Piggy-bank
10.3.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Lidé musí stále pátrat po nejvýhodnějších nebankovních půjčkách

Loading...
Sdílejte článek:

Od prvního prosince loňského roku vešel v platnost nový zákon o úvěru pro spotřebitele, a přestože si kladl za cíl vyčistit trh od nepoctivých poskytovatelů půjček, skutečnost je jiná. Kdo chce vydělávat na neštěstí druhých, provádí to načerno. Lidé by tedy při výběru poskytovatele měli být stále obezřetní.

Česká republika si s přijetím zákonu podle vzoru evropských směrnic dala na čas. Například na sousedním Slovensku jsou v této oblasti o několik let napřed, nicméně výsledky jsou u nich prakticky totožné jako u nás. Zrovna dvakrát moc firem se asi registrovat nehodlá.

Všichni by měli být registrovaní

Stát chce mít o všech společnostech, které lidem půjčují peníze, přehled, a proto by se každá taková firma měla registrovat. Doposud to ovšem udělalo pouze 78 subjektů, což je tristně nízké číslo vzhledem k tomu, kolik poskytovatelů půjček se na českém trhu pohybuje. Z živnostenského rejstříku a jiných databází se totiž loni dalo zjistit, že by u nás mělo působit až 60 tisíc firem, které poskytovaly nebankovní půjčky. Skutečné číslo mohlo být o něco nižší, někteří lidé měli třeba živnost na půjčování peněz a neprovozovali ji. Ale rozhodně to bude mnohonásobně více než necelých osmdesát.

Spotřebitelům přináší zákon téměř samé výhody

Zákon přišel s cílem ochránit spotřebitele, a proto není divu, že právě jim přináší téměř samé výhody. Dlužník se může dovolat neplatnosti úvěrové smlouvy až deset let zpětně. Když doplatí jistinu, úroky by měly být zneplatněny.

Smůlu mají rovněž poskytovatelé, kteří vydělávali na zákaznících tím, že jim účtovali vysoké smluvní pokuty a penále. Ty totiž mohou být pouze do výše 50 % z dlužné částky, přičemž úplně horní strop je dvě stě tisíc korun. Všichni tedy logicky očekávali, že zmizí společnosti poskytující půjčky bez doložení příjmu a registrů. A z toho plyne jedna docela velká nevýhoda pro všechny běžné spotřebitele.

Nevýhodou je složitější pátrání

Firmy, které nabídnou půjčky bez registru, z trhu samozřejmě zcela nevymizely. Některé fungují stejně jako dříve, jiné se pokusily trochu stáhnout, aby na ně nebylo tolik vidět. Vypátrat se dají, ale je to těžší, než bylo kdysi. Zákonodárci si přáli zlikvidovat nepoctivé poskytovatele, ovšem výsledkem je spíš to, že najít ty spolehlivé je teď složitější.

Nejjednodušeji se dají vypátrat na různých srovnávačích, jako je kupříkladu www.spocitat-pujcku.cz. Drtivá většina z nich totiž fungovala už v době, kdy žádný omezující zákon neexistoval, a tak mají ve svých databázích zahrnutou spoustu nebankovních společností. Co si budeme povídat, hromada Čechů raději zvolí nebankovního poskytovatele, který nabídne výhodnější podmínky. Není na tom nic špatného, jen je nezbytné používat selský rozum a nepodepsat všechno, co vám podstrčí.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, ing. Jiří Nevrkla 300,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 390,11 Kč
Vybráno 26.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 16 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.