hospodavirus
29.11.2020
Kategorie: Ekonomika

Likvidace soukromníků v plném proudu – 2.část

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝOtevřené supermarkety, hobbymarkety a většina ostatního zavřená je ukázkou toho, jak se preferuje pouze určitá část obchodní a podnikatelské sféry. Je tedy třeba se ptát, kdo je nastalou situaci schopen přežít a kdo nikoliv. Jestliže ve včerejším článku jsme si řekli, že prosperují především obchodní řetězce a virtuální obchody, samozřejmě rozvážkové firmy a velká část služeb fungujících na internetu, dnes se podívejme, koho stávající situace zasáhnula smrtelně. Státním zaměstnancům a těm, kteří si nemohou home office vynachválit, je ještě třeba říct, že toto není normální stav.

Lidé placeni státem žijí z toho, co vyprodukují především podnikatelé a jimi zaměstnaní lidé, vzápětí z toho odvedou někdy až nesmyslné daně. Stát po podnikatelích neustále šlape a často se chová jako diktátor. A v této době ještě víc, neboť odmítá většinou vyplácet oprávněně nárokované vratky dph, vybírá nadále nájemné a není schopen momentálně zajistit bankovní financování formou překlenovacích úvěrů. Banky tak můžeme přiřadit k obchodním řetězcům stojícím proti české podnikatelské střední sféře. Navíc je třeba si uvědomit množství starších půjček a úvěrů nyní už běžících. Takže dalším vlkem čekajícím na kořist jsou státem nepostižitelní exekutoři. Samozřejmě je tu povinnost dodržovat státu poskytované mnohé odvody, často třeba i za momentálně neproduktivní zaměstnance. Kdo se tedy bude zvedat z prachu nejhůře? Vynecháme obchody s čímkoliv, tam je jasné, že jejich uzavření postrádá jakýkoliv smysl.

Gastronomie dostala ránu do vazu hned 2x a rozhodně si nemůžeme být jistí, že je všemu konec. Většina restaurací, kaváren a náleven všeho druhu se nachází v pronajatých prostorách. Placení nájmů je jedna z položek, které se i po dobu covidhysterie zbavit nedalo. Přidejme znehodnocené zásoby, platy zaměstnanců (ne všechny šlo propustit), zálohy na energie, daně, nulový obrat, a i přes nefungování určitou údržbu. Řada těchto podniků navíc byla nucena zavést drahé EET, investovat z důvodu hygieny mnoho peněz do různých technologií. Nakonec úplně zavřít nebo přejít na nouzový provoz s minimálním ziskem. Několikaměsíční uzávěra je prostě totální katastrofou.

Hotely a rekreační zařízení utrpěly zásadní šok, ze kterého se jen tak nevzpamatují. I při snížení nákladů na minimum nelze očekávat pozastavení nájmů těm, kteří podnikají v pronajatých prostorách. Budovy je třeba vytápět, zachovat aspoň nejnutnější počet zaměstnanců je povinností a nelze ignorovat potřebu údržby nemovitostí. Řada hotelů a pensionů je úplně uzavřena, protože minimální provoz se jim nevyplatí. U velkých komplexů odpadnulo pořádání sympózií a dalších velkých akcí. Navíc perspektiva rychlého návratu hostů je nulová, covidblbnutí ukončit není v plánu.

Kulturní život se zastavil úplně. Netýká se to jen divadel a koncertů všeho druhu, ale nefungují ani diskotéky, kina a podobná místa. Řada umělců si musela najít běžnou práci, což si přiznejme, mnohé z nich seznámilo s realitou života běžných lidí, takže to těm rádoby hvězdičkám nijak neuškodilo, nicméně kultura bude trpět i nadále, protože je často dotována ze soukromých peněz. Těch bude nedostatek. A opět tu jsou ty nájmy. Některá zařízení patří státu, ta byla osvobozena od nájmů, ovšem řada dalších je v soukromých prostorách, tam to tak jednoduché není. Restart kultury bude jistě rychlejší než cestovního ruchu, ale řada omezení bude dlouhodobějšího rázu a plná hlediště a sály jsou asi na nějakou dobu chimérou.

