babiskoblihyano
7.6.2020
Kategorie: Politika

Logika stran vůdcovského typu

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Představte si takovou situaci v nějaké normální demokratické zemi: z největší vládní strany, vedené samotným premiérem, by ze dne na den odešel její místopředseda, a to s tím, že některé stranické organizace jsou napojeny na zločinecké podsvětí. – Byl by to skandál té největší velikosti, který by zatřásl samotnou vládou a ve straně by vedl přinejmenším k personálnímu zemětřesení.

U nás v Česku více méně nic – odchod místopředsedy hnutí ANO a bývalého primátora druhého největšího města země Petra Vokřála, zveřejněný 1. června, byl jako blesk z čistého nebe. I když lidem, se kterými Petr Vokřál konzultoval některé své předchozí kroky, můžeme věřit, že zas tak překvapení nebyli – ovšem těch bylo jen pár. Mezi nimi i ostravský primátor Tomáš Macura, který veřejně vytkl předsedovi hnutí ANO, že se za Vokřála nepostavil.
.
Petr Vokřál ovšem neodešel bez boje; odešel ve chvíli, kdy pochopil, že jeho boj nemá šanci – a možná i ze strachu o život. Chtěl odejít tak, aby jeho protivníci pochopili, že už s nimi válčit nebude – a ztratili o něj zájem. Jsou to lidé nepochybně dost drsní, i když o sobě říkají, že jsou „slušní lidé“.
.
Pro strany vůdcovského typu platí zásada, že pokud se na politické scéně objeví nějaký úspěšný vůdce, za kterým davy jdou – ať už to byl svého času Václav Klaus anebo je to dnes Andrej Babiš – vždycky se v regionech (ovšemže nejen tam) na takovou postavu nabalují lidé, kteří by sami volby nikdy nevyhráli, ani ty regionální – ale Klaus anebo Babiš je potřebuje, protože prostě nemůže být všude. Právě tím, nakolik je anebo není vybíravý při schvalování svých regionálních místodržících, rozhoduje stranický vůdce o své budoucnosti… Jak to skloubit, aby regionální představitelé byli důvěryhodní, ale aby nepodlehli bláhovým myšlenkám vůdce přerůst? Aby si region ohlídali, ať s ním vůdce nemá příliš mnoho starostí, jistě, ať si taky něco shrábnou pro sebe – ale ne moc. A i strana vůdcovského typu, pokud nechce být jen hnutím křiklounů jako třeba SPD, potřebuje na odpovědných místech kromě ranařů i slušné a poctivé a pracovité lidi. Právě schopností vyvážit ambice a loajalitu, poctivost a zlodějnu, razanci a důvěryhodnost svých regionálních podřízených rozhoduje šéf partaje vůdcovského typu o budoucnosti své strany i vlastní. Osoby ve své bezprostřední blízkosti si totiž vůdce ohlídá daleko snáz. Možná, že dějiny jednou řeknou, že právě přelom května a června roku 2020 byl ten bod, kdy Andrej Babiš začal prohrávat svou politickou budoucnost.
.
Předehrou současné jihomoravské krize byla korupční kauza na radnici městské části Brno-střed; to byla klasická manipulace se zakázkami, které dostával ten, kdo se se zadavatelem podělil. Tím se poprvé dostalo na povrch temné podzemí hnutí ANO. A voje důležité: do této kauzy je hluboce zapleten i syn druhého muže Babišova hnutí Jaroslava Faltýnka.
.
Petr Vokřál se označuje za jednoho z posledních představitelů „liberálního křídla“ v hnutí ANO. Toto označení může být matoucí; ale není třeba si lámat hlavu tím, co má touto nálepkou pan exprimátor na mysli Petr Vokřál tím říká, že má ještě nějaké ideály a věří rétorice, se kterou Andrej Babiš vstoupil do politiky. Že mu nejde jen o moc za každou cenu.
.
Pro člověka, který zažil rozklad staré Klausovy ODS (ale ještě víc ČSSD) v devadesátých letech, je komické, když vidí, jak lidé, kteří tehdy ještě chodili do školky, dnes používají stejné metody, na které se hodí slovník, vytvořený v devadesátých letech. Rozhodující lidé ovládají stranické buňky zvenčí – kmotři; účelově se nabírají členové, aby se někdo dostal na kandidátku – velrybaří se. A tak dále.
.
Petr Vokřál, jako lídr ANO pro blížící se krajské volby, se pokusil nositelům těchto praktik šlápnout na krk a inicioval zrušení tří brněnských buněk. Pražské ústředí jim ovšem členství zase vrátilo s tím, že jejich členové nedostali dostatečnou možnost se bránit a vyjádřit. V tu chvíli Petr Vokřál pochopil, že je obklíčen, že nemá šanci, a vhodil ručník do ringu.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 643 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.