obchodzivnost
30.10.2020
Kategorie: Ekonomika

Malé podnikatele likvidujou, ale v supermarketech je to jak o pouti!

Sdílejte článek:

KARLA ŠIMONOVSKÁ-SLEZÁKOVÁ

Já jsem od určitého věku nekonfliktní a mírumilovný člověk, ale tahle situace mě vytáčí tak, že kromě covidu dostanu i žaludeční vředy!

Tuhle nemoc ,,roku 2020″ jsme prodělali nebo proděláme skoro všichni, to je celkem jasné a někteří o tom ani nebudou nevět, ale kolik nemocí se ke covidu ještě přidruží?

Kam se podíváš, tam je covid a v Lidlu je jarmark!!!

To je neuvěřitelné kolik lidí je v dnešní době v supermarketu na procházce. Celé rodinky se courají mezi regály, smějící se děti pobíhají kolem košů s oblečením a maminky si vybírají svetříky, botičky a jiné dárky pro své ratolesti. Taťkové postávají u regálu s alkoholem, aby doma ten home office vydrželi a důchodci se tlačí ve čtyři odpoledne u banánů, jelikož jsou za deset kaček. Nic proti nákupu levných věcí, taky jsem si dvě kila vzala, vždyť každý chce ušetřit, obzvlášť v téhle době, ale u té krabice si vybíralo asi pět lidí ten nejhezčí banán a hlavy měli na dva centimetry od sebe. Počkala jsem tedy, až se hlouček rozuteče k mandarinkám a sáhla rychle pro trs, protože za mnou už se na banány shlukovali další. Kličkovala jsem mezi uličkami jako bych hrála s někým na schovku. Přece jen mám z téhle prazvláštní nemoci respekt, takže se snažím dodržovat dvoumetrovou vzdálenost. To šlo ale jak v Lidlu, tak v Kauflandu dost těžko.

Ne, neobcházím supermarkety z dlouhé chvíle, chodím tam jako obchodní zástupce pracovně a nestačím se divit.

,,Pane řediteli, můžete mi prosím schválit další objednávku?” Zastavila jsem šéfa jednoho Kauflandu a ukázala mu poloprázdné regály s naším zbožím. Lidé mají v téhle době potřebu doplňovat energii a léčit pošramocené nervy dobrou čokoládou.

Odložila jsem si banány, mandarinky a salát do spodního regálu s naším zbožím a sepisovala objednávku.

,,Pojďte se podívat do skladu paní ,,Procházková” a rovnou to objednáme. To ovoce si klidně nechte na tu chvilku v regále, to vám nikdo nevezme.” Pobídl mě pan ředitel.

Když jsme se po pěti minutách vrátili ze skladu, v regále mi zůstal jen salát.

,,Musím zavolat skladníka, ať doveze další paletu banánů a mandarinek, asi to v úseku ovoce-zeleniny zase došlo,” smál se ředitel. Objednal i všechny naše čokoládové speciality. Prý mají teď ,,žně” na všechno. Na levné, na drahé, prostě předvánoční nákupy v plném proudu.

A malí podnikatelé chcípnou hlady!

Ano, supermarkety praskají ve švech, na jejich parkovištích jen těžko hledáte místo k zaparkování, okolo stojanů s vánočním zbožím je čím dál víc lidí a živnostníci, kteří mají malé krámky musí mít zavřeno?!? Vždyť do malých obchodů chodí lidé jednotlivě, s pěkně nasazenou rouškou a venku dodržují rozestupy. Přesně si to pamatuju z jara. V supermarketu jsou nacpaní u košů s oblečením, roušku na půl huby, protože tam je nikdo nekontroluje. Marně v tom hledám logiku. Když už tedy chceme snížit počty nakažených a likvidujeme drobné živnostníky, proč tedy nedáme do supermarketů počítadla, aby tam mohl jen určitý počet lidí. Nebo tu ochranku, co stříká na ruce u vchodu dezinfekci postavíme ke vstupu, dva vyjdou ven, dva dovnitř. Přesně takhle to fungovalo na jaře v Itálii a šlo to dobře. A proč můžou mít supermarkety vyložené oblečení, boty, drobný nábytek a jiné, u čehož lidé stojí nejdelší dobu ve skupinkách, když malé obchůdky musí mít zavřeno?

