lockdown
13.10.2020
Kategorie: Politika

Lockdown II aneb další plané sliby ministra Prymuly

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonRoman Prymula a Jan Hamáček, nekorunovaní králové jarního průběhu pandemie v Česku podle měření popularity, se pomalu ale jistě stávají na podzim stejného roku proroky zmaru a zkázy. Proč?

Ministr zdravotnictví Roman Prymula plánoval televizní projev s naléhavým sdělením k národu. Projev ale o den odložil. Jan Hamáček, ministr vnitra, tvrdí, že za čtrnáct dnů přijde katastrofa. Děje se tak jen několik dnů poté, co vláda, v níž oba pánové sedí, schválí zásadní omezení pro restaurace a bary, zavírá školy, pečovatelské domy se seniory, vyhrožuje pokutami za odmítání roušek. Opět tedy podobný scénář, který kritizuji již od nástupu Prymuly do funkce – ještě nestačí uschnout inkoust na papíře po nějakých opatřeních a už se vymýšlejí nové zákazy a úplně se ignoruje počáteční tvrzení samotného Prymuly, že opatřením je nutné dát aspoň 14 dní čas. Na obrázku je vývoj výsledků testování na covid od 1. září ,který vychází z dat Ministerstva zdravotnictví

Prymula nastoupil do funkce 21. září. Od té doby vydala vláda na jeho doporučení (způsobem, že je předem roztroubil do médií tak, aby je vláda přijmout musela) řadu omezení. Ta velmi přísná platí od 5. října a byla zpřísněna od 12. října. Přijímat další opatření, aniž by se zjistil dopad omezení již vyhlášených, je naprosto iracionální. Není pravdou tvrzení Hamáčka, že jsme 14 dní před kolapsem. To je skutečně strašení nehodné „muže v červeném svetru“.

Na počátku září kolísal počet pozitivních výsledků z celkového počtu testů mezi 5 až 10 %, kolem 20. září činil tento údaj 10 až 15 % a na počátku října se pohyboval kolem 25 %. To vůbec nemusí souviset se stavem šíření viru v populaci, tento údaj totiž velmi výrazně závisí na „strategii testování“, jak se o tom píše na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví. Přeloženo do normální češtiny – když omezím či zcela zruším testování těch, co si chtějí test zaplatit ze „zvědavosti“ a budu testovat pouze osoby s doporučením od lékaře či vytrasované z kontaktů s nakaženým, musí procento pozitivních z celkového počtu testů výrazně stoupnout. A to se také stalo. Nelze si též nevšimnout toho, že na počátku září byl počet testů poloviční vůči konci září. I to je důvod toho, že čísla pozitivních výsledků testů opticky více stoupnula.

Ještě k dalšímu komentáři Hamáčka o tom, že covid není „sranda chřipka“. Odvážím se tipovat, že covid dnes v české populaci podceňuje tímto způsobem jenom naprostá menšina. Většina české populace chápe, že jde o nemoc nebezpečnou zejména pro starší lidi. Zkušenosti s ní podali a podávají známé osobnosti a naprosto těmto výpovědím důvěřuji. Je však důležité, a to považuji za zcela zásadní, aby se nemoc ani nezveličovala. Vzpomínám si, když jsem měl poslední chřipku před tím, než jsem se rozhodl nechat se proti ní pravidelně očkovat, že mě bylo dlouho mizerně, bez nějakých velkých teplot, ale pocit únavy a návaly kašle byly docela vyčerpávající. Takže i normální chřipka dokáže starší lidi potrápit. Společnost je ale složena nejen z „ohrožené skupiny“, kam už patřím, ale i z dalších skupin mladých lidí, dětí, střední generace atd. Ekonomický propad, jaký jsme zažili na jaře, si už dle mého soudu můžeme dovolit jen s konstatováním, že dopadne zejména na mladou a střední generaci, která nám, důchodcům, důchody platí. Domnívám se proto, že další a další utahování opasků těm, co pracují, je kontraproduktivní a chybné.

Jediná správná strategie v této chvíli je ta, že se posílí zdravotní systém po jarním způsobu, eliminují se skutečně zbytné zákroky tak, aby české nemocnice náporu té části populace, která bude v důsledku infekce covidem vyžadovat lékařskou péči, stačily. Strašit rakvemi v mrazácích po italském způsobu či New Yorku, nedává smysl. V takové situaci nejsme a podle vyjádření samotných lékařů, k ní máme ještě hodně daleko. A je nutné konečně vyčkat, jak omezení dnes přijatá, budou působit a naplnit tak tezi, že každé omezení vyžaduje čas na to, aby se promítlo do infekční situace. Izrael už vyhlásil uzávěru ekonomiky před třemi týdny a je tam stále situace podobná té, která byla před uzávěrem. Covid se šíří dál a uzavření ekonomiky vlastně nesplnilo cíl, tj. podstatně snížit počty nově infikovaných. Tato situace je vlastně alarmujícím sdělením o tom, že ani úplné vypnutí ekonomiky nepomůže k radikálnímu omezení infekce a že toto opatření musí trvat mnoho týdnů. Nabízí se srovnání s tím, jak Česko uzavřelo ekonomiku letos na jaře na dobu více než dvou měsíců. Na tom je současně plasticky vidět, jak moc toho o covidu stále nevíme.

Nejsme dle mého soudu v situaci, abychom od vládních představitelů naslouchali tvrzení o „kolapsu“ apod. Situace není stejná jako na jaře, máme mnohonásobně více ochranných prostředků, léků pro ohrožené, plicních ventilátorů, než jsme měli na jaře. Neprokaučujme proto podzim strašením české veřejnosti, která vesměs chápe omezení a je ochotná je akceptovat. Ostatně, platí, že lidé jsou odolnější proti nemocem tehdy, když jsou v pohodě a důvěřují si. Strašení dokáže některé citlivé jedince z pohody naprosto vykolejit a může to být i důvod pro oslabení imunity organismu. Pevné zdraví a důvěru ve své schopnosti přeji každému z nás. Právě teď je to nejvíce třeba.

Epilog

Vláda uzavřela školy a restaurace a vyzývá pouze k cestě do práce , na nezbytné nákupy a jinak být doma. Opozice to podle Hamáčka chápe. Pokud klesne reprodukční číslo na 0,8, bude možné zákazy uvolňovat, děti mají jít do školy 2.listopadu. Těmto dalším slibům Romana Prymuly už nevěřím, zvláště poté, co nastoupil do ministerské funkce ,čehož podle svých slov “lituje”. Ostatně, já taky!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Aleš Karásek 200,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč, Iva Janouchová 100,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Vladimír Menšík 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Anonym 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 20 255,00 Kč
Vybráno 57.87%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 131 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
politicon.cz
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.