BARANDOVSOUKUP
17.1.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

List Jaromíra Soukupa: Stará politika v hávu Ein Kessel Buntes

Sdílejte článek:

COM

Generální ředitel TV Barrandov včera informoval o založení vlastního politického hnutí. Hnutí pojmenoval List Jaromíra Soukupa. Majitel mediálních firem Médea Group a Empresa Media chce prý aktivně vstoupit do politiky a bránit zájmy České republiky před „zkorumpovanými politiky a oligarchy“.

Soukupova média předem avizovala, že jejich majitel „učinil zásadní životní rozhodnutí, které výrazně ovlivní českou mediální, politickou i byznysovou scénu“. „Chci aktivně vstoupit do dění, bez výmluv a prázdných řečí. Prostě dám svoji tvář, svoje jméno všanc,“ řekl dnes Soukup. „Úderem dnešního dne zakládám politické hnutí List Jaromíra Soukupa, jehož cílem je bránit české národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy,“ dodal.

Hnutí se podle Soukupa bude ucházet o zájem voličů, neupřesnil ale, jestli už v květnových volbách do europarlamentu. Soukup chce každý rok zveřejnit seznam věcí, které je potřeba změnit a je to možné v daném roce. „Jako jeden z prvních cílů navrhuji, pojďme prosadit trestní odpovědnost politiků za to, že nám jednoduše zdražují život, za nedostatek bytů, za drahé energie, za předražené účty za mobilní internet a telefon,“ řekl.

Můžeme tedy očekávat nějakou novou vlnu v české politice? Co Jaromír Soukup a jeho dosavadní politické angažmá? Pro všechny upřímné nadšence z Jaromíra Soukupa, bývalého náměstka ministryně Kuchtové za Zelené odpovědného za EU fondy tamtéž, jistě váš schopnosti pana Soukupa potěší: 

K politice měl ale Soukup blízko už v minulosti, většinou však stál spíše v pozadí. Výrazněji se začal angažovat před volbami v roce 2006, kdy podporu jeho agentury získala Strana zelených (SZ). Soukup, který podle médií léta spolupracoval s tehdejším šéfem SZ Martinem Bursíkem, pomáhal s financováním kampaně, když straně odložil splatnost faktur za poskytnuté služby. Po volbách, v nichž se Strana zelených dostala do Sněmovny, se Soukup stal ekonomickým vyjednávačem Zelených.

V dubnu 2007 byl jmenován náměstkem ministryně školství za Zelené Dany Kuchtové (v koaliční vládě Mirka Topolánka), na starosti měl veřejné zakázky a vnější vztahy. V létě 2007 mu Kuchtová svěřila i problematické evropské fondy. Když Kuchtová v září 2007 odešla, skončil na MŠMT i Soukup. Během působení na ministerstvu se také rozkmotřil s Bursíkem, podle médií kvůli Soukupově snaze ovlivňovat rozhodování o veřejných zakázkách. Podle Soukupa ale byly důvodem dluhy za kampaň.

Kolem politiky se ale Soukup nepřestal pohybovat ani po rozchodu s Bursíkem, mimo jiné podporoval jeho vnitrostranické oponenty; například Olgu Zubovou, jednu z poslankyň SZ, která se v březnu 2009 podílela na předčasném konci Topolánkovy vlády. Soukup poté financoval její Demokratickou stranu zelených (DSZ), jejímž byl nějakou dobu místopředsedou a za kterou také kandidoval do Evropského parlamentu (strana získala 0,62 procenta hlasů).

DSZ podporoval Soukup i před nakonec zrušenými předčasnými volbami do Sněmovny v roce 2009, před volbami v roce 2010 jeho agentura Médea mimo jiné spolupracovala s ČSSD a zajišťovala nákup inzerce pro Věci veřejné. Agentura také radila manželce tehdejšího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Petře, jak komunikovat s médii. Soukup jako soukromá osoba později pomáhal s kampaní neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Janu Fischerovi. Nyní patří k výrazným podporovatelům prezidenta Miloše Zemana.

Takže … nějaký nový vítr do české politiky se zdaleka nekoná. Jen nová mediální show ultraaktivního pseudomoderátora, který zřejmě potřebuje politickou trafiku, kdyby mu jeho TV Barrandov, kde již v podstatě vysílá jen sebe, zkrachovala. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 472,00 Kč
Vybráno 15.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 004 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 3,52 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
79 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.