HAIGASOFIA
13.7.2020
Kategorie: Historie

Make Constantinople Great Again!

Sdílejte článek:

HERAKLEIOS STALKER 

Tak jako Donald Trump mění Ameriku v to, aby byla opět veliká, měli bychom my zapracovat na tom, aby Istanbul byl opět Konstantinopol…

 .
Zejména ve světle posledních událostí týkajících se jednoho z největších křesťanských chrámů a svatostánků světa, Hagia Sofia, chrám Boží moudrosti. Osmanský nejvyšší soud rozhodl ve sporu o to, zda je možné Hagiu Sofiu, která byla od roku 1935 muzeem, změnit na mešitu. Mešitou byla od roku 1453, kdy padla Východořímská říše a Mehmed II. Dobyvatel obsadil Konstantinopol. Mehmed II. vzal Hagiu Sofiu do svého osobního vlastnictví a přeměnil jí na mešitu. Ještě předtím nechal tři dny drancovat město svými vojáky, a ani Hagia Sofia, symbol pravoslavného křesťanství, se drancování nevyhnula. Po pádu Osmanské říše a nástupu sekulární vlády Ataturka, byla mešita zrušena a Hagia Sofia sekularizována a změněna na muzeum.

 .
Počátek Hagie Sofie se datuje do roku 360, kdy císař Constantius II. na tomto místě otevřel kostel. Druhý kostel byl otevřen za vlády císaře Theodosia II., ale budova původních kostelů lehla popelem při nepokojích v roce 532. V únoru 532, císař Justinián I., nařídil vybudovat úplně nový svatostánek, větší, majestátnější, založený na kombinaci náboženství, důsledného vlivu matematiky a geometrie, pod dohledem velkých architektů. Bazilika chrámu Boží moudrosti byla otevřena v prosinci 537, za přítomnosti císaře Justiniána I. Velikého. Od té doby byl chrám sídlem pravoslavného patriarchy, konala se tam korunovace císařů a bazilika poskytovala ochranu pronásledovaným. Chrám byl několikrát poničen ikonoklastickými nepokoji (ne, nepodobnými těm, které dnes vidíme na Západě), zemětřeseními a požáry, ale vždy byl obnoven. V 10. století, za vlády císaře Basila II. Bulharobijce, byl rozšířen po velké rekonstrukci, která byla provedena v důsledku rozsáhlého zemětřesení. Při Čtvrté křížové výpravě v roce 1204 byla vydrancována křižáky, zpustošena a přeměněna na katolickou katedrálu. V roce 1261 byla Konstantinopol osvobozena od křižáků a roku 1317 byla Hagia Sofia opět rozšířena, tentokrát císařem Andronikem II. Palaiologem. Chrámem zůstala, až do roku 1453, kdy bylo město bráněno císařem Konstantinem XI. proti sultánu Mehmedovi II.
 .
Město, ale padlo a tím zanikla Východořímská říše a nastoupila éra Osmanského impéria. V dalších stoletích se stala mešitou, byla přestavována, doplněna o islámské vzory, rozšířena o čtveřici minaretů, které se staly její dominantou. Za zmínku stojí, že Hagia Sofia byla dobyta v době, kdy probíhal jeden z pravoslavných rituálů, který tak byl přerušen, a byl dokončen, až v roce 1919, pod dohledem řeckého vojenského kněze. Roku 1935 se pak Hagia Sofia stala muzeem a završením procesu sekularizace a demokratizace Turecka.
 .
Od doby, kdy sultán Erdogan I. přetváří Turecko v novou Osmanskou říši, sílí i snahy o přetvoření Hagii Sofie do mešity. Vyzývá k tomu od roku 2018 a sklízí kritiku Řecka i mezinárodních organizací. Snahy se zintenzivnily a případ se dostal před turecké soudy, které nakonec rozhodli otřesným způsobem, a to tak, že umožní zřízení nové osmanské mešity uvnitř křesťanského chrámu. Osmanští vládci se zaklínají tím, že ochrání křesťanské ikony, ale v dnešní době není nikde nic jisté, a Osmanské říši teprve ne. Toto je symbolické završení obnovy Osmanské říše.
 .
Proto bychom měli pozvednout heslo „Make Constantinople Great Again!“

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč

Celkem za měsíc: 17 111,00 Kč
Vybráno 48.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 847 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,37 out of 5)
Loading...
politicon.cz
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.