zakonparagraf
12.3.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Lidé jsou podružní?

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

Tak to v poslední době vypadá. Píšeme zákony, protože někdo někde si myslí, že když se napíší, tak se lidé prohrnou je číst a budou je s nadšením dodržovat. Oboje nefunguje a fungovat nebude. Mnohé špatné zákony proto připomínají mrtvou literu, což je právní norma nebo právní předpis, který se nedodržuje. A jeden z důvodů je také to, že ti, co mají dodržování zákonů vynucovat na svou práci doslova rezignovali. Patří mezi ně i někteří členové policie, úředníci magistrátů a další.

.
Zástupce ombudsmana Stanislav Křeček k tomu píše: „…občan odmítá dodržovat platné zákony a respektovat platná rozhodnutí státních orgánů aniž by to pro něho mělo nějaké nepříznivé důsledky a aniž by stát dokázal prosadit dodržování platného práva. Nesetkáváme se téměř denně s tím, že „černá stavba“ není odstraněna, zákaz pokračovat ve stavbě nebo demolici není respektován, v užívání pozemku bez souhlasu vlastníka je mnoho let pokračováno, občan plní byt nebo svůj pozemek odpadky a ohrožuje tak bezpečnost ostatních bez adekvátního zásahu, nájemce bytu nebo pronajímatel hrubě ruší bydlení ostatních a mnoho měsíců a let se jakoby nic neděje? Státní orgány pracují, píší, vydávají rozhodnutí. Ale…“

Nezřídka se setkáváme s názorem občanů, že český Parlament se předhání v tom, jak zajistit beztrestnost občanům porušujícím zákony a předpisy a naopak ponechat zcela bez ochrany občana slušného. Ten názor nevznikl včera a má své opodstatnění. Mnoho občanů, co se obrátili na pomoc k policii se jí nedočkalo, spíše se stali terčem nekonečného předvolávání a povinného vysvětlování. Na rozsudky soudů pak občané čekají i roky.

A ti občané, co se obrací o pomoc na orgány místních úřadů (a o tom zástupce ombudsmana Stanislav Křeček píše) jsou na tom ještě hůře. Případy se táhnou více jak rok, záležitosti očividně zřejmé se neřeší a dovolání není žádné. Stížnosti na nečinnost úředníků v systému „jánabráchysmu“ jsou marné, tedy se příliš neřeší, žaloby k soudům na úředníky jsou asi nepovolené, protože soudy je odmítají. Tak si ale prosazování spravedlnosti nikdo nikde nepředstavuje.

V právním státě by pomohlo podávat trestní oznámení pro maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, ale ten nemáme a v našem státě se problém pouze posune k policii a opět se žádné řešení často nekoná. Pokud všechny složky státu, které mají napomáhat dodržování zákonů, tedy soudy, policie (potažmo státní zastupitelství) a obecní úřady souhrnně svou práci řádně nevykonávají (jak ostatně v každodenním životě vidíme), pak nářek zástupce ombudsmana Stanislava Křečka zůstane nářkem neoslyšeným.

Kdo může stav změnit? Především ministři vlády a to spravedlnosti a vnitra s tím, že ten druhý jmenovaný resp. jeho složky mají másla na hlavě celé kbelíky. Ředitele magistrátu ( u menších měst tajemníka) jmenuje a odvolává primátor po předchozím souhlasu ministra vnitra; bez tohoto souhlasu je jmenování nebo odvolání neplatné. Takže pan Křeček by měl svůj dotaz poslat právě na ona dvě ministerstva a ministr spravedlnosti by se měl zeptat Soudcovské unie, proč soudy odmítají žaloby na úředníky, kteří v nemálo případech jsou nedbalí, nečinní, o zneužití pravomoci už raději ani nemluvit.

Kdo jiný, než ti, co mají rozhodující funkce to musí vyřešit? Občan může leda tak jen přihlížet. Zatím je český občan pro výkonnou moc tohoto státu jen očíslovaným kusem. Tak se s ním totiž začasté z moci úřední zachází. Můžeme se to dočíst na kdejaké internetové síti. A viník tohoto stavu je evidentně zřejmý.

MLADEKR

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 583,- Kč
Vybráno 33.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 982 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
13 komentářů