macron1018
26.1.2019
Kategorie: Společnost

Macronův milostný dopis občanům

Sdílejte článek:

BENJAMIN KURAS

Zveřejněn byl nejprve na prezidentském serveru 13. ledna, pak převzat médii a nakonec rozeslán na adresy občanů poštou. Na státní útraty, odhadované na 5 až 7 milionů eur. Jeho na povrchu podbízivý, ale ve skutečnosti povýšenecký tón prozrazuje (jak si zavtipkoval moderátor rozhlasu France Inter), že jej určitě chtěl nadepsat „connards“ (kreténi), ale nakonec se kousnul do rtu a oslovil je „milé Francouzky a milí Francouzi“. Dopis je 2340 slov dlouhý, takže plný politických klišé a společenských blábolů. Není divu, že si z něj kdekdo utahuje. Francie už dlouho nezažila tolik politické srandy.

Začíná výzvou „připomínat si v této době otázek a nejistot, pocitu nespravedlnosti a naléhavé potřeby silnější solidarity, kdo jsme, neboť Francie není země jako jiné“. Ujišťuje, že „u nás, kdo pracuje, financuje důchodce. U nás velký počet občanů platí daně z příjmu, což redukuje nerovnosti. U nás vzdělání, zdravotnictví, bezpečnost, justice jsou dostupné zcela nezávisle na situaci a bohatství. Životní nehody, jako nezaměstnanost, jsou překonatelné díky úsilí, na němž se všichni podílíme.“

(Čím vlastně se tedy Francie liší od ostatních evropských zemí, které mají totéž?) Inu „je ze všech národů jedním z nejbratrštějších, nejrovnostářštějších a také nejsvobodnějších, neboť každý má chráněna svá práva a svobodu názorů, svědomí, víry a filosofie“.

Následuje kýčovitá „óda na Francii“, jak to nazval jeden satirik. Taková a onaká historie, taková a onaká práva, podíl na osudu druhých a na volbě těch, kdo mají zemi vést, vytvářet zákony a konat veliká rozhodnutí, bla, bla. Jak může člověk nebýt hrdý, že je Francouz? Ale jo, tak dobře, chápu, někteří z vás jsou naštvaní kvůli vysokým daním a vzdáleným veřejným službám. Tuto netrpělivost sdílím, bla. Měli bychom se mít líp, bla, bla.

Jenomže duch velkého neklidu se šíří Evropou a světem, na nějž musíme odpovědět jasnými idejemi, bla. Pod jednou podmínkou: žádné násilí. A hlavně: žádný nátlak a urážky namířené na osoby lidem zvolené, a žádné obviňování médií, institucí a funkcionářů. (Takže hezky tichoučko, pokorně, zase z ulic domů a šuš, Frantíci drzí rozežraní, nikdy jste se neměli líp.) Pak společně blababla do velkých otázek naší budoucnosti, aby naděje vítězila nad strachem, bla, bla.

Proto zahajuji velkou národní debatu. Vaše místní radnice jsou vám otevřeny jako zprostředkovatelé vyjádření vůle lidu, nebojácného cokoli říct, bla. Žádné otázky zakázány. A možná tím zjistíme, co jsou naše většinové preference, bla.

Nezapomínám, k jakému projektu jsem byl zvolen, bla, bla, bla, následuje óda na Macrona, který myslí. Boj proti nezaměstnanosti, podpora podnikatelství, prostředky k rozvoji, povzbuzení sebedůvěry, bla, redukce nerovností, bla, projekt nových způsobů představit si budoucnost, nových idejí, bla, bla, zúčastněte se ve velkých počtech. A my, vláda, nabízíme čtyři grandiózní témata. Fiskalita a veřejné výdaje. Organizace státu a jeho služeb. Ekologická transformace. Demokracie a občanství. Otázky jsou už vytištěny, odpovědi na vás.

Daně jsou u srdce naší národní solidarity, neboť (objev, na který nikdo dosud nepřišel) z těch se platí profesoři, hasiči, policisté, bla, bla, úředníci, naše kultura a věda, nemocnice, bla. Ale jsou-li příliš vysoké, ubírají na podnikavosti (nový objev). Takže kde byste chtěli ušetřit? Jak chcete veřejné služby nahradit? Jak je teda chcete financovat? Jak chcete organizovat náš sociální pakt a definovat priority (vy blbečci francouzští)?

Ta organizace státu a veřejných služeb něco stojí, ale neobejdeme se bez nich, ony udržují naši sociální soudržnost, bla. Takže: Máme jich moc? Máme decentralizovat a přiblížit rozhodování občanům? Na jaké úrovni a kterých služeb? Máme mnoho byrokratů? Jak zlepšit jejich fungování? No tak, co teda navrhujete (vy chytrolíni)?

Transformace ekologická, esenciální pro naši budoucnost, tam se já osobně angažuji, bla, na konzervaci, biodiverzitu, oteplování, znečišťování, atd, bla. Nikdo nenamítá, že musíme jednat rychle, čím pomaleji, tím bolestivěji, bla, bla, masivně investovat, bla. Pro všechny Francouze společně, potřebuje to solidaritu, bla. Takže jak to chcete financovat? Z daní přece, že? A jaké priority? Jak řešit výměnu starého topení a starého auta? Co je finančně nejúspornější? Jak chcete transformaci urychlit nejjednodušeji a nejlevněji?

Období, jímž procházíme, nám dává signál, že musíme posílit demokracii, bla, a občanskou odpovědnost, bla,bla. Být občanem znamená přispívat bla k rozhodování o budoucnosti blabla volbou zástupců lokálních, státních a evropských, bla, bla, bla, na tom přece stojí naše republika, bla. Jak tedy vylepšit? Uznat prázdné lístky? Udělat volbu povinnou? Proporční nebo reprezentativní? V jakém poměru? Omezit počet zastupitelů? Redefinovat úlohy jednotlivých institucí? Jak?

No máte pravdu, velká demokracie jako Francie musí víc naslouchat hlasu občanů, bla, bla, takže jak? Zachtělo se vám víc participovat na demokracii? Dát pravomoci i nezvoleným? Častější referenda? Občanství, to znamená žít pospolu, přece, bla.

Další óda na Francii. Její osvědčené schopnosti integrovat persekvované a přivandrovalé. Díky zavedenému systému sekularity, který je synonymem svobody, bla, umožňujícím integraci každému, bla, bla, bla.

Další otázky a otázky. A nikde omluva a přiznání, že by vláda, a chraňpánbůh prezident sám, byli příčinou toho lidového vzteku, jemuž fandí 70 % národa. Odpovědi do 15. března, prosím.

A čtěte si laskavě mezi řádky:

Jestli se mezitím neuklidníte (vy drzá lůzo) a jestli z vašich odpovědí nevzejde něco, co by se dobře placená vláda od vás (mizerů) bezplatně mohla dovědět, budeme vás dál mlátit pendreky, však už je vás zraněných přes dva tisíce (vy magoři) a policajtům dáme na vás ostré náboje. A abyste si nemysleli, že ten bordel, který v ulicích páchají jen nějací provokatéři, není vaše odpovědnost, pozatýkáme kdekoho, kdo s ním projevuje souhlas už tím, že si obléká žlutou vestu.

Se soudružským pozdravem liberté, égalité, fraternité.

 

 

Autor: Benjamin Kuras

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 13 261,00 Kč
Vybráno 37.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 650 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.