orban2
12.9.2018
Kategorie: Politika

Maďarsko by dnes nebylo přijato do EU!

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Zpravodajství na ČT se v pořadu Události nevyhnulo informování o kontroverzi, kterou vzbudilo vystoupení Viktora Orbána před poslanci Evropského parlamentu. Některé výroky europoslanců byly „perlami“.

Vřavu kolem Maďarska vyvolala zpráva europoslankyně Judith Sargentiniové. Parlament zaujme postoj ke kritické zprávě o Maďarsku od europoslankyně, která zastupuje nizozemské Zelené. Zprávu již v červnu schválil Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. „Fakta nelžou. Nemohu dojít k jinému závěru než je ten, že (v Maďarsku) existuje riziko vážného a systematického porušování evropských hodnot, které všichni sdílíme,“ citoval Sargentiniovou server listu The Guardian.

Jednání Evropského parlamentu o Maďarsku se pak neslo v duchu těžké rozepře mezi autorkou zprávy, podporované frakcí socialistů, a Viktorem Orbánem, premiérem Maďarska.

Autorka kritické zprávy o situaci v Maďarsku Judith Sargentiniová hned na úvod zdůraznila, že Orbánova vláda umlčela opoziční média, zbavuje další generace možnosti kriticky přemýšlet a brání nevládním organizacím sloužit lidem na okraji společnosti, zatímco jednotlivci se obohacují na účet peněz od poplatníků z Evropské unie. „Nastal čas na zásadní rozhodnutí. Dovolíme (maďarské) vládě porušovat hodnoty, na nichž je EU založena?“ zdůraznila závěrem.

Viktor Orbán se hájil mimo jiné i takto:

„Odsoudíte Maďarsko, které je už tisíc let součástí křesťanské Evropy a i svou krví bojovalo za svobodu a demokracii,“ prohlásil. „Chcete většinou hlasů rozhodovat, co je pro Maďary správné. Víte lépe než Maďar, co chce Maďar?“ uštěpačně se ptal Orbán, jehož strana v dubnu vyhrála třetí volbyza sebou, a to jasnou většinou.

Zpravodajství ČT pak ukázalo jednoho z řečníků, který před poslanci europarlamentu prohlásil, že v situaci, ve které se Maďarsko právě teď nachází, by nebylo vůbec možné přijmout tento stát do EU. To je velmi dvojsečné tvrzení. Mnoho lidí z přijatých států střední a východní Evropy do EU by podle této logiky zase zdaleka nebylo tak nadšené ze vstupu jejich zemí do EU, kdyby tušili, co se s EU stane během světové finanční a ekonomické krize a posléze během migrační krize vrcholící v roce 2015 příchodem více než jednoho milionů migrantů zejména na území Německa a Švédska.

A existuje ještě jeden pohled na současnou EU, a to optikou situace v Katalánsku, které usiluje o odtržení od Španělska. Zatímco Polsko a Maďarsko jsou kritizovány za omezování demokracie a z toho, že „málo uplatňují evropské hodnoty“ a ve vztahu k migrantům se nechovají křesťansky, Španělsko brání vzniku samostatného Katalánska a pořádá s představiteli Katalánska procesy a vydává na ně evropské zatykače. Jen toto srovnání jasně demonstruje, že se EU neštěpí podle „evropských hodnot“, ale podle někdejší linie železné opony mezi východní a západní Evropou. Jinými slovy, jak to, že europoslankyně za zelené nenapíše podobnou negativní zprávu o situaci ve Španělsku a proč socialistická frakce nepožaduje radikální odsouzení Španělska za to, že nerespektuje přání katalánského lidu na samostatnost? Protože ve Španělsku dnes vládne socialistická vláda, která v otázce migrace „nedělá problémy Bruselu“, maximálně tak sama sobě. Ovšem ani socialistický premiér nechce o referendu o nezávislosti Katalánska ani slyšet.

„Mudrování“ europoslanců o tom, že by dnes Maďarsko nebylo přijato do EU, bychom tak mohli doplnit například názorem, že je otázkou, zda by například lidé v Česku tak výrazně hlasovali pro vstup do EU, kdyby tušili, kam se EU vydá po Lisabonské smlouvě, jak bude řešit řeckou dluhovou krizi (vlastně nijak) a jak (ne)zareaguje na ilegální migraci. Naprosto zcestné je pak vystoupení řeckého premiéra s tím, že by se EU měla vrátit k solidaritě, když právě Řecko zinkasovalo stovky miliard eur za svou „záchranu“ a v tom samém roce se přes Řecko převalilo přes milion migrantů a jejich příliv vlastně „zatrhlo“ až Maďarsko postavením plotu.

Krize EU pokračuje a bude pokračovat, pokud ještě více neposílí protimigrační a protiunijní strany ve státech západní Evropy a donutí tak tyto státy ke změně kurzu. Něco se již děje v tomto smyslu v Německu, ale je to stále ještě nedostatečné k tomu, aby bylo skoncováno s bruselskou politikou „záchrany světa a planety“, díky níž se dnes státy EU dohadují i tam, kde by toho nebylo zapotřebí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 136,00 Kč
Vybráno 6.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 57 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.