6.5.2015
Kategorie: Ekonomika

Lojzova (ne)chráněná dílnička

Sdílejte článek:

RUDOLF BREJŠKA 06|05|2015

Abyste viděli, s čím vším se musí člověk v této zemi potýkat, poslyšte tesknou bajku o muži, který se pokusil proprdnout pudink a zpětný tah mu sroloval páteř. Před časem jsem měl jakožto stavební projektant možnost okrajově se seznámit s případem chlapíka, který se živí opravováním aut a chtěl si rozšířit na zahradě za domkem dílničku, kde se zašívá před manželkou pod průhlednou záminkou “zaměstnání”. Říkejme mu třeba Lojza.
 .
 .
Lojza bydlí v poměrně nehezkém oprýskaném rodinném domku mezi železniční tratí a místní nálevnou jedenácté cenové skupiny. Jeho život je obohacován občas duněním a hvízdáním zaplivané lokálky převážející dotovaný vzduch mezi významnými dopravními uzly Horní Senochrupy a Dolní Drnohryzy, občas mu zase noční šichty v dílně zpříjemňuje povykování štamgastů, kteří mu cvrnkají vajgly přes plot a chčijou mu u brány. Za domem má na vybetonované “zahradě” zděnou pastoušku, kde má jeho paní ustájený bicykl z Teska a kde Lojza opravuje a lakuje auta. Při této činnosti mu občas vypomůže automechanik z nejpokrokovější země světa, kde včera znamená zítra – říkejme mu třeba Dimytrij Sergejevič, toliko zasloužilý opravář MIGů 21 Prvního černomořského úderného svazu “Vladimir Mjasiščev”. Umí opravit televizi, stůl, lunární vozidlo i motor balistické mezikontinentální střely SLBM Bulava a zvládnul by svařit i druhou Eiffelovu věž, kdyby mu magneti neukradli trubky ze zahrady. Přesto se rozhodl usadit v Řepkolandu a věnovat svůj um a znalosti vyklepávání pátých dveří u fábií, se kterou místní paničky nacouvaly Pražákovi do pilíře.
 .
Lojzovi se daří, a to navzdory státu, závistivým sousedům i štamgastům s plným močovým měchýřem. Kšefty přibývají s tím, jak jsou lidé otrávení šlendriánem a švejkováním “autorizovaných servisů” a jak přibývá nehod navzdory sílícímu silničnímu fašismu PČR a nesmyslnému bodovému systému. Stejnému Lojzovi se jednoho dne zželelo nebohého Dimytrije Sergejeviče… Ten se válí venku na zahradě v louži či mastném černém sněhu pod auty a převlíká se z pracovních montérek do svátečních montérek v místnosti pro skladování barev, odkud vždy vychází s úsměvem na rtech a mumlá si něco o růžových slonech. Kromě toho Lojza nechce, aby mu pršelo do registrační Burešpokladny, a potřebuje ještě jednu místnost, kde bude auta po lakování nastrojovat a expedovat zákazníkům. No a když to takhle pěkně všechno rozšíří, tak bude moci dělat dvě auta naráz, takže zaměstná i syna, který se už rok a půl válí na pracáku, i když je docela šikovný, a kouřit zrzavý Němce za prachy se mu nechce. A na počítání křečků ho taky nezaměstnají.
 .
KULNA
 .
“Když vy přistavět, my to poženem vo štok!” děla plamenně stará Škopková ve filmu Slunce, seno a pár facek. A tak se Lojza rozhodl, že přistaví. Že zbourá kůlničku u baráku, kde skladuje sekačku na trávu sestrojenou z motoru z pračky, kbelíku a kol od kočárku, zbourá sklad barev, kde řádí Dimytrij Sergejevič, a chybějící místnost v proluce mezi domkem a pastouškou dostaví. A zároveň, aby Dimytriji Sergejeviči zbudoval zázemí, udělá v přízemí svého domku šatnu a hlavně sprchu, protože ten smrad už nemůže déle snášet. Nějaký cihly mu slíbil tchán, co mu zbyly na paletě ze stavby luxusní katalogové rodinné vily o půdorysu 7,5x8m, základy mu vykope syn s Dimytrijem Sergejevičem, soused Pepa je zedník a za basu piv na den mu to postaví, takže pohoda.
 .
Lojza proto nakopnul svého Transita s nalítanými 650.000 km a v oblaku namodralého dýmu se vydal za moudrými stavebními projektanty s papírem vod buřtů, na kterém měl zelenou pastelkou načrtnutou “2D vizualizaci” své vysněné rozšířené dílničky, se slovy “no asi tak ňák to bude.” 
