2.6.2015
Kategorie: Ekonomika

Loterijní zákon: Jak tohle dopadne?

Sdílejte článek:

(PR) 02|06|2015

I když sklízí velkou kritiku a bojuje za jeho regulaci, hazard je pro stát super zlatou žílou, ze které je možné neustále „sosat“ penízky do státního rozpočtu. Proto se vláda (a nejen ta současná) snaží z hazardních her dostat co možná nejvíce. V současné době se připravuje nový loterijní zákon, který má přinést ještě více „zlaťáků“ do státní kasy. Na začátku to vypadalo, že zákon projde hladce, ale zřejmě tomu tak nebude. Nesouhlasná stanoviska vydala téměř všechna ministerstva a hlavně opět se změnily návrhy a posunul termín platnosti. Co nový zákon vlastně má přinést a proč jeho schvalování připomíná Kocourkov?

Je to o dost měkčí varianta

Novelu loterního zákona připravil poslanec hnutí ANO Jan Volný a jeho tým. Novela prošla nedávno druhým čtením a sklidila velkou kritiku, a to hned v několika bodech. Bylo to především z toho důvodu, že se zákon změnil v mnoha jeho podstatných částech. Původní velmi tvrdá nařízení se změnila i tak razantně, že díky novele budou moci hazardní hráči v hernách prohrát ještě více, než bylo původně navrhováno. V původním návrhu bylo uvedeno, že maximální limit pro jednu sázku u her v klasické herně, bude pouhých 5 Kč. Najednou ale hnutí ANO přichází se změnou – maximální limit zvyšuje na 100 Kč. Razantní změna přišla i v případě stanovení částky, kterou je možné v herně prohrát za jednu hodinu – gambleři se mohou radovat, do automatu či jiného nesmyslu mohou nasypat až 4 500 Kč. U kasin se jedná o desetinásobky těchto „omezujících částek“ částek. Skoro se až nabízí říci, že novela půjde hráčům vstříc.

00kas

Daně a přísnější pravidla pro online herny

Novela zákona má také jasně definovat pravidla pro provozování online heren. Jejich majitelé (nově budou moci online herny provozovat i sázkové kanceláře jako Sazka, Fortuna aj.) budou muset prokazovat, že online automaty a jiné hry nejsou zmanipulovány, jejich zařízení budou muset splňovat přesně dané požadavky, specifika budou stanovena i pro ukládání dat. Jak budou herny vypadat? Inspirací může být automatyonline.eu. Hlavní změnu ale přinese novela v oblasti příjmu z hazardu. V současné době se hazard zdaňuje 20 procenty, návrh zvýší daň na 30%.

Těžko říci, jak vlastně novela s hazardem zatočí. Zatím to vypadá, že nám tu vzniká další paskvil. Na jednu stranu zákon umožní rozvoj online heren, na stranu druhou chce snížit počet těch kamenných. Co se ale stane? Vždyť internet už má téměř každý, takže se většina hráčů přesune na internet a přibudou k nim další, kteří by do „zaplivané“ herny nešli, ale na internetu štěstí zkusí. Novela tedy nijak výrazně nebojuje proti gamblerství, neboť peníze z tohoto byznysu se státu hodí. Otázkou zůstává: Bude zde více hráčů, více regulací, nebo jen více poslaneckého populismu?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 38 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.