helmut
21.5.2018
Kategorie: Humor

Listopad 89´- friťakovy a mikrovlnkovy převrat

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,72 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LADISLAV VĚTVIČKA

Nenasycenost českeho obyvatelstva konzumnim zbožim byla přišerna. Bolševik podcenil dušu českeho maloměšťaka. Malokdo tušil, k čemu bude friťak a mikrovlnku použivat.

Ale za prve se to ukazovalo v reklamach zapadnich televizi, za druhe už to měli všeci susedi. Takže kdo neměl friťak, byl luzr, žebrak, nula a kryptokomunista. Takže v podpalubich českych autobusu, překračujucich rakusko-česku hranicu, projižďaly byvalu železnu oponu desitky, stovky, tisice přistroju, kere ovšem pro kulinařstvi, ani pro narodni ekonomiku, neměly jinu rolu než ryze negatyvni.

Helmut byl u teho. Co u teho? On to řidil!

Organyzoval nakupy stovek kusu tohoto idyjotskeho zboži přimo u vyrobcu nebo velkoobchodu. U něho se schazaly nitky stovek vekslaku z celeho Československa, bo Helmi byl pro ně styčnym dustojnikem ve Vidni. Měl pro ně nevyslovnu cenu, bo plynule hovořil německy, anglicky, česky i slovensky. Všem namluvil, že se pravě vratil z Argentyny, kam jeho sudetska rodina v pětaštyrycatem zdrhla a žila pod ochranu Odessy. A zpatky do Evropy přijel enem proto, aby pomohl československe ekonomice při přechodu od komunyzmu k tržnimu hospodařstvi a k postupnemu začleněni do německeho hospodařskeho prostoru.

To zme ovšem tenkrat netušili, že pravě to bylo smyslem celeho převratu, vstupit do německeho hospodařskeho prostoru Nove Evropy a tym se zaslužit o blahobyt našich zapadnich mentoru.

Ale to nam Havel tenkrat neprozradil a tvařil se, že nezaměstnanost ani inflace neegzystuju a až začneme kapitalistycky pracovat, brzo ty kapitalisty doženeme a předeženeme a budeme aji kapitalistycky žit.

Nestalo se to ani brzo, nestalo se to ani za čtvrt stoleti a dnes už všeci vime, že se to nestane nikdy, bo od teho tady my z ost bloku nejsme.

Navštivil sem v te době Helmuta ve Vidni několikrat. Byl ve svojem živlu. Ojebaval velke rakuske společnosti o procenta jejich zisku a s minimalnim profitem prodaval ty činske ksindly československym klientum. Přestože se nesnažil ždimat z nich majlant, vydělaval měsičně statisice. Bylo to nadherne. Chlop, bez pasu a bez povoleni k pobytu, organyzoval z několika nenapadnych mist ve Vidni veškeru pašeracku činnost, kera ožebračila československu ekonomiku o hezkych par miliard korun diky temu, že šeptanda přesvědčila naše hospodyňky, že doma musi misto panvičky na řizky mět energetycky neefektyvni friťak s desetinasobnu spořebu oleja a nesmyslny přistroj zvany mikrovlnka, určeny k ohřivani starych rohliku a zbytečně zamraženych přebytečnych řizku, kere někdo nestihnul zavčasu zežrat.

Helmut byl buch. V te době už věděl, že nepotřebuje argentynsky raj. Vytvořil si svuj raj tady, ve středni Evropě.

Ale všeho do času, jak řika přislovi. Doba friťakova přešla během par měsicu a Helmut se vratil přes pole u hraničniho přechoda Laa an der Thaya zpatky do republiky.

Ovšem byl to kadr, rozhodně na mě nezapomněl.

* * *

Předchozi kapitoly z knihy Vitězslava Hrčky a Ladislava Větvičky HELMUT možete najit tady.

Autor: Ladislav Větvička

VETVICKA
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur), Jan Bezděk 2000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč

Celkem za měsíc: 8 176,08 Kč
Vybráno 23.27%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.