obchodzivnost
28.11.2020
Kategorie: Ekonomika

Likvidace soukromníků v plném proudu – 1.část

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝEkonomický dopad uměle vytvořené pandemie na obyvatelstvo vyspělých zemí je katastrofální. Jestliže ještě na jaře někteří naivní idealisté věřili, že jde o boj se zákeřnou infekční chorobou, pak podzimní 2.vlna naprosto přesně naplánovaná strůjci zvláštní pandemie ukazuje na systematicky připravenou akci. Původní teorie označované za konspirační se do puntíku naplňují stejně, jako kapsy úzkého kruhu aktérů. A protože fyzikální a ekonomické zákony se v tuto chvíli nijak navzájem nevylučují, hromada peněz se přelila z jedné strany na druhou. Jestliže tedy velká část hospodářství už překročila hranici likvidace, ta daleko menší si výrazně přilepšila.

Podnikat se dá v mnoha sférách. Moderní je nemít sklady, prodávat přes e-shopy. To často vypadá tak, že dotyční mají minimální zásobu, nabízí de facto cizí zboží a lhůtu k dodání uvádí tak dlouhou, aby si dokázali prodávané zboží zajistit od jiných dodavatelů. Není to nic zakázaného, protiprávního, je to relativně snadno kontrolovatelné, protože všechny transakce jdou přes bankovní účet. Obrovskou nevýhodou je nákup podle obrázků, takže když se k Vám zboží dostane, je tak trochu loterie, co přijde. Reklamace jsou pracnější, musíte čekat na zásilku, doufat, že se Vámi objednané a často už zaplacené zboží objeví v pořádku a nepoškozené. Nicméně právě v poslední době se tato forma obchodu rozmohla a často obratem válcuje kamenné obchody. Existuje však plno lidí, pro které je tento způsob nakupování nekomfortní. Přesto různé formy e-shopů momentálně prosperují.

Záměrně jsme začali těmi, kterým se nyní daří. Občané lelkující na home officech skutečně nakupují, a dokud budou mít za co, budou e-shopy vydělávat. Jak to však vypadá jinde. Velké obchodní řetězce zůstaly otevřené a přemístili se do nich všichni zákazníci, dokonce i ti, kteří jsou zvyklí na svůj krámek za rohem, či mají oblíbenou značku čehokoliv, kterou nabízí jednotlivé obchody. Pokud by byl covid-19 skutečně tak nebezpečný a infekční, jsou právě tyto velkoprodejny největším možným zdrojem nákazy, přebít je mohou snad jen noční bary a diskotéky. I přesto pozice korporátů a obchodních řetězců ovládajících náš trh je natolik silná, že je zavřít zkusili politici na jaře a pravděpodobně se jim dostalo výrazného pokárání. Takže po zbytek roku jedou na plný plyn a jejich výdělky jsou mnohem vyšší než loňské. Převzaly totiž zákazníky všem ostatním, kteří museli zůstat uzavření. Absolutní nelogičnost podpoří v televizní debatě i ministr vlády, když na otázku redaktorky, zda li se lidé nakazí spíše v malých obchodech než v supermarketu, klidně řekne ano, je tomu tak. Opět se ukazuje, že člověk ověnčený tituly ze střední a vysoké školy nemusí mít rozum prostého řemeslníka.

Osobní zainteresovanost ministryně financí Schillerové na fungování Lidlu, s kterým její rodina úzce spolupracuje, je jen špičkou ledovce. Obchodní řetězce si rozdělily nejen Českou republiku, ale v podstatě podobně fungují po celém světě. Provázanost s politiky je jednoznačná, takže strategie otevřených supermarketů funguje i jinde. Samotný Lidl loni vyvezl z naší republiky 5mld. korun čistého zisku, letos tuto částku navýší. Lze předpokládat, že podobně se daří i ostatním společnostem, které úplně ovládli náš trh. Ani 30 let nestačilo k tomu, aby vznikl ryze český konkurent těmto zahraničním kolosům. Naopak, koronakrize naprosto spolehlivě likviduje jakýkoliv náznak konkurence. Což se netýká jen menších obchodů, ale také dodavatelů do řetězců, které svého výsadního postavení zneužívají k devastačnímu nátlaku na české výrobce sortimentu v nich prodávaného. Dochází tak tedy nejen zbavení se konkurence malých obchodů, ale též to ovlivňuje životní úroveň těch, kteří něco tvoří. Přesto stát tuto situaci ignoruje a jde bohatým řetězcům na ruku.

Dopady vládních nesmyslných rozhodnutí a mediální masáž hrozící hromadami mrtvol v ulicích jsou nedozírné. Uzavření restaurací hotelů, omezování pohybu, nefungující kulturní centra, zastavení sportu, to vše přináší mnoho dalších škod. Krachující podnikatelé, kteří bez jakýchkoliv úlev musí státu odvádět peníze za zaměstnance, jsou jen ukázkou ignorace státu. Navíc tito platí nájmy, energie, musí udržovat své provozovny a firmy v určitém chodu a režimu. Nemluvě o zásobách, které byly znehodnoceny. Devastace gastronomie je natolik evidentní, že její restart bude patřit spíše do oblasti oživování klinicky mrtvého. U hotelů a cestovního ruchu je to ještě horší, protože plány elit se zaváděním covidpasů ovlivní tuto oblast i po odeznění 2.vlny covidmánie. A to je v plánu třetí lednová. A pak, bude li to dál někomu vynášet, i další a další. Virový projekt se osvědčil a stal se z něj nástroj. To vše se totiž děje bez jakýchkoliv dopadů na úmrtnost obyvatelstva, jeho skutečnou nemocnost a neschopnost dále žít tak, jak se žilo dosud. Pokud by byl covid-19 ignorován, za pár měsíců by bylo po všem, aniž by se muselo cokoliv měnit. Víc než samotný vir je škodlivá idiocie a hysterie s ním spojená. Narušené mezilidské vztahy přecházející v nenávist, neskutečné zchudnutí dosud prosperující velké části obyvatelstva a zabránění styku i v rodinách bude mít nedozírné následky. K těm se dostaneme zítra.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč

Celkem za měsíc: 13 000,00 Kč
Vybráno 37.14%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 446 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...
politicon.cz
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.