samet2
15.11.2019
Kategorie: Historie

Listopad 89 dnes

Sdílejte článek:

ŽARKO JOVANOVIČ

V pořadu 168 na ČT1 jsem se dozvěděl, že kladně hodnotí listopad 89 jen 1/3 lidí nad 40 let… Vyznělo z toho, že jsou to staří bolševici nehodní dnešního skvělého systému. Osobně mám jiný názor. Jsou to lidé, kteří mohou hodnotit, protože zažili různé režimy před i po revoluci a někteří i jejich odlišná období.

Osobně si myslím, že tehdejší totalitní soudruzi udělali jen jednu zásadní chybu, málo se věnovali konzumu a málo žili “dneškem”. Naopak hodně žili minulostí a budoucností. V letech, která jsem zažil já, se už navíc “opravdový” soudruh hledal těžko. V miliónové armádě “soudruhů” jich 95 prc bylo jen formalisté a prospěcháři, kteří se naučili za odměnu v podobě teplého místa něco říkat a nějak se tvářit, ale dávno si mysleli úplně něco jiného a často se tak i reálně chovali.
 .
Třešničkou na dortu je fakt, že 17. listopad začal zcela oficiální akcí Socialistického svazu mládeže na Vyšehradě a ne jak si dnes mnozí myslí na Albertově při akci, kterou svolal Václav Havel.
 .
Tehdy jsme my Čechoslováci vcelku pasivně koukali na to, co se děje kolem. Mnozí už měli hrůzu z “perestojky”, která začala v SSSR. O událostech v Polsku, kde revoluci vedl agent komunistické státní bezpečnosti Walesa, ani nemluvím.
 .
Ještě ve dnech, kdy Němci masívně prchali na Západ a padala Berlínská zeď, většina u nás jen koukala, co lítá kolem.
 .
Troufám si tvrdit, že v listopadu 1989 téměř nikdo nechtěl to, co máme dnes. Jen málokdo si uvědomoval k čemu jeho tehdejší aktivita povede. Od mnohého, co je dnes zcela běžné, se tehdy dokonce oficiální vůdci “revoluce” zcela distancovali a říkali: “Ne, tohle nebo tamto nebude nebo to nechceme.”.
 .
Co jsem tedy vlastně možná naivně chtěli?
 .
Chtěli jsme nezávislost a suverenitu. Opravdu ji máme? Nebo se dnes ptáme na to, co můžeme dělat v Bruselu, kterému to musí posvětit Západ a Rusko?
 .
Chtěli jsme si žít ekonomicky lépe, to určitě nastalo pokud mluvíme o dnešku, nicméně nežijeme podobně jako totalitní komunisté let 50. tak trochu na úkor minulosti, oni tehdy zestátňovali, my zase dokud bylo co, tak jsme privatizovali. Máme svobodu podnikání. Nicméně už dnes je tato svoboda fakticky jen pro někoho, protože bud můžete být bezvýznamně malí, což bylo obvykle možné i v mnoha socialistických státech tehdy nebo musíte být miliardáři. Podniky střední velikosti byly a jsou nemilosrdně decimovány. Náš v minulosti slavný export je dnes “slavně” realizován buď přímo podniky v cizích rukách nebo jsme v roli subdodavatelů, kde smetanu slíznou zahraniční partneři.
 .
Naše diplomatická, vojenská či ekonomická nezávislost již dnes neexistuje a den ode dne se situace horší.
.
Chtěli jsme, aby nám nevládli “nomenklaturní kádry” tedy blbci jejich jedinou odborností je, že umí opakovat ta správná klišé a jak je to dnes? Není situace v mnohém podobná?
 .
Někteří brali listopad 89 jako boj se socialismem a komunismem, věřím, že ani oni nejsou spokojeni. Po zakolísání v devadesátých letech socialistické myšlenky často vítězí dál, dokonce, řekl bych, čím dál tím častěji.
 .
Chtěli jsme svobodu pohybu, máme ji a mají ji a měli i jiní, se kterými se srovnávat nechceme. Ve svém důsledku absolutní svoboda pohybu vede ke koncentraci bohatství i obyvatelstva jen v některých regionech a v rukách několika málo procent obyvatelstva. Dochází k migraci, kterou někdo považuje za přirozenou a někdo za uměle vyvolanou. Stále více lidí je závislých na veřejných rozpočtech, stále méně lidí vlastní většinu zdrojů. Stále více lidí žije ve městech nebo na Západě, chytré mozky i šikovné ruce odchází jinam, my je zase krademe jiným a na někoho se ve smyslu “svobodného pohybu” prostě nedostane a tak jsou regiony, které skomírají a jsou závislé na cizí pomoci. V těchto regionech zůstávají vetšinou jen staří a nemocní nebo děti, a pak jsou naopak regiony, které bezmezně z této svobody těží.
 .
Nadnárodní kapitál drtí národní i regionální konkurenci, mnohdy o konkurenci či konkurence schopnosti, po které jsme tak volali, už nemůže být ani řeč. Desítky značek či podniků často vlastní jeden subjekt, v některých oborech už je situace tak daleko, že podniky musí být rozdělovány, aby zůstalo alespoň zdání konkurence. Socialistický moloch “koncernový podnik” byl nahrazen nadnárodním monopolem.
 .
Rozhodně nejsme ještě tak daleko jako tehdy, ale tehdejší situaci směřujeme mílovými kroky. Pokud nechceme říkat, že dobře už bylo a chceme, aby platilo, že je a i bude líp, musíme rychle mnohé změnit.
 .
My, co jsme tehdy v posledních letech “komunismu” změny skutečně chtěli, se nesmíme nechat překřičet těmi, co se na listopad 89 odvolávají, ale chtějí něco úplně jiného než většina z nás tehdy i dnes.
 .

Sametová revoluce byla ... (můžete vybrat až 3)

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 333,00 Kč
Vybráno 38.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 693 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.