1.10.2014
Kategorie: Ekonomika

Malé podnikání – odsouzené zajít na úbytě

Sdílejte článek:

JIŘÍ KOBZA 01|10|2014

Drobným a malým podnikáním se ať již jako hlavní nebo vedlejší obživou zabývají desetitisíce lidí, navzdory tomu, že se jedná o jeden z nejobtížnějších a často i nejhůř placených způsobů přežití. Jenže většině z nich prostě nic jiného nezbývá, v drtivé většině jsou to lidi nad 50, práci neseženou, odchod do starobního důchodu čím dál vzdálenější a s výhledem na dožití života v drtivé nouzi. Tak se pouštějí do drobného podnikání všeho druhu a nyní zjišťují, jak státní aparát dokázal drobné podnikání postavit téměř na okraj zákona.

 

 

Je pozoruhodné, jak tato koaliční vláda chce dát živnostníkům co proto – daně už jim od ledna zvýší a chystá i další opatření, jak jim práci ztížit. Je neuvěřitelné, jak jsou všichni ti, kteří tak horují za drakonické zpřísňování předpisů o podnikání, přesvědčení, že na těch králíkách, medu, vínu, korálcích atd. vydělávají drobní podnikatelé obrovské peníze a to se musí zastavit. A vůbec si neuvědomují i další fakt, že máme rekordní nezaměstnanost, více než 600 tisíc lidí je bez práce a snahou státu by tedy mělo být naopak to, aby lidem zjednodušil podmínky pro sebezaměstnání – když vláda není schopná vytvořit podmínky pro nová pracovní místa.

 

Jenže, kolik pak asi je zapotřebí vypěstovat a prodat mrkve, aby se nahradilo zašantročené půl miliardy z causy PROMOPRO? Kolik králíků je zapotřebí zamordovat aby se srovnala cena za jedno předražené letadlo CASA na cenu tržní, nikoliv tu, co zaplatilo ministerstvo obrany? Kolik vína by musel jedenkaždý občan vypít, aby to dalo na rozdíl ceny za jeden Pandur? Proč tedy musí drobní podnikatelé, kteří svojí činností nezatěžují státní sociální systém už jenom tím, že se snaží postarat se sami o sebe, být trnem v oku státní byrokracii?

 

 

Podnikatel je většinou na všechno sám, takže od vlastního oboru podnikání musí zvládat:

a) neustále se měnící účetní a daňové předpisy, vyplňovat veškerou daňovou administrativu, sledovat termíny, archivovat veškerou dokumentaci i korespondenci s úřady (finančák, sociálka, Vzp,….)

b) vyhýbat se úskalím neustále se měnícím pracovním zákonům, protože kdyby (nedej Bože) někoho zaměstnal na příležitostnou výpomoc na ústní dohodu (posekej mi trávu, dám ti králíka), dostává se do střetu se zákonem a minimální pokuta 250.000 kč. Takže s jazykem na vestě musí všechno zvládat sám a ti, kteří by si mohli přivydělat, se na to mohou tak dívat.

c) začít šetřit na registrační kasu, protože úředníci ministerstva financí jsou přesvědčení, že mrkví se vyléčí ztráty státního rozpočtu.

d) sledovat a dodržovat všechny hygienické předpisy, směrnice, vyhlášky, v podstatě být právníkem, účetním, řidičem,skladníkem, ředitelem, mluvčím, prodejcem vše v jedné osobě, zhruba 14 hodin denně pravidelné pracovní doby.

e) a po tom všem, až už nebude opravdu moct, jej čeká neradostná vyhlídka na chudičký důchod

 

Ono je opravdu lepší nechat se někde zaměstnat a trávit čas vymýšlením nových byť sebepitomějších předpisů, než se starat o sebe sám. Takže vážená vládo, nevím, co jsme vám udělali, ale ještě máte (trochu) čas se vzpamatovat a pochopit, že občan, který od systému nic nechce a nebere, je pro stát užitečnější než úředník (ministr) který si se svým souhlasem nechá ukrást půl miliardy.

 

Chápu, že drobný podnikatel je nejsnadnější terč úřednické zvůle, nemá kolem sebe tým právníků a auditorů, nemůže si dovolit většinu času promrhat zbytečným vysedáváním po úřadech a tak je velmi snadné se po něm vozit. Je to ale nečestné a nesportovní jak by řekl Mirek Dušín a já k tomu dodávám, že to celé je jenom další důkaz, jak naše vlády totálně nezvládají ani základní pochopení, jak funguje ekonomika státu z pozice občana. Ono to možná z oken parlamentního bufetu není vidět ani kdyby se chtěli podívat.

 

ZDROJ: Mgr. Jiří Kobza

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 606,00 Kč
Vybráno 27.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 11 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.