Sportovní dění je na pokraji kolapsu. Stát do sportu neinvestuje dostatečně už dlouho. Soukromý sektor je částečně vyšťavený a bude trvat, než se sponzoři dostanou do takové situace, aby mohli sportovní kluby opět podporovat v bývalé výši. Navíc Finanční správa a úřady většinu propagace firem uskutečňované formou reklamy smetávají ze stolu. Přitom tato forma investic do sportu je jednou z mála skutečně efektivních. Kdyby stát dostatečně dobře hospodařil s vybranými prostředky a místo bujení státního sektoru vracel peníze tam kam má, tedy i do sportu, nebyla by propagace hraniční oblastí šedé ekonomiky. Teď se nebavíme o profesionálním sportu, ale o masovém. O tisících malých fotbalistů, hokejistů, házenkářů, ragbistů či atletů (nelze vyjmenovat všechny). Pro profesionály platí to samé, co pro umělce, jen s tím rozdílem, že absolutně nemohli přestat s fyzickou přípravou. Chybějící diváci a jejich přínos nejen v podobě zakoupených vstupenek jsou kapitolou sami pro sebe. Nesmíme zapomenout ještě na jednu skupinu. Tou je talentovaná mládež ve věku, kdy se snaží prosadit mezi profesionály. Ztracený rok a motivace mohou ukončit jejich dosud dobře se rozvíjející kariéru a smazat předešlé desetiletí dřiny, finančních nákladů a rodičovské podpory. Jde o jednotlivé životní tragédie, které si obchodníci se strachem v podobě Prymuly a spol. nepřipouští. O posilovnách, bazénech a tělocvičnách platí to samé jako u kin, divadel či jiných veřejných prostorů. U bazénů je vcelku jasné, že udržet je v použitelném stavu při dlouhodobém uzavření je ekonomicky neskutečně náročné.

Stavebnictví patří k dalším odvětvím, kde koronavir změnil mnohé. Odešla řada zahraničních dělníků a už se nevrátili. Tím se razantně zdražila práce a zvýší to ceny nově budovaných staveb včetně nemovitostí. Z propuštěných číšníků bagristy ze dne na den neuděláte, posadit je za volant osmikolového náklaďáku je jako vypsat úmrtní list mnoha účastníkům provozu. A nechat kuchaře, herce či zpěváka vyzdít komín může znamenat zajistit práci hasičům. Chybějící manuálně zruční a ochotní pracovat jsou dlouhodobý problém, navíc právě zde opět řádí stát v podobě neskutečné buzerace ze strany úřadů, především těch finančních. Jestli někde může úředník pokaždé nalézt něco, na čem Vás vykoupe, je to právě stavebnictví. Naprostá ignorace vcelku specifického prostředí, kde opravdu musíte často improvizovat, je záměrná. Lze tedy očekávat, jak se bude stát chovat při shánění peněz do děravé pokladny. Už nyní jsou zaznamenávány případy likvidačního chování Finanční správy, což platí především pro dobu, kdy je u moci Andrej Babiš.

Vyjmenovali jsme pár oborů, dopad covidmánie však bude šílený ještě na turismus, který se zastavil téměř úplně. Lidé bez peněz těžko pojedou na dovolenou, řada z nás se odmítne nechat napustit jedovatými chemikáliemi z vakcín a vycestovat nás ani nenechají. Navíc se chystá revoluce v automobilismu, německá britská vlády se rozhodly zlikvidovat spalovací motory, takže Evropa na to extrémně doplatí. Přičemž aerolinky budou dohánět obrovské ztráty a budou nuceny hradit emisní povolenky. Cestování se dostane do oblasti pro vyvolené. A to už jsme tu měli. Pokud se nevzepřeme pokračující tyranii vedené momentálně Deep Statem třesoucím se stále před možným vítězstvím Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, vrátí nás covid o pár desetiletí zpět. Trump nám možná ukazuje cestu, kterou bude třeba se vydat. Postavit se zelenoliberálním elitám a vrátit se zpět k logice, matematice, fyzice, vzdělání a normálnímu uvažování. Momentálně nám vládne strašidelná ideologie, do které se zapojila i většina našich politiků. Restart bude často…nemožný.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 14 483,00 Kč
Vybráno 41.38%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 312 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...
politicon.cz
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.