 .
No nebude, Lojzo, nebude. Víš přeci, jak to říkal Dimytrij? “Vsjo plócho!” Máš bejt nezaměstnanej a chodit si pro dávky, jako každej normální slušnej občan této země. A ne si vymejšlet, že rozšíříš živnost. Živnostníci jsou stejnak paraziti, řikal to stínovej lidodemoministr v novinách, a když to píšou v novinách, tak to musí bejt pravda, no ne? A polož toho buřta, když s tebou mluvim!
 .
Projektanti Lojzu trpělivě vyslechli, vlídně k němu promluvili, zeleně pokreslený papír vod buřta překreslili černou pastelkou na důstojnější zadní stranu reklamního letáku a s touto “studií” se vydali na místní stavební úřad. Ale to Lojza netušil, že píchnul do vosího hnízda pohlavním údem.
 .
 .
1) Lojza nemůže jen tak stavět, protože kus rozpadající se dílničky, kde se kdysi schovávali vojáci Waffen SS při ústupu před Rudou armádou a kde opravuje auta už od revoluce, vlastně ani není jeho. Takže musí následovat úřední rozdělení pozemku, odkup dotčené části od souseda. Lojzo, uvař si kafe a vybírej nějakou hodně dlouhou dovolenou, tohle bude na dlouho.
 .
2) Kus dílničky, kam chodí po šichtě Dimytrij Sergejevič inhalovat výpary z barev, úředně neexistuje. Úředníci jsou obzvláště hákliví, když něco úředně neexistuje. Hlavně kníratá Vonásková z katastru, která tam seděla už za komárů a sedí tam i dnes. A to Vonásková ani neví o tý kůlně se sekačkou, kterou už Lojza minulej tejden zboural a ty naolejovaný prkna naházel do kotle (bez sekačky). Takže až Lojza vyřeší problém s pozemkem, musí se udělat stavební projekt stávajícího stavu – stavbu 3×3 metry, která se o týden později bude bourat, je totiž nutné nejprve řádně zkolaudovat. Asi tak po čtyřiceti letech.
 .
3) Udělat Dimytriji Sergejevičovi šatnu a koupelnu v přízemí navazujícího rodinného domku nelze jen tak, musí se připravit v pořadí již druhý samostatný stavební projekt se samostatným stavebním řízením, nazývaný “Změna účelu užívání stavby rodinného domu”. Takže až se Lojza vrátí z dlouhé dovolené, může jet rovnou na další, tohle nebude za týden ani měsíc. Intervence brýlatých paní hygieny, které se budou zajímat o vhodnost a způsob provedení prostor “sociálního zařízení pro zaměstnance”, je jistá, stejně jako další několikaměsíční zdržení záměru rozšíření dílničky.
 .
4) Až to všechno bude, tedy někdy v době, kdy Mongolská vesmírná agentura přistane na Slunci (v noci), tak teprve může přijít na řadu stavební projekt rozšíření dílničky. Škoda, že Lojzův barák nestojí v nějaké chráněné krajinné oblasti, mohlo to být ještě pikantnější. Ale třeba se tam zelený mor do té doby ještě úředně rozšíří a bude teprve o zábavu postaráno.
 .
 .
Resumé? 
 .
Když Lojza viděl, kolik to všechno bude stát, jak dlouho to bude trvat a že vlastně místo jednoho projektu musí mít hned tři po sobě jdoucí, tak se naštval, prohlásil se slzou v oku, že můžou všichni, cituji: “políbit mu prdel a pojebat svou máti” a odešel. Odešel s pokresleným papírem vod buřta a s tím, že zatluče mezery v plotě, aby k němu nebylo vidět, a udělá všechno načerno…
 .
Protože makat legálně ve svém je luxus, který si v této zemi čím dál tím více lidí nemůže dovolit. Ordnung muss sein a zítřek patří korporacím.
 .
A já se Lojzovi vlastně ani nedivím. V době, kdy se dodatečně povolují černé stavby politických kmotrů a lobbistů v nezastavitelném území, v době, kdy se“ztrácejí” dokumentace rozsáhlých veřejných staveb v havarijním stavu a podobně, je to docela logické vyústění stavu stavebnictví v našich zemích.
 .
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 147,00 Kč
Vybráno 37.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 38 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
18 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.