Tohle mě vytáčí tak, že mám zase po dvaceti letech žaludeční neurózu. Je mi tak strašně líto těch malých podnikatelů, kteří se dřou léta, ve dne v noci, aby mohli dělat práci která je baví a naplňuje, což je v životě strašně důležité a pak … zavřou na jaře, zavřou na podzim, zavřou na furt!

Někteří už jsou psychicky opravdu na dně, protože s těmi zákazy ze dne na den a s jejich prodlužováním do neurčita nevidí to ,,světlo na konci tunelu.” Přibývá lidí, kteří mají kvůli covidu zdravotní problémy, ať už s psychikou, dermatologické problémy nebo žaludeční jako já. Člověk se bojí jak o své zdraví a o zdraví svých blízkých, tak o práci. A ten strach i psychická vyčerpanost se musí někde projevit. Mnohokrát jsem četla, že spousta těch zákeřných nemocí je spojených se stresem. Kdoví, jak budou nacpané nemocnice, až skončí tohle covidové šílenství.

Já mám zatím ze stresu bolesti břicha, asi od žaludku. Je to prý dědičné. Mamka i táta měli žaludeční vředy. Kolem mých třiceti let mě ve stresových situacích bolelo břicho po každém jídle. Pak jsem odjela do Itálie. Středomořská kuchyně i mentalita tamních lidí dělá opravdové zázraky. Zmizela bolest břicha, i když jsem občas v nějakém stresu byla, dokonce zmizelo i akné, provázející mě od puberty. Zázrak jménem Itálie mi pomohl nejen od poďobaného obličeje a rozhašeného žaludku, ale ukázal mi i klidný a pohodový styl života, kterým žiju už čtyři roky i tady v Čechách.

Tenhle rok se mi ale obojí vrátilo a to nejsem podnikatel, kterému zavřeli už podruhé živnost! Jak je asi těm, kteří musí živit rodinu, platit hypotéky, nájmy, složenky a mají už podruhé v tomto roce zavřenou svoji prodejnu, restauraci, kadeřnictví atd. Kolik stresu, zloby a zoufalství se v jejich těle pere. Myslíte si, že tohle nebude mít žádné následky?

A jak dlouho to bude trvat, než budou moci zase otevřít? To je před Vánoci, na které se spoléhá s nejlepším výdělkem v roce a tím pádem možná i malou kompenzací za ušlé zisky na jaře, nechají zavřené? Tak jasně, politici mají peněz dost, ale asi nejen oni! Někteří lidé se totiž vůbec nesnaží o to, aby počet nakažených začal klesat a tím se znovu otevřelo vše zavřené. Nebojí se covidu jako na jaře a nejspíš je jim jedno, jestli se opatření rozvolní nebo ne, asi žádný krámek či restauraci nevlastní. Je to vidět jak ve městech, kde se roušky na ulicích moc nenosí, tak na výletních místech, která jsou přeplněná návštěvníky. Parkoviště plná aut, stezky plné lidí. Tak to vypadalo o víkendu okolo Blaníku. Proč raději nejdou na procházku kolem rybníka nebo do lesa, kde nemusí mít roušku, protože nikoho nepotkají? Stejně je rozhledna na Blaníku zavřená. Kdyby šli raději pod Blaník, mohli si odnést hřiby jak z pohádky o Mrazíkovi.

Moc si přeju, aby počty nakažených začaly klesat, aby lidé přestali umírat a život se vrátil do normálních kolejí. Nebezpečí se netýká jen seniorů a obézních lidí. A neznamená, že když je někdo obézní, měl špatný styl života – jak se píše v mnoha diskuzích. Lidé si neuvědomují, že kolikrát už ta obezita je pro člověka neštěstí, jako i zákeřná nemoc, kterou prošlo a prochází mnoho lidí. A co kardiaci? Mám kamaráda, který je mladý, ale od jara sedí doma, protože měl několik operací srdce, k tomu ještě nějaké oslabení imunity a opravdu ve svých pětatřiceti letech nechce umřít! Oni jsou riziková skupina – ti co jsou šťastni, že už nejméně jednou ve svém životě utekli ,,hrobníkovi z lopaty” a víte, jak jim teď musí být?

Pokusme se myslet taky na jiné, stejně tak, jako jsme na ně mysleli na jaře, když celý národ držel pospolu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 221,00 Kč
Vybráno 54.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 439 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
52 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.