00161b04e6e556b0d2180c4b49553143--hospital-room-the-hospital
13.2.2018
Kategorie: Ekonomika

Má být zdravotní pojištění povinné?

Sdílejte článek:

DANIEL STEGERWALD

Potkali se dva lidi s opačným názorem. Jeden tíhl k anarchii, takže povinné pojištění odmítal. Druhý tíhl ke státu, takže povinné pojištění schvaloval. Pohádali se. Zbytečně, protože ani jeden nepřekročil meze svého názoru. Přitom stačilo málo. 

S některými lidmi je radost nesouhlasit. Pokud zjistíme, že na něco máme jiný názor, je to radostná událost. “Jé, jak to? Co jsem přehlídl?” Taková diskuze je plodná, protože věci objasňuje. Nemusíme se nutně shodnout, ale víme, na čem a proč se neshodneme. Je to zábavné.

Pak jsou lidi, které podstata sporu nezajímá. Zajímá je spor samotný. Měl jsem kamaráda z gymplu, který se byl ochoten kdykoliv pohádat o čemkoliv. Deset let mi trvalo, než jsem si uvědomil, že to není ani mým špatným vysvětlováním, ani jeho nedostatečnou inteligencí, ani složitostí tématu. On se prostě rád hádal pro hádku samotnou. Dnes myslím dokážu už dobře tyhle dvě skupiny lidí rozpoznat. Ptá se, protože ho téma zajímá? V tom případě hurá. Ptá se, protože se chce jen hádat? Uteč.

Kdysi, když jsem byl ještě ve Svobodných, řešili jsme, zda-li má být zdravotní pojištění povinné. Kamarádka anarchistka byla na pochybách, studovala totiž medicínu, a tak věděla z praxe, že někteří lidé se prostě sami od sebe nepojistí. Co s nima, nechat je umřít?

Anarchista by se měl ptát sám sebe “Jaké škody vzniknou při pokusu zavést lepší systém?”, stejně jako státista by se měl ptát sám sebe “Jaké škody vzniknou při pokusu nezavést lepší systém?”

Mne pomáhá zkoušet myslet jako ten, který se mnou nesouhlasí. A dát mu to najevo. Jednou jsem dělal nějaký rozhovor společně s Karlem Janečkem. Klasická otázka, ze které rostu: “Co si myslíte o univerzálním základním příjmu?” Karel ekonomii Rakouské školy nestudoval, ale mysl má otevřenou, a tak odpověděl něco jako “Ano, v budoucnu to bude realita.” Kdybych odpověděl “Je to komunismus 2.0, naprostá ptákovina, mor.” tak bych asi nikomu nepomohl. Takže jsem si realtime v hlavě reformuloval otázky tak, aby těm dvěma dávali smysl. “Universální základní příjem máme už dnes všude, kde jsou náklady vyloučení ze spotřeby větší, než spotřeba sama. Za UBI lze dnes považovat free wifi, Google Maps, veřejné osvětlení. Ale jestli to bude formou peněz, aby nikdo nemusel pracovat, kdo by pak pracoval?“ A Karel “Ano, přesně tak.” Krása.

Anarchista, který popírá, že kdybychom teď hned zrušili povinné pojištění, že by se spousta lidí nepojistila, nejspíše proto, že by o tom ani nevěděla, nestudoval téma zatím dostatečně. Státista který popírá, že dobrovolnost je lepší než donucení, rovněž.

Toto zmatení myslím plyne z jedné věci. Schopnosti odlišit systém jaký chceme, od cesty jak se k němu dostat. Dream it. Plain it. Do it. Jedno po druhém. Proto je tak moc důležité bavit se o tom co chceme, a zároveň odlišit to od toho, jak toho dosáhnout.

Sám sebe považuji za stoprocentního tržního anarchistu. Na všem je lepší se dohodnout, než se uchýlit ke státnímu násilí. To však neznamená, že by se stát měl zrušit ze dne na den. Konkrétně, jestli má být zdravotní pojištění povinné nebo ne, mne zajímá asi tak málo, jestli se má nebo nemá kouřit v hospodách. Proč? Protože je to v rámci celého státu maličká nepodstatná věc. Zbytečný bikeshedding. Povinné zdravotní pojištění zrušit, ovšem, ale až jako poslední krok. Nejdříve je třeba zavést konkurenci pojistných plánů a demonopolizovat systém. A ještě předtím lidem vysvětlit, co to vůbec pojištění je, protože spousta lidí ten termín nechápe.

Krok dva, plan it, je jiný způsob uvažování. Už víme, jaký je cíl, ale nevíme, jak se k němu dostat. Spousta anarchistů by chtěla, aby stát prodal své nemocnice v aukcích. To by se stalo to, že by nemocnice patrně skoupil jiný stát, nejspíše nějaké čínské konsorcium. To bychom si nepomohli. OK, prodáme nemocnice jen občanům. No, to by se stalo to, že by je skoupil Babiš, estébák vycvičený pro kapitalismus, který svůj majetek nabyl okradením a okrádáním státního lupiče. Defakto stát ve státě. Zda-li by soukromo-státní zloděj Babiš byl lepším majitelem než státní zloděj, to nedokážu a nechci soudit.

Řešení přesto existuje. Pracovně mu říkám “Vrátíme vám stát.” Stát totiž lidem nepatří, jak se mylně domnívají. Když ti něco patří, tak to znamená, že s tím můžeš nakládat. Jak občan může nakládat státním majetkem? Nijak, než že jednou za x let hodí lístek do urny. To není vlastnictví. Jsem přesvědčen, že lidstvo má navíc. Ale to je na další článek. Díky za pozornost.

ZDROJ: mises.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2019: *****

Ladislav Matoušek 100,- Kč, Miroslav Hlousek 100,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Roman Vašíček 2000,- Kč, Pavel Šubrt 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 400,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiřina Gyárfásová 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Bohumil Loucký 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ludmila Karská 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Milan Tahovský 1001,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. František Žmolil 1000,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Petra Rohlíčková 400,- Kč, Pavel Šána 200,- Kč, Nezn. dárce 220,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Mužík 2000,- Kč, Jana Pejosová 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- + 350,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Miroslav Meder 350,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Olga Petrová 1000,- Kč, Phar. Lubomír Vylíčil 2000,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč

Celkem za měsíc: 24 687,00 Kč
Vybráno 70.53%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 17 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,64 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.