tv
13.3.2017
Kategorie: Společnost

Má televize uši?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

ZBYNĚK FIALA

Wikileaks zveřejnily další balík tajných dokumentů CIA o bezbřehých možnostech odposlouchávání skoro všeho. Pravděpodobný vnitřní zdroj pochopitelně neznáme, ale okamžitě vyskočili experti, kteří tvrdí, že to vynesli Rusové. Ale že by přihodili i dokumenty o tom, jak CIA dokáže ruské hackery napodobit?

Před chytrými televizemi sedí naivní diváci, kteří netuší, že tento přístroj má nastražené uši, dokonce i když ji (zdánlivě) vypnou. To je jedna z důležitých zpráv, kterou vynesl z CIA neznámý krtek. Z dokumentů, které vyvěsil na Wikileaks, je také zřejmé, že CIA studovala techniky zahraničních hackerů, aby se mohla za ně třeba ty ruské vydávat.

Nejnovější porce odhalení na stránkách Wikileaks s označením Pokladnice 7, rok nula, ohromí i sečtělé. Je to zároveň jakási “vystavka uspěchů” transatlantické spolupráce. V CIA a MI5 dali hlavy dohromady a na světě je praktický nástroj pro odposlouchávání zašifrovaných mobilních hovorů tím, že je hacknu v mobilu ještě před šifrováním. A pak, že to nejde.

Zejména MI5 to pak byla, kdo se nejvíce zasloužil o schopnost chytrých televizí odposlouchávat rozhovory, tvrdí Wikileaks. Děje se to prostřednictvím čidla pro hlasové ovládání přístroje a to i po zdánlivém vypnutí přístroje. Podle stejného zdroje, CIA zase našla praktické využití pro stále chytřejší auta. Dokáže nad nimi převzít kontrolu na dálku a případně je nasměrovat k úspěšné havárii.

Pokladnice 7 je dokonalou přehlídkou technik šmírování, kterými tyto tajné služby disponují. Obrovský balík 8 761 diskreditujících dokumentů musel někdo vynést zevnitř, na prosté hacknutí je toho moc. A tak se dozvídáme, že sebelépe zabezpečené mobily nebo počítače, a dokonce i ty televizní bedny, mohou udělat z domácnosti bez vašeho vědomí rozhlasové studio, a to v přímém přenosu.

V dokumentech o tajných operacích zmíněných služeb se mluví také o teninkém televizním přístroji Samsung, jaký mám doma taky. Jenže mně nedostanou, já si obvykle pouštím zprávy bez zvuku (jen tak se dají vydržet) a k tomu z rádia staré pecky z 60. a 70. let. Pokud něco řeknu, pak jen: “Mámo, pojď se podívat, to je pěkná blbost!” Na tom se přece nedá nic stavět. A když to vypnu, mlčím a čtu si. Jenže Wikileaks slibují zveřejnění další dávky ze stejného zdroje, a abych se teď bál, že vypnutá televize nejen poslouchá, ale dokonce i kouká!

O mně nejde. Ale třeba americký prezident Donald Trump pozoruje spoustu televizí celý den. Co asi říká ve chvílích, kdy myslí, že je v soukromí? Když si stěžoval, že jej jeho předchůdce Barack Obama odposlouchával, byl zesměšňován. Samozřejmě, nikoliv sám, na to jsou lidi. Ale po odhaleních Wikileaks je těžší dokázat, že ne, když ano se nabízí samo.

Bývalý ředitel Národního bezpečnostního úřadu generál Michael Hayden, který má všechny služby na povel, tvrdí, že prezident nic takového nařídit nemůže, od roku 1973 to má v pravomoci jen federální soud. Musí se mu dokázat nezbytnost odposlouchání, protože jde o agenta cizí mocnosti nebo o jasnou kriminální aktivitu. “Ale když je to potřeba, je dobře, že to máme,” řekl generál. “Vždyť nám na to dáváte 53 miliard dolarů ročně!”

Je tedy jasné, že nikdo (kdo si to nezaslouží, samozřejmě) se nemusí bát. Není pravda, že by CIA všechny odposlouchávala (samozřejmě s výjimkou situace, kdy je to nezbytné). Ale který prevít to vynesl ven?

Otázky se ujala FBI. Dokonce už se podle Mail Online rozběhla obrovská pátrací akce. Kdo to ukrad a předal Wikileaks? Chytit se není čeho. New York Times však neomylně sáhly po názoru, že “to mohl být cizí stát, nejpravděpodobněji Rusko”. Řekl jim to James Lewis, expert na kybernetickou bezpečnost ve washingtonském Centru pro mezinárodní a bezpečnostní studia. Expert soudí podle toho, že takhle se to dělalo už před volbami, aspoň podle závěrů Národní bezpečnostní agentury.

New York Times vypočítávají, jaký vějíř špehovacích nástrojů je možné podle prozrazených dokumentů. Samozřejmě, že lze napíchnout Skype, WhatsApp, wi-fi, dokumenty v pdf, a dokonce i komerční antivir, od kterého jste bláhově očekávali, že vás ochrání. Vtipné názvy aplikací usnadňují výběr. Třeba když k vám připluje po internetu Zásahová jednotka, tak vám spolehlivě shodí počítač. Jak se to dělá, to Wikileaks začernili, aby se to nešířilo. Největší razanci má zpráva, že odposlouchávat lze dokonce i smartphony Apple. A ty s Androidem pochopitelně taky. Šifrování lze obejít, když hovor vytáhneme ještě před šifrou na vstupu nebo až po odšifrování na výstupu.

V dokumentech najdeme i seznamy softwarových nástrojů, kterými se vytvářejí červi nebo jiný škodlivý kód. Zajímavý je nástroj Ghidra, který má umožnit rozebrání a nové sestavení napadeného prostředí (reverse engineering), abychom si je nenápadně přizpůsobili. Nejzajímavější jsou svědectví o tom, jak byly studovány různé národní školy hackování, včetně samozřejmě ruské, aby je bylo možné případně napodobit (když se chci nepozorovaně vmísit).

Ben Wizner, ředitel projektu na ochranu soukromí v Americké unii pro občanská práva, poukazuje na to, že zveřejněné dokumenty naznačují ještě jedno znepokojivé zjištění. K hackování potřebujete díru v zajištění přístroje. Co chvíli se nějaká najde, a pak jsou k zalepení vysílány nejrůznější aktualizace (které obvykle vnímáme jako žrouty času a výkonu přístroje).

Zalepovány však nejsou všechny díry. Vlády dokázaly výrobce přesvědčit, aby tam některé nechali. “Jenže tyto díry nebyly využívány jen bezpečnostními službami, ale také hackery a cizími vládami po celém světě,” vysvětluje Wizner.

Kdo jinému jámu…

ZDROJ: Zbyněk Fiala

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Šárka Vinklerová 500,- Kč, Oldřich Silný 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Pavel Kassl 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Pistorius AG 2207,43 Kč

Celkem za měsíc: 10 207,43 Kč
Vybráno 29.16%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
108 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.