Piggy-bank
10.3.2017
Kategorie: Kultura a tipy

Lidé musí stále pátrat po nejvýhodnějších nebankovních půjčkách

Sdílejte článek:

Od prvního prosince loňského roku vešel v platnost nový zákon o úvěru pro spotřebitele, a přestože si kladl za cíl vyčistit trh od nepoctivých poskytovatelů půjček, skutečnost je jiná. Kdo chce vydělávat na neštěstí druhých, provádí to načerno. Lidé by tedy při výběru poskytovatele měli být stále obezřetní.

Česká republika si s přijetím zákonu podle vzoru evropských směrnic dala na čas. Například na sousedním Slovensku jsou v této oblasti o několik let napřed, nicméně výsledky jsou u nich prakticky totožné jako u nás. Zrovna dvakrát moc firem se asi registrovat nehodlá.

Všichni by měli být registrovaní

Stát chce mít o všech společnostech, které lidem půjčují peníze, přehled, a proto by se každá taková firma měla registrovat. Doposud to ovšem udělalo pouze 78 subjektů, což je tristně nízké číslo vzhledem k tomu, kolik poskytovatelů půjček se na českém trhu pohybuje. Z živnostenského rejstříku a jiných databází se totiž loni dalo zjistit, že by u nás mělo působit až 60 tisíc firem, které poskytovaly nebankovní půjčky. Skutečné číslo mohlo být o něco nižší, někteří lidé měli třeba živnost na půjčování peněz a neprovozovali ji. Ale rozhodně to bude mnohonásobně více než necelých osmdesát.

Spotřebitelům přináší zákon téměř samé výhody

Zákon přišel s cílem ochránit spotřebitele, a proto není divu, že právě jim přináší téměř samé výhody. Dlužník se může dovolat neplatnosti úvěrové smlouvy až deset let zpětně. Když doplatí jistinu, úroky by měly být zneplatněny.

Smůlu mají rovněž poskytovatelé, kteří vydělávali na zákaznících tím, že jim účtovali vysoké smluvní pokuty a penále. Ty totiž mohou být pouze do výše 50 % z dlužné částky, přičemž úplně horní strop je dvě stě tisíc korun. Všichni tedy logicky očekávali, že zmizí společnosti poskytující půjčky bez doložení příjmu a registrů. A z toho plyne jedna docela velká nevýhoda pro všechny běžné spotřebitele.

Nevýhodou je složitější pátrání

Firmy, které nabídnou půjčky bez registru, z trhu samozřejmě zcela nevymizely. Některé fungují stejně jako dříve, jiné se pokusily trochu stáhnout, aby na ně nebylo tolik vidět. Vypátrat se dají, ale je to těžší, než bylo kdysi. Zákonodárci si přáli zlikvidovat nepoctivé poskytovatele, ovšem výsledkem je spíš to, že najít ty spolehlivé je teď složitější.

Nejjednodušeji se dají vypátrat na různých srovnávačích půjček, jako je kupříkladu www.spocitat-pujcku.cz. Drtivá většina z nich totiž fungovala už v době, kdy žádný omezující zákon neexistoval, a tak mají ve svých databázích zahrnutou spoustu nebankovních společností. Co si budeme povídat, hromada Čechů raději zvolí nebankovního poskytovatele, který nabídne výhodnější podmínky. Není na tom nic špatného, jen je nezbytné používat selský rozum a nepodepsat všechno, co vám podstrčí.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Alexandra Sklenková 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Martin Ovsenak 200,- Kč, Jan Nedved 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Miroslav Bojanovský 300,- Kč, Jiří Fridrich 100,- Kč, Oldřich Smejkal 999,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Luděk Tesarčík 200,- Kč, Blahomír Skoupý 444,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 887,- Kč
Vybráno 36.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 73 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...