej a chce vyhrát volby.

Všimněte si, že Babiš už opravdu s covidem v předvolební kampani nepočítá. Hraje na jednoduché kolektivní vědomí, že když válka skončí, nikdo už se nechce hrabat v tom, jestli se nějaká bitva nedala vyhrát s menšími ztrátami. A tato válka skutečně vypadá, že je u konce. Minimálně do voleb.  A pokud se ve správnou chvíli vyhlásí nad covidem vítězství, přetaví se to ve volební hlasy.  Jak budou vypadat ta předvolební hesla boje proti covidové šikaně, když vláda jde směrem k rozvolnění? Jak moc to bude působit kompetentně? Myslím si svoje.

Místo toho Babiš mluví o tom, že daně nezvýší a důchody nezamrazí. Mluví o ještě vyšších dětských přídavcích a že po covidu se všechno vrátí do normálu. Hlavně z hlediska peněz. Že jsme se teď zadlužili trochu víc, protože jsme mohli. Protože jsme v předchozích letech měli menší deficit než Němci a i když jsme si hodně napůjčovali, pořád máme deficit menší než Němci.

Opět budu své předpovědi korigovat podle událostí v dalších týdnech, ale v této chvíli bych si znovu myslel, že Babiš před volbami ještě nějaký zásadní projev o konci covidu mít bude. Dovedu si představit, že tam řekne zhruba to, co jsem napsal v prvních odstavcích.

Vzhledem k tomu, že Okamura stále ještě na koronavirus hraje, tak bych řekl, že svůj stín nepřekročí. Dostane svých patnáct procent a bude to bohužel méně než bude mít ODS. K tomu včera Okamura řekl, že s Babišem do vlády nepůjde… Babišovi to vadit nebude, umyje si ruce. Pokud ANO a SPD budou mít víc jak sto mandátů, přilezou všichni z opozice sami. Ale Okamura z toho nic mít nebude, protože se sám vyloučil. Řekl to hezky veřejně na kameru. Babiš prostě pokrčí rameny a osloví ODS… copak měl jinou možnost?

Piráti se propadají a propadají. Nakonec se ukáže, že na tom vydělali jen ti Starostové. Uvidíte, že voliči pirátostánu budou pěkně kroužkovat. Rakušan bude u svých za hrdinu a Piráti zřejmě skončí úplně. Oni mají ta svoje veřejná diskusní fóra a tam pak na sebe vylijí tolik špíny, že je to úplně dorazí.

Fiala si může stříhat metr. Ať spolukoalice pod jeho vedením uspěje nebo neuspěje, na něj čeká domácí zabijačka. Buď to schytá za zpackané volby nebo za protibabišovský postoj. Já bych si teď vsadil spíš na ty zpackané volby.

Babiš je krůček od bezprecedentního vítězství. Tedy několik krůčků:

1. Pokud vyhlásí sejmutí okovů a konec pandemie

2. Pokud se Okamura na covidu ještě ztrapní

3. Pokud se mladý Andrej někde v televizi ukáže národu jako skutečně nemocný člověk

4. Pokud Šlachta neuspěje

5. Pokud nepřijde ještě nějaký požár říšského skladu.

Nepředpokládám, že by se Babišovi podařilo všechno dohromady.  Ledacos nemůže ovlivnit. Ale kdyby se všechny tyto předpoklady splnily, troufal bych si tvrdit, že koalici žádnou lepit nebude. Zajistí si pár odpadlíků, kterým dá tučné prebendy a bude vládnout sám. A mezi námi… ty předpoklady jsou splnitelné. Babiš je sice nemá všechny v ruce, ale splnitelné jsou.

 

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 499 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 1,96 out of 5)
Loading...
57 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)