policiefrancie
17.2.2019
Kategorie: Společnost

Macronův „pendrekový zákon“ aneb hlavně se udržet u koryt

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

S pojmem pendrekový zákon jsem se poprvé setkal v roce 1989. V době Palachova týdne se lidé začali nepovoleně shromažďovat v ulicích bez ohledu na sankce a tresty ze strany komunistického režimu a snažili se svobodně vyjádřit svůj názor.

My, co jsme se těchto shromáždění účastnili, jsme se nestačili divit, jaké brutality jsou komunisti schopni proti těm, kteří se nechtěli zdravit „čest práci soudruhu“ a doufali, že se Sovětským svazem to nebude na věčné časy. Protože režim viděl, že už pouhé mlácení lidí není dostatečně efektivní, rozhodl se přitvrdit i v sankcích. A tak Federální shromáždění, tedy „komunistický parlament“, přijal v únoru 1989 zákonné opatření, kterým se zpřísňovaly tresty za přečiny proti veřejnému pořádku a přitvrdil tak původní „pendrekový zákon“ z roku 1969.

Když jsem si přečetl, že Francouzi schválili zákon proti výtržníkům a úřady mohou zakázat účast na demonstraci, první myšlenka, která mě napadla, byl právě komunistický pendrekový zákon. Návrh francouzského zákona je reakcí na protesty hnutí takzvaných žlutých vest. Příznivci tohoto hnutí se od poloviny listopadu loňského roku pravidelně scházejí každou sobotu, aby vyjádřili nespokojenost s vládou a reformní politikou prezidenta Emmanuela Macrona. Macron a jeho vláda se zřejmě inspirovali Gustávem  Husákem a jeho pohůnky na ÚV KSČ.

Historie se opakuje. Opět se lidé bouří proti vládě, která proti nim nasazuje policii s vodními děly, obušky a gumovými projektily. A když to nepomůže, změníme zákony, abychom lidem zamezili vyjádřit jejich odpor proti vládnoucím politikům. Co na tom, že zákon omezí základní svobody včetně svobody shromažďování. Hlavně když se udržíme u moci a koryt.

V roce 1989 komunistům zpřísnění „pendrekového zákona“ nepomohlo a po pár měsících odešli na pohřebiště dějin. (Alespoň jsme si to v roce 1989 mysleli.) Můžeme jenom doufat, že stejný osud potká i Macrona a jeho vládu. Zmizí v propadlišti dějin, a pokud nepotká svého Babiše, který mu hodí laso, tak tam i zůstane.

Autor: Lumír Němec

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 738,00 Kč
Vybráno 19.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 065 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.