21.5.2013
Kategorie: Kultura a tipy

Mají majitelé iPhonů a iPadů financovat zábavu filmařů? NE!

Sdílejte článek:

STANISLAV JANSKÝ 21/05/2013

Ve Francii socialistická vláda a president připravují ke schválení pozoruhodný zákon. Všichni noví majitelé smartphonů , ipadu atd by měli v budoucnu platit zvláštní daň na podporu „francouzské kultury a její výjimečnosti“. Ne, to není žert…ale vážně míněná nová daň tentokrát ve jménu „kultury“.

 

 

Evropské umění je díky štědrým dotacím vyloženě průměrné, nebo podprůměrné.

Když není nějaká lidská komerční činnost vystavená působení otevřené konkurenci, tak postupem času začne upadat její kvalita. To je prostý fakt ověřený v mnoha oborech lidské činnosti. Nejinak je tomu i v umění. Třeba takové filmové umění. Za posledních několik desetiletí vychrlili evropští filmaři obrovské množství filmů a skoro všechny nesly následující pečeť. NATOČENO s dotacemi/z veřejných peněz, grantů EU atd. Utratily se miliony a výsledek je žalostný. Jen velmi málo těchto filmů bylo kvalitních a tedy komerčně úspěšných. Málokdy se našel dostatek diváků ochotných zaplatit za vstupenku vlastní peníze. Lze bez nadsázky konstatovat, že politika kulturních dotací podporuje hlavně ty průměrní a podprůměrné, kteří ovládají především lobbing a navazování účelových známostí s těmi, co ony peníze rozdělují.

Proč je Hollywood úspěšný a francouzské filmy ne!?

Americká studia jsou prostě business a musí při volbě témat uvažovat, zda se najde dostatek diváků, kterým se film bude líbit. Točí tedy pro diváky a mají také lepší marketing. Evropský tvůrce s dotací tuhle starost nemá. On prostě točí sám pro sebe a své kamarády. Eufemisticky se tomu říká, že se potřebuje „vyslovit k tématu“.

Proto je také evropské filmové umění tak odtrženo od diváckého zájmu. V nadsázce by se dalo říci. Pokud není v evropském filmu hlavní postavou nějaký trpící (a společností, rodinou nepochopený) homosexuál, transvestit, přistěhovalec apod. tak se zdá, že to snad nemůže být pro evropské filmaře zajímavé téma. Výsledkem jsou pouze průměrná a většinu podprůměrná díla, která nesnesou srovnání se světovou špičkou.

Tak vznikají stovky filmů, které se po krátkém pobytu v distribuci (často vynuceno legislativou jako např. ve Francii) stáhnou pro naprostý divácký nezájem.

Proč mají mít filmaři výhody a golfisté ne?

Již slyším ten povyk z „uměleckých kruhů“. Stát musí podporovat domácí kulturu!!! Opravdu musí? Není to jen docela obyčejná lidská snaha přilepšit si? Není to jenom touha mít přístup k penězům, které pak mohou použít bez jakékoliv kontroly na cokoliv….? Nepovedlo se? Nevadí, dejte mi další… Filmaře baví točit filmy, mě třeba zase hrát golf… ale po nikom nechci, aby mi to platil.. Tak proč oni chtějí platit jejich hobby po nás ostatních?

Proč to mají majitelé smartphonů a ipadů platit? Kdo bude příště?

Je to jen další typicky socialistická hra na nejnižší pudy. Umělecká lobby ve Francii se prostě rozhodla vysát z daňového poplatníka další peníze a halí to do hávu „podpory místní kultury“. Vše totiž jako obvykle zaplatí spotřebitel, který si smartphone koupí… Dnes jsou to smartphony, kdo to bude zítra?

 

 

V ČR by se to mohlo stát také.

Možná si řeknete. No jo, bláznivá Francie…ale uvědomte si, že u nás se již léta děje něco velmi podobného. Například při koupi kopírky/tiskárny (třeba do firmy) musíte zaplatit poplatek svazu autorů. Prý by jste mohli kopírovat jejich díla. Co na tom, že si ve firmě kopírujete maximálně tak faktury a doma tisknete dopisy Vaší milé a knihy žádné nečtete… platit musíte stejně! Dalším podobným příkladem jsou veřejno-právní média a jejich systém financování. Platit koncesionářské poplatky CT a CRo musí každý, kdo má odpovídající přijímač, bez ohledu, zda uvedená média někdy sleduje.

Řekněme NE všem grantovým a dotačním příživníkům a chytrákům a žádejme nízké daně a malý stát! Opakuji bez nesmyslných grantů, dotací podpor atd budou naše veřejné finance rychle ozdraveny a ekonomika bude prosperovat. Za rok budou volby, myslete na to…..

Když dojde ke snížení daní, tak jednotlivci a rodiny budou mít více peněz. Někdo třeba pak bude chtít podporovat filmové umění, malíře, někdo ochranu přírody, někdo to prostě projí a propije… a tak to bude správně!

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 20 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.