pruzkummineni
10.4.2021
Kategorie: Společnost

Mainstreamová manipulace s průzkumy veřejného mínění

Sdílejte článek:

PETR ŠTĚPÁNEK

stepanekPonechme pro tentokrát stranou, jak přesné, či nepřesné jsou průzkumy volebních preferencí. Ponechme stranou i to, že průzkumy někdy někomu záměrně „přisypávájí“, a to s jasným poselstvím, aby voliče motivovaly přidat se na vítěznou stranu, to totiž lidé rádi dělají, nebo naopak někoho záměrně „podstřelují“, přičemž tahle motivace je také jasná, tyhle nevolte, nemají šanci, do sněmovny se nedostanou, bude to vyhozený hlas.


Takže ponechme tentokrát stranou samotná čísla, ale podívejme se na jejich prezentaci a interpretaci. Tam se totiž také otevírá úžasný prostor pro nejrůznější manipulace. To se už ale od průzkumnických agentur musíme přesunout do médií. Na prvním obrázku jsou čísla z posledního průzkumu agentury Ipsos, jak je prezentuje Česká televize.

Účelové spřeženectví ultralevicových Pirátů se Starosty stejně tak jako koalici krajního středu Spolu (ODS, KSU-ČSL a TOP09) graf respektuje, ohlášené spojenectví pravicových stran (Trikolóra, Svobodní a Soukromníci) nikoli. A to přesto, že Trikolóra na všechny adresy poslala výzvu, aby nebyla prezentovaná samostatně. Kdyby se totiž jejich čísla sčítala, graf by hnedle vypadal jinak. Trikolóra a spol. by na obrázku rázem přeskákala některé parlamentní strany (ČSSD, KSČM) a posunula by se mezi subjekty, které překračují pětiprocentní uzavírací limit. Zkrátka opticky by to vypadalo úplně jinak a také poselství by bylo jasné: Hlasy pro pravici nepropadnou!

171527387_10226110083279730_6586535239937548143_n 172239880_10226110083319731_42900456002669734_n

V některých redakcích ale jdou ještě dál. Druhý obrázek je ze stránek Aktuálně.cz. Tam Trikolóru a spol. z výsledků ušmikli úplně. To by tak hrálo, aby se čtenář dozvěděl, že jeho hlas pro pravici nepropadne.

Stejné je to s interpretací výsledků. Autorem textu převzatého různými redakcemi k průzkumu agentury Ipsos je ČTK. Skoro se mi chce napsat veřejnoprávní ČTK. I zde je vše při starém. O Trikolóře či spojenectví pravicových stran ani slovo, ani slovo o tom, že Trikolóra a spol. je nad pěti procenty, ani slovo o tom, že hlasy pro pravici nepropadnou.

Suma sumárum. Přestože čísla, a zvláště pak ta poctivě interpretovaná, jsou jasná, řada médií a Česká televize na prvním místě nadále Trikolóru záměrně prezentují jako nějakého outsidera a podle toho také vypadá frekvence výskytu jejích představitelů na televizní obrazovce. Zatímco politici z jiných stran, jejichž preference jsou obdobné a také se pohybují mírně nad či dokonce pod hranicí pěti procent (ČSSD, KSČM, TOP09, KDU-ČSL, STAN), z obrazovky prakticky neslezou, pravicové politiky z Trikolóry v České televizi nespatříte, jak je rok dlouhý.

A propos. Jaké že to dle zákona o České televizi má být vysílání veřejnoprávní televize? Jojo, pamatujete si to správně. Vyvážené, objektivní a všestranné, zkrátka pluralitní. Prostě padni komu padni. Co myslíte, plní Česká televize, kterou si všichni platíme, tohle zadání?

  • Petr Štěpánek, fb
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 700,00 Kč
Vybráno 33.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 305 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (40 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)