demonstraceeu
16.10.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Malé, předlistopadové srovnání

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 

vylicilJak se nám pomalu blíží kulaťoučké, třicáté výročí Vítězného Listopadu, začíná režimní propaganda znatelně houstnout. Patrné je to zejména na ČT, kde přibývá nejrůznějších dokumentů o chartistech a disidentech, o hrdinech prozařujících svou občanskou statečností temná léta tzv. normalizace za minulého režimu…

Což o to, určitá část z disentu byli lidé skutečně odvážní, zásadoví, pevní v postojích, nezištní a obětaví. Spíše však ti veřejnosti méně známí. Ti, kteří se v roce 1990 nedrali ke korytům, připraveným a zahřátým pro předem vyvolené. Před takovými klobouk dolů.

Ovšem tím svým přehrávaným,  svatouškovským rozhořčením nad „brutalitou” tehdejšího režimu, spojeným se zdůrazňováním exemplárních trestů pro disidenty a s odsuzováním „masakru” na Národní třídě,  dělá ČT současné EU medvědí službu. Alespoň u lidí s elementárním rozhledem.

Odložme fráze a podívejme se na fakta. Nejdříve k těm trestům. Václav Havel, ikona a neformální vůdce disentu,  (1936 – 2011) byl ve vězení celkem pětkrát, pokaždé za protistátní činnost. Celkem si odseděl přibližně pět let. (zde). Každoročně se střídající mluvčí největší protistátní iniciativy Charta 77 na tom byli, z hlediska délky trestů,  podobně. Uveďme si jen dva příklady, tentokráte pro změnu dam. Paní Dana Němcová strávila šest měsíců ve vazbě a následně ji odsoudili k tříletému trestu za podvrácení republiky s podmíněným odkladem na pět let. Paní Eva Kantůrková pak dostala 11 měsíců za podvracení republiky natvrdo.

Perzekuce nekonformních probíhala také v oblasti kultury. Tak třeba skupina Plastic People of the Universe byla, kvůli svým, režimu nepříjemným textům, obviněna z výtržnictví a protistátní činnosti. Většina členů kapely byla sice po několika týdnech pobytu ve vazbě propuštěna, ale saxofonista Brabenec byl odsouzen k nepodmíněnému trestu osmi měsíců odnětí svobody, a manažer kapely Jirous odešel od soudu dokonce s osmnáctiměsíčním trestem. Těžké časy….

Ale teď se na to zkusme podívat z perspektivy Evropy. Té současné. Humanistické, liberálně demokratické Evropské unie: Například v takovém Španělsku právě probíhají masové protesty  proti rozsudku nad katalánskými politiky. Devět z obviněných, bývalých oficiálních, řádně zvolených členů místní, Katalánské vlády,  dostalo tresty vězení od devíti do 13 let za uspořádání referenda z roku 2017. Ano, čtěte správně, svobodně zvolení představitelé státu dostali před pár dny drakonické tresty za uspořádání veřejného, lidového hlasování! V demokracii. (zde).

Anebo zaostřeme na jednu z nejstarších demokracií světa, na zakládajícího člena EU, na Velkou Británii. Známý aktivista Tommy Robinson tu byl letos odsouzen ke třinácti měsícům ve vězení za tzv. „pohrdání soudem”. Které spočívalo ve vysílání videa od soudní budovy, a to i přes zákaz. Konal se tu totiž proces s členy pakistánského gangu, který po dlouhou dobu znásilňoval nezletilé Britky a mocní usoudili, že by pohled do tváří pachatelů mohl narušit vzájemnou mezietnickou lásku v multikulturní Británii. Odsouzenému Robinsonovi přitížilo, že už takový ohavný čin spáchal podruhé… Podobně, jako kdysi našemu Václavu Havlovi.

Dosti o soudech, teď přejděme ke srovnání „masakrů”. Toho mýtického, na Národní třídě, s těmi současnými a skutečnými. V jednou už zmíněném Španělsku, přesněji pak v Katalánsku, ošetřili jen za toto pondělí zdravotníci 131 lidí. Většina z nich byla zraněna lehce při potyčkách s policisty u barcelonského letiště, jeden ale zřejmě přišel o oko po zranění gumovým projektilem, jak informoval deník La Vanguardia.

Ještě brutálnější střety státní moci s občany probíhají už dlouhé měsíce ve Francii. Pro ilustraci: při jedné z demonstrací „žlutých vest” přišel o oko Jérôme Rodrigues, jeden z výrazných představitelů hnutí, (podle jeho právního zástupce jej zasáhl gumový projektil), při jiném byl jeden aktivista vážně zraněn na ruce a přišel o čtyři prsty. Podle francouzských médií způsobil zranění policejní granát, určený k rozhánění davu. (zde). Pěkný výčet těžkých zranění za pouhý jeden (desátý) den protestu sestavil deník Libération (zde). Ztráta oka, zlomenina lebeční kosti, kóma, ztráta pěti zubů…. Seznam obsahuje celkem 109 položek. Za 87 zraněními stály střely gumovými projektily, 15 lidí kvůli nim přišlo o oko.

Tak nějak může vypadat událost, která by se s přimhouřením oka dala nazvat masakr. Ovšem mohlo být i mnohem hůř. Jak uvedl Generál Bruno Le Ray  ve svém projevu v rozhlase na stanici France Info: „Vojáci budou mít právo zahájit palbu poté, co vydali varovné výstřely, pokud je ohrožen jejich život nebo život lidí, které chrání.” (zde). Armáda s „ostrými” proti protestujícím občanům… Tak to, naštěstí, v našem, minulém režimu, mysleme si o něm co chceme, od roku 1968 až do jeho konce nebylo.

Tyto řádky nejsou myšleny jako obhajoba předchozího režimu. To ne, rozhodně ne. Ale jako srovnání, kam jsme se to dostali. A jak se nám vybarvila ona vytoužená, úžasná  západní demokracie. Ke které se už dnes všude přidává povinný přílipek „liberální”.

Také vás napadá to přísloví: z bláta do louže?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 828,00 Kč
Vybráno 28.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 820 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (43 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
politicon.cz